MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy Tynieckiej komfort dla uczniów i więcej miejsc dla przedszkolaków. Położono symboliczny kamień pod rozbudowę szkoły

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie
W czwartek (11 kwietnia) odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktów erekcyjnych pod rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 54 przy ulicy Tynieckiej w Krakowie. Prace już tutaj trwają, a zakończyć się mają w 2027 roku. Ich efektem będzie m.in. 16 przestronnych sal lekcyjnych, komfortowa przestrzeń dla sześciu oddziałów przedszkolnych, zmodernizowana sala gimnastyczna.

Komfort nauki dla uczniów i więcej miejsc dla przedszkolaków - to cel przebudowy szkoły przy Tynieckiej. Za inwestycję odpowiada Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie. Wykonawcą prac jest firma Częstobud Sp. z o.o., wyłoniona w przetargu spośród trzech oferentów. Zakres prac obejmuje przebudowę i rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 54, w tym przygotowanie pomieszczeń dla Przedszkola nr 133.

W nowym obiekcie o łącznej powierzchni użytkowej 6238 metrów kwadratowych znajdzie się 16 sal lekcyjnych (w tym trzy pracownie: fizyczna, chemiczna, komputerowa), świetlica i jadalnia wraz zapleczem kuchennym, biblioteka z czytelnią, a także odpowiednie sale dla sześciu oddziałów przedszkolnych. Odnowione zostaną pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i sanitarne, a całkowitej modernizacji doczeka się sala gimnastyczna. Teren wokół budynku zostanie utwardzony, poprowadzone zostaną chodniki, drogi wewnętrzne oraz wyznaczone miejsca parkingowe. Pośród szkolnej zieleni pojawią się elementy małej architektury.

Nowy obiekt będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dzięki szerokim korytarzom, odpowiednio zaprojektowanym sanitariatom, a także windom wewnętrznym. Jak wskazują miejscy urzędnicy, obiekt będzie również spełniał najwyższe standardy, jeśli chodzi o energooszczędność i ochronę środowiska: instalacja fotowoltaiczna na dachu o mocy minimum 40 kWp pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd, a stacja do ładowania samochodów elektrycznych będzie wspierać elektromobilność.

Przedszkole i szkoła zapewnią naukę, opiekę i rozwój łącznie około 600 dzieciom i uczniom, w tym 150 przedszkolakom. Koszt przedsięwzięcia sięga 65,4 mln zł, a dodatkowym wydatkiem będzie wyposażenie.

Zgodnie z harmonogramem prac inwestycja ma być oddana do użytku w trzecim kwartale 2027 roku. Obecnie kończą się roboty przygotowawcze w terenie, w tym prace ziemne, a rozpoczynają właściwe roboty budowlane polegające na wznoszeniu konstrukcji budynku.

Dlaczego ks. Michał Olszewski został aresztowany? - rozmowa z adwokatem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska