https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: rodzina Batdavaa walczy o prawa cudzoziemców

Jan Hubrich
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zwróci się do prezydenta w sprawie abolicji dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Trwają przygotowania do takiego spotkania - zapowiedziała w poniedziałek w Krakowie prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wizyta ma służyć przekonaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego o konieczności abolicji dla cudzoziemców, czyli jednorazowego uchylenia karalności dokonanego czynu zabronionego poprzez wydanie aktu prawnego. Ma to uchronić obcokrajowców przed ściganiem ich przez państwo polskie.

- Chodzi o to, by nie ratować tych ludzi w ostatniej chwili, jak to było z rodziną Batdavaa w Krakowie. Byłaby to abolicja wobec całej grupy ludzi, którzy są w naszym kraju dobrze zasymilowani, mają pracę, urodziły im się dzieci; którzy wzbogacają nasze społeczeństwo przedstawicielami młodego pokolenia, których zaczyna nam brakować - tłumaczyła prof. Lipowicz w czasie spotkania u wojewody.

Czytaj także: Rodzina Batdavaa: skośne oczy, polskie serca

Nie są jednak znane szczegóły i warunki abolicji. Wiadomo, że przy pracach zostanie pod uwagę wcześniejsza abolicja, z której skorzystało niewiele rodzin.

Mongolska rodzina Batdavaa wróciła do Krakowa

Rzecznikowi Praw Obywatelskich w spotkaniu z prezydentem będzie towarzyszyć Jargal Batdavaa, Mongołka, która dzięki interwencji mediów oraz RPO nie została deportowana z Polski. Pięcioosobowa rodzina Batdavaa przebywa w Polsce od 2000 roku i mieszka w Krakowie. Przez 12 lat członkowie rodziny nie zalegalizowali swego pobytu, groziła im deportacja do Mongolii. Jargal Batdavaa spotkała się w poniedziałek z prof. Lipowicz, by podziękować jej za pomoc w uzyskaniu karty pobytu w Polsce.

Jak podkreśliła Irena Lipowicz, analiza przypadku mongolskiej rodziny wykazała, że problem polegał na niedopełnieniu obowiązków przez jej nieżyjącego już pełnomocnika prawnego.

Kraków: Batdavaa się obronił, jest szansa na pobyt rodziny w Polsce

Objęcie abolicją cudzoziemców, przebywających w Polsce od grudnia 2007 roku, planowane jest w założeniach do projektu nowej ustawy o cudzoziemcach. Obecnie w Urzędzie ds. Cudzoziemców trwa analiza uwag, które pojawiły się w trakcie konsultacji międzyresortowych. Urząd planuje przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej, tak by informacja o możliwości abolicji dotarła do jak najszerszej grupy cudzoziemców.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: pijany woźnica zabrał życie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska