Po dokonaniu wpisów uczelnie ogłoszą, kiedy i w jakim wymiarze odbędzie się rekrutacja uzupełniająca. Na Uniwersytecie Jagiellońskim już trwa nabór lipcowy. Kandydaci mają czas na rejestrację do 19 lipca.
Na UJ największa walka rozegrała się na kierunkach językowych: filologii szwedzkiej, chińskiej, czyli sinologii oraz japonistyce. Na tej pierwszej o jeden indeks zmagało się aż 17 kandydatów. Taką rywalizację powoduje ograniczona liczba miejsc - około trzydziestu.
Na prawie jest aż 500 miejsc. Walka była więc mniejsza, ale to właśnie tam zgłosiło się najwięcej kandydatów - w sumie dwa tysiące. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem była medycyna. Jeśli chodzi o nowe kierunki na UJ, młodych zainteresowała chemia medyczna. O jedno miejsce walczyło tam osiem osób, w sumie rekrutowało się ich 500.
Nowe kierunki wiodą prym przede wszystkim na Uniwersytecie Ekonomicznym. Na logistyce międzynarodowej o jeden indeks walczyło 11 osób. Z kolei na prawo, które łączy zagadnienia prawnicze i gospodarcze, zgłosiło się prawie 750 kandydatów, czyli ponad pięć osób na jedno miejsce.
- Nie ma w kraju takiego kierunku prawniczego, który współpracowałby z biznesem, co jest częstym rozwiązaniem na zagranicznych uczelniach. Będziemy tam stawiać na praktykę, wiedząc, jak trudny jest krakowski rynek w tej branży. Młodych to zainteresowało - mówi radca prawny Karol Magoń z UEK-u. Najwięcej, bo ponad 1400 osób, rekrutowało się tradycyjnie na finanse i rachunkowość.
Olbrzymi wzrost zainteresowania informatyką zanotowano na Akademii Górniczo-Hutniczej. Z tego powodu z pierwszej dziesiątki wypadła geodezja i kartografia, a ubiegłoroczne wiodące kierunki - inżynieria biomedyczna i budownictwo - przesunęły się na niższe miejsca, mimo że liczba kandydatów była większa niż w ubiegłym roku. Najpopularniejsze okazały się mechatronika i informatyka.
- Ofert pracy po tych kierunkach jest multum, więc młodzi wybierają przyszłość z głową - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. Podkreśla, że w tym roku konkurencja w rekrutacji była bardzo duża. Próg punktowy na informatyce wynosił aż 934 na 1000 możliwych.
Informatyka była też najbardziej obleganym kierunkiem na Politechnice Krakowskiej. Z kolei na Uniwersytecie Rolniczym kandydaci kolejny rok mają na uwadze popularność zdrowego trybu życia, bo najtrudniej było wywalczyć indeks na dietetyce. Nie spada też zainteresowanie weterynarią.
Tyle osób walczyło o jedno miejsce na uczelniach:
Uniwersytet Jagielloński
- filologia szwedzka: 17,1
- japonistyka: 11,3
- sinologia: 10,9
Nabory do - 21 lipca, 13 września, 23 września.
Akademia Górniczo-Hutnicza
- mechatronika: 8
- informatyka: 6,9
- informatyka i ekonometria: 6,2
Ewentualny dodatkowy nabór zostanie ogłoszony 20 lipca.
Uniwersytet Ekonomiczny
- logistyka międzynarodowa: 11
- prawo: 4
- finanse i rachunkowość: 4
Informacja o dodatkowym naborze pod koniec lipca.
Uniwersytet Pedagogiczny
- bezpieczeństwo wewnętrzne: 7
- psychologia:7
- pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna: 5
Ewentualne dodatkowe nabory będą ogłaszane od 1 września.
Uniwersytet Rolniczy
- dietetyka: 12,5
- weterynaria: 9,1
- bioinżynieria zwierząt: 6,1
Kolejny nabór zostanie ogłoszony do końca lipca.
Politechnika Krakowska
- informatyka: 5,7
- automatyka i robotyka: 4,3
- inżynieria biomedyczna: 4,1
Rekrutacja jeszcze trwa.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!