FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

Uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003), odbyła się w czwartek 21 października 2021 roku w krakowskiej Willi Decjusza. W 18 edycji wydarzenia do Nagrody zgłoszono 19 nominacji - 11 w kategorii „Osoba” oraz 8 Organizacji pozarządowych. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.
Sérgio Vieira de Mello był otwarty na różnice kulturowe, przyjmował różne polityczne perspektywy uznając godne traktowanie ludzi, jako wartość samą w sobie. To było jego priorytetem. Miał głębokie poczucie empatii i troski wobec ludzi, którzy znajdowali się w potrzebie. Nie ważne, kim byli i z jakiego środowiska pochodzili. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy zagrożenia terrorystyczne i coraz mniejszą tolerancję wobec inności, jego działalność powinna być wzorem dla jakiejkolwiek działalności politycznej
- podkreślał podczas gali Rafał Kostrzyński, rzecznika polskiego Przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
Nagrodę w kategorii "Osoba" otrzymał doktor Feras Alghadban, współzałożyciel i dyrektor medyczny organizacji Endless Medical Advantage. Dr Feras opuścił Syrię w 2017, kiedy jego rodzinne miasto Serghaya i dom, w którym przebywał wraz z żoną i dziećmi, zostało zbombardowane i przejęte przez wojsko syryjskie. Przed opuszczeniem Syrii pracował jako lekarz, niosąc pomoc medyczną ofiarom reżimu, a po przyjeździe do Libanu zaangażował się w prace organizacji Sawa for Development and Aid. Widząc ogromne potrzeby syryjskich uchodźców, zaczął przyjmować pacjentów ze swojego samochodu. Tak powstał pomysł mobilnej kliniki Endless Medical Advantage, założonej wspólnie z Hadią Islam, brytyjską lekarką, która od 2015 angażowała się w inicjatywy medyczne dla uchodźców i uchodźczyń na Bałkanach i w Grecji.
Natomiast w kategorii "Organizacja Pozarządowa" wyróżniono Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna, które od 22 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych.
Stojąc tu przed Państwem i mówiąc te słowa, mam w pamięci tych wszystkich, którym pomagamy na co dzień: syryjskie dzieci po amputacjach kończyn, dotknięte ogromną traumą wojenną; afrykańskie noworodki, które wymagają specjalistycznego leczenia. Towarzyszą mi także matki tych dzieci, które muszą zmagać się z brakiem żywności i skrajnym niedożywieniem, a często także z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Ludzie umierający z głodu - mówiła po odebraniu Nagrody Ewa Piekarska – Dymus, Prezes Zarządu Polskiej Misji Medycznej. Mam przed oczami obrazy osób wołających o pomoc i uciekających w obawie o własne życie. Uchodźcy na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy z Wenezueli. Dzieci dotknięte niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w Malawi – przez to narażone na wykluczenie społeczne. Ponadto towarzyszą mi birmańscy przyjaciele, którzy od lat wypływają kliniką mobilną na łodzi i niosą pomoc medyczną w trudno dostępnych miejscach delty rzeki Irawadi.
Nagroda Honorowa w tym roku została przyznana dodatkowo grupie organizacji białoruskich, działających w Polsce i na Litwie, udzielających pomocy materialnej, wizowej, prawnej, psychologicznej, bytowej, rehabilitacyjnej osobom represjonowanym na Białorusi po sierpniu 2020 r. Do Grupy organizacji wyróżnionychujętych we wniosku nominacyjnym należą: Strana dla Zhyzni (zarejestrowana w LT i w PL), BySol (LT), ByHelp (LT), Dopomoga (LT), Dom Białoruski (PL), Centrum Białoruskiej Solidarności (PL).
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym