Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remont ulicy Krupniczej się wlecze. Rozłożony na etapy... Kiedy koniec?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ulica Krupnicza, na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego, przechodzi przebudowę. Miała szybko stać się reprezentacyjnym deptakiem, ale inwestycja rozciąga się w czasie. Raz trzeba było nawet zrywać ułożoną już kostkę brukową. "Ze względu na złożoność działań, w tym m.in. badania archeologiczne, wzmocnienie podłoża i przebudowę sieci gazowej, termin oddania ulicy mieszkańcom uległ zmianie" - podają urzędnicy. I zapowiadają, że przed nami ostatnie... trzy etapy rewitalizacji ulicy. Wcześniej o etapach się nie mówiło. Zakończenie prac zaplanowano na koniec kwietnia.

Ostatnie trzy etapy prac

Ze względu na złożoność prac rewitalizacja uległa wydłużeniu. Pierwotny termin oddania ulicy do użytku wyznaczono na II połowę grudnia 2022 r. Nie został on jednak dotrzymany, ponieważ prace wykonywane pod ziemią wymagały dodatkowych nakładów czasowych. Dopiero ich zrealizowanie pozwoliło przejść do etapu samej przebudowy ulicy. Pod ziemią wykonywano badania archeologiczne oraz prace przy sieci gazowej i elektroenergetycznej.

30 kwietnia – to dzień, w którym planowane jest zakończenie prac przy powstawaniu zielonej Krupniczej. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez osoby zarządzające budową, możliwe jest wcześniejsze udostępnienie odcinka pomiędzy ul. Podwale a Loretańską. Jest to jednak uzależnione od sprzyjających warunków atmosferycznych. Przewiduje się, że udostępnienie tego odcinka będzie możliwe ok. 10 marca.

Widać, że prace postępują. Piesi mogą już korzystać z fragmentu nowej nawierzchni ułożonej przy Teatrze Bagatela.
Planowane zakończenie prac i udostępnienie części ulicy:

  • I etap – odcinek pomiędzy ul. Podwale a wjazdem do parkingu przy ul. Krupniczej 4 – do 10 lutego
  • II etap – odcinek od wjazdu na parking przy ul. Krupniczej 4 do ul. Loretańskiej – do 10 marca
  • III etap – odcinek od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego – do 30 kwietnia.

Co miało wpływ na opóźnienie?

  • prace związane z przebudową infrastruktury technicznej nieujętej w projekcie rewitalizacji ulicy, tj. przebudowa sieci gazowej i elektroenergetycznej, obu wraz z przyłączami
  • prace archeologiczne trwające sześć tygodni, które całkowicie uniemożliwiły realizację robót budowlanych
  • nieuzyskanie właściwej nośności podbudowy po wykonaniu jej zgodnie z projektem i konieczność wprowadzenia zmian przez projektanta drogowego w trybie nadzoru autorskiego (stabilizacja oraz dwie warstwy georusztu). Wprowadzone rozwiązanie zamienne pozwoliło na uzyskanie wymaganych nośności, ale przyczyniło się do wydłużenia czasu realizacji prac.

Rewitalizację ulicy Krupniczej wspólnie realizują Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Jaka będzie zielona Krupnicza?

Idea projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel jest możliwy do osiągnięcia poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią. Po kilku latach starań wielu osób, w tym mieszkańców, głosujących za zazielenieniem ulicy Krupniczej w ramach budżetu obywatelskiego, jest już naprawdę blisko do tego, aby marzenia krakowian stały się rzeczywistością.

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska