https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni zdecydowali, że znów chcą się lenić [WIDEO]

Dawid Serafin
Sesja rady miasta.
Sesja rady miasta. fot. Andrzej Banaś
Miejscy radni zamierzają zmienić system głosowania podczas sesji. Zamiast głosowania po każdym z punktów obrad radni chcą wprowadzić mieszany system głosowań. To pierwszy krok do tego by znów móc pozwolić sobie na lenistwo.

WIDEO: Fundacja Stańczyka o systemie głosowań w radzie miasta

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Mieszany system głosowań polegać będzie na tym, że część projektów uchwał będzie głosowana zaraz po debacie radnych. Natomiast reszta w specjalnym bloku głosowań na koniec sesji. O tym, które projekty mają być głosowane na koniec sesji będzie decydować za każdym razem przewodniczący prowadzący obrady.

Co to oznacza w praktyce? Przewodniczący będzie mógł zarządzić, że wszystkie uchwały będą głosowane w bloku głosowań. Dla radnych oznacza to, że zamiast uczestniczyć w sesji będą mogli znikać na długie godziny i wracać tylko na głosowanie. Za to miesięcznie będą nadal dostawać około 2,6 tys. zł diety.

Tak było w zeszłej kadencji rady, kiedy funkcjonował właśnie system blokowy. Podczas debaty na sali obrad znajdowało się kilku radnych. A rada liczy 43 osoby.

Punkt po punkcie

To po naciskach monitorującej krakowski samorząd Fundacji Stańczyka radni od listopada głosują po każdym z punktów obrad. To ułatwia życie mieszkańcom. Pozwala im od razu po debacie poznać wyniki głosowania w ważnych dla nich kwestiach. Wcześniej musieli czekać na nie przez całą sesję, często trwającą nawet 10 godzin.

Ponadto głosowanie po każdym z punktów sprawia też, że sesje są bardziej przejrzyste. Radni pamiętają argumenty za i przeciw, które padły w dyskusji. Wcześniej zdarzało się, że nerwowo pytali szefów klubów, nad czym aktualnie głosują i jaki przycisk mają wcisnąć. System zmusza też radnych do obecności na sali.

- Mniej było sytuacji, kiedy podczas sesji brakowało radnych. Radni, chcąc nie chcąc, muszą przysłuchiwać się argumentom padającym w dyskusji - ocenia pozytywy głosowania punkt po punkcie Jan Niedośpiał z Fundacji Stańczyka.

Sesja z nowym systemem

Mieszany system głosowania ma już zacząć obowiązywać na najbliższej sesji.

PRZECZYTAJ TAKŻE

Kraków. Radni znowu chcą się lenić, czyli jak bez konsekwencji unikać obrad

Kraków. Zamiast zmian radni wolą się lenić

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nadużyciewładzy
jak można pozwolić na taką samowolę?
Q
Q
S_K_U_R_W_Y_S_Y_N_Y L_E_N_I_E J_E_B_A_N_E
k
kk
czy głosowanie bez udziału w dyskusji to nie oszustwo obywateli i sprzeniewierzenie się przysiędze radnego?
n
nieomylny
Czy nie można tego bardziej nagłośnić?
Niech idzie w Polskę z nazwiskami!!
Z całym respektem, ale GK to trochę za małe formum lokalne, a z politykierami nie da się inaczej niż wykręcając łapy i strasząc hańbą w mediach..

proponuję, żęby przez kadencję GK zapisywała gosowania i decyzje radnych w ważnych dla miasta kwestiach i pod koniec zrobiła ładną jasną tabelkę kto jak w kadencji głosował. Inaczej w wyborach znów przyjdzie nam głosować na "twarze" lub namaszczonych partyjniaków. A fakty zostaną skrzętnie schowane.
C
Cynik
Proszę o listę głosujących za tym projektem. Trzeba się upewnić, że nie będą w przyszłej kadencji mieli potrzeby tam w ogóle przychodzić.
Z
ZR
I co? Znów pozwolimy, by nas ośmieszali za nasze pieniądze?
Odpuszczamy? Nie!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska