Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy ul. Klimeckiego mogą powstać bloki, biurowce i hotel. Pracownicy przedsiębiorstwa obawiają się zmian właścicielskich

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Chemobudowa Kraków ma zostać włączona do Polskiego Holdingu Nieruchomości. Pracownicy krakowskiej firmy mają duże obawy związane z tymi planami i przyszłym wykorzystaniem atrakcyjnego, 10-hektarowego terenu na Zabłociu, gdzie mogą powstać bloki mieszkalne, a także zabudowa biurowa i hotelowa.

- Obawiamy się, że PHN najpierw przejmie Chemobudowę, później jej majątek i rozpocznie inwestycje, które mogą przynieść korzyści liczone w setkach milionów złotych. Może się to jednak skończyć tym, że Chemobudowa zostanie wchłonięta przez PHN, zaczną się cięcia w zatrudnieniu i wielu pracowników z ok. 500-osobowej załogi straci pracę - alarmują przedstawiciele załogi Chemobudowy oraz organizacji związkowych i społecznych, z którymi się spotkaliśmy (nazwiska pozostawili do wiadomości redakcji).

Z niepokojem przyjęli informację o podpisaniu na początku marca listu intencyjnego w sprawie podjęcia rozmów i współpracy zmierzającej do włączenia Chemobudowy do PHN. 100-procentowym udziałowcem Chemobudowy jest obecnie skarb państwa, natomiast w przypadku PHN ma ok. 70 proc. udziałów.

Pod listem podpisał się premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PHN Marcin Mazurek. Pismo dotyczy również zamiaru włączenia do PHN, Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki z Katowic. Ustalono, że wszelkie szczegóły mają być dopracowane do końca trzeciego kwartału 2019 r.

- Włączenie do grupy kapitałowej PHN dużej i doświadczonycz spółek, takiej jak Chemobudowa Kraków i Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszej firmy. Jest to zgodne z naszymi planami zakładającymi wzrost wartości grupy kapitałowej PHN, jak również poszerzanie własnych kompetencji i skali inwestycji - zaznacza prezes Mazurek.

Wielu pracowników Chemobudowy ma jednak wątpliwości. - Już w minionych latach, kiedy pojawiał się temat prywatyzacji naszej firmy, kończyło się na tym, że wszyscy inwestorzy, którzy chcieli ją przejąć interesowali się jedynie cennym terenem przy ul. Klimeckiego i tym, by zarobić na budowie tam mieszkań i ich sprzedaży, a nie rozwojem firmy i dbaniem o pracowników. Obawiamy się, że podobnie może być w przypadku PHN - mówi jeden ze związkowców.

Innego zdania jest Andrzej Wyszyński, prezes Chemobudowy. - Nasz właściciel uważa, że wejście Chemobudowy do holdingu PHN jest rozwiązaniem, które wzmocni obie firmy. Z wszystkich deklaracji, jakie do mnie docierają nie ma najmniejszego powodu, by bać się takiego rozwiązania czy czuć się nim zagrożonym - podkreśla prezes Wyszyński. - Kiedyś Chemobudowa na południu Polski była wielką firmą, teraz radzi sobie, ale jeżeli chcemy, by wróciła do dawnej świetności, to potrzebne są zmiany. Mamy stabilną sytuację, bardzo dobrą płynność finansową, ale potrzeba silnego bodźca do dalszego rozwoju. Obecnie doszliśmy do pewnej granicy i jest już ciężko posunąć się dalej bez wsparcia - dodaje.

Prezes Chemobudowy wylicza, że z 501 jej pracowników, 168 ma staż pracy w tej firmie powyżej 30 lat. - Do tej spółki należy wlać nową energię, wprowadzić nowych pracowników, potrzebujemy silnego bodźca rozwojowego - zaznacza prezes Wyszyński.

Chemobudowa dysponuje terenem o powierzchni ok. 10 ha przy ul. Kilmeckiego. Znajduje się tam obecnie siedziba firmy, centrum targowe, hotel oraz wolne powierzchnie do zagospodarowania. Krakowska firma ma plany zabudowy tego obszaru. W pierwszej kolejności mają być wybudowane budynki mieszkalne na wolnym terenie za obecnymi obiektami targowymi Chemobudowy, gdzie ma też powstać nowa ulica Pana Tadeusza.

Prezes Wyszyński przyznaje, że jest szansa, by budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w 2020 r. Kolejne obiekty miałby powstawać w ok. 10 lat. Po wzniesieniu bloków mieszkalnych od strony ul. Klimeckiego obecne budynki mogłyby zastąpić biurowce i nowy hotel.

- Mamy potencjał terenów i chcemy go wykorzystać. Gdybyśmy chcieli wszystko zabudować, to jest pytanie, gdzie przeniosłaby się Chemobudowa? Musielibyśmy znaleźć inną lokalizację dla firmy - przyznaje prezes Wyszyński. - O wszystkich ruchach będzie jednak decydował właściciel. Transakcje powyżej 5 mln zł poza zielonym światłem od właściciela muszą mieć jeszcze zgodę Prokuratorii Generalnej. Jeżeli wydzielimy z tego terenu jakąś działkę i będziemy na niej budować, to takie zgody są niezbędne - dodaje.

Tereny Chemobudowy znajdują się na obszarze objętym planem zagospodarowania Zabłocie. Pozwala on na zabudowę o wysokości 18,5 m (6 pięter) oraz 2 m nadstawki technicznej. Obecnie jest procedowany nowy plan dla rejonu ulic Nowohuckiej i Klimeckiego, który pozwoliłby na wyższą zabudowę - 25 m i bez nadstawki, a więc o dwie dodatkowe kondygnacje. Na takie rozwiązanie nie ma zgody władz konserwatorskich. Miasto odwołało się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Chemobudowa Kraków w tym roku obchodzi 70-lecie działalności. Kiedyś zatrudniała nawet ok. 5 tys. osób. Teraz pracuje tam ok. 500 osób. W Krakowie i regionie znana jest z licznych realizacji obiektów kubaturowych, w tym m.in. z budowy

Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteca” przy ul. Nadwiślańskiej (inwestycja nagrodzona tytułem Modernizacja Roku 2014), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, licznych obiektów sportowych. Obecnie buduje m.in. cztery baseny: Na Kozłówce, przy ul. Eisenberga, przy al. Kijowskiej, przy ul. Strąkowej.

Polski Holding Nieruchomości powstał w marcu 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do skarbu państwa. Skupia ok. 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). Na liście realizacji PHN są m.in. budynki mieszkalne, biurowe i handlowe. Ta spółka ma np. budować wieżowiec PHN Tower w Warszawie.

WIDEO: Trzy Szybkie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Alarm dla Kościoła. Odpływ wiernych, brak powołań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przy ul. Klimeckiego mogą powstać bloki, biurowce i hotel. Pracownicy przedsiębiorstwa obawiają się zmian właścicielskich - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska