Rękawka to odpust odbywający się w trzeci dzień Świąt Wielkanocnych przy kościele św. Benedykta. Jednak od 2001 roku Dom Kultury "Podgórze" organizuje Rękawkę w innej formie - wraca do jej prasłowiańskich korzeni - umożliwiając cofnięcie się w czasie o sześć wieków. Pod Kopcem Krakusa można więc zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.
Corocznie na Tradycyjne Święto Rękawki przyjeżdża około 20 drużyn z Polski południowej. W tym roku obchody będą zatytułowane "W cieniu świętego dębu". . Rozpoczną się o godz. 11.30 prezentacja przybyłych drużyn a o godz. 12 odbędzie się tradycyjny obrzęd rozpalenia ognia na szczycie Kopca Kraka. W planach jest także m.in. bieg wojów w pełnym uzbrojeniu, wiosenny pochód Jarowita oraz celebracja na terenie świątyni obrzędów mających zapewnić pomyślność mieszkańcom grodu Krakowa.
Przez cały czas trwania Święta można obejrzeć: rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej, wróżby wiedźmy, warsztat powroźniczy, kuźnię kowala, warsztat garncarza, konkursy "sprawności rycerskich" oraz warsztaty tkackie.
Zobacz także: Rękawka 2010 w strugach deszczu
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy