FLESZ - Jak na Rosję wpłynie szósty pakiet sankcji?

Urząd Miasta poinformował o zamknięciu punktu obsługi uchodźców w Tauron Arenie. Otwarty w marcu punkt obsługiwał około 30 stanowisk. To tutaj, w jednym miejscu, osoby uciekające przed wojną mogły załatwić wszystkie sprawy związane z edukacją, wydaniem numeru PESEL, świadczeniami Pomocy społecznej czy znalezieniem pracy. Od 1 lipca sytuacja ma się zmienić.
Do tej pory w punkcie pomocy dla uchodźców pomagało codziennie około 20 wolontariuszy, do których należały także osoby ukraińskojęzyczne oraz rosyjskojęzyczne. Podstawowym zadaniem wolontariuszy była nie tylko pomoc, polegająca na kierowaniu nowo przybyłych osób do odpowiednich stanowisk oraz udzielaniu informacji związanych z tym, jaka pomoc zostanie im udzielona w wybranym punkcie, ale także wsparcie w wypełnianiu wniosków, tłumaczeniu oraz wyjaśnianiu problematycznych sytuacji.
Dodatkowo w celu ułatwienia i usprawnienia działania wprowadzony został elektroniczny system kolejkowy dla osób, ubiegających się o numer PESEL. Wszystkie działania wspierane były także przez służby, takie jak Straż Graniczna, Policja czy żołnierze Obrony Terytorialnej, których zadaniem było przede wszystkim utrzymywanie porządku oraz kierowanie uchodźców do odpowiednich miejsc.
Dodatkowo w ramach pomocy uchodźcom przy współpracy Miasta oraz WCK, dla nowo przybyłych osób organizowano wydawanie ciepłych posiłków, owoców, słodyczy dla dzieci, kawy i herbaty oraz wody. To tam uchodźcy przybywający z Ukrainy mogli liczyć na kompleksową opiekę i wsparcie.
O sytuację uchodźców, którzy teraz będą przyjeżdżać do Krakowa, zapytaliśmy Urząd Miasta. Czy otrzymają wsparcie, czy problem bariery językowej zostanie rozwiązany?
- Przenosimy organizację tych spraw do poszczególnych jednostek urzędu z uwagi na zmniejszoną liczbę osób, które korzystają już z usług tam realizowanych. Ponadto, pomimo zmiany miejsca świadczenia tych usług, obywatele Ukrainy nadal będą mogli liczyć na taki sam zakres wsparcia jak dotychczas, w tym także pomoc w razie trudności komunikacyjnych związanych z nieznajomością języka polskiego — wspomniała Emilia Król.
Teraz osoby przybywające z Ukrainy w celu załatwienia najważniejszych kwestii będą musiały udać się do poszczególnych punktów Urzędu Miasta Krakowa.
Warto zwrócić uwagę, że w punkcie Tauron Arena do tej pory wsparcie w zakresie nadania numeru PESEL otrzymało około 27 200 osób, natomiast aktualnie w mieście przebywa około 50 tysięcy uchodźców.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa