Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozdano "Polskie Oskary w walce o prawa człowieka"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora.
Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora.
Organizacje pomagające represjonowanym Białorusinom, Polska Misja Medyczna oraz syryjski lekarz Feras Alghadban otrzymali Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz ochrony i promocji praw człowieka oraz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

od 16 lat

Uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003), odbyła się w czwartek 21 października 2021 roku w krakowskiej Willi Decjusza. W 18 edycji wydarzenia do Nagrody zgłoszono 19 nominacji - 11 w kategorii „Osoba” oraz 8 Organizacji pozarządowych. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.

Sérgio Vieira de Mello był otwarty na różnice kulturowe, przyjmował różne polityczne perspektywy uznając godne traktowanie ludzi, jako wartość samą w sobie. To było jego priorytetem. Miał głębokie poczucie empatii i troski wobec ludzi, którzy znajdowali się w potrzebie. Nie ważne, kim byli i z jakiego środowiska pochodzili. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy zagrożenia terrorystyczne i coraz mniejszą tolerancję wobec inności, jego działalność powinna być wzorem dla jakiejkolwiek działalności politycznej

- podkreślał podczas gali Rafał Kostrzyński, rzecznika polskiego Przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Nagrodę w kategorii "Osoba" otrzymał doktor Feras Alghadban, współzałożyciel i dyrektor medyczny organizacji Endless Medical Advantage. Dr Feras opuścił Syrię w 2017, kiedy jego rodzinne miasto Serghaya i dom, w którym przebywał wraz z żoną i dziećmi, zostało zbombardowane i przejęte przez wojsko syryjskie. Przed opuszczeniem Syrii pracował jako lekarz, niosąc pomoc medyczną ofiarom reżimu, a po przyjeździe do Libanu zaangażował się w prace organizacji Sawa for Development and Aid. Widząc ogromne potrzeby syryjskich uchodźców, zaczął przyjmować pacjentów ze swojego samochodu. Tak powstał pomysł mobilnej kliniki Endless Medical Advantage, założonej wspólnie z Hadią Islam, brytyjską lekarką, która od 2015 angażowała się w inicjatywy medyczne dla uchodźców i uchodźczyń na Bałkanach i w Grecji.

Natomiast w kategorii "Organizacja Pozarządowa" wyróżniono Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna, które od 22 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych.

Stojąc tu przed Państwem i mówiąc te słowa, mam w pamięci tych wszystkich, którym pomagamy na co dzień: syryjskie dzieci po amputacjach kończyn, dotknięte ogromną traumą wojenną; afrykańskie noworodki, które wymagają specjalistycznego leczenia. Towarzyszą mi także matki tych dzieci, które muszą zmagać się z brakiem żywności i skrajnym niedożywieniem, a często także z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Ludzie umierający z głodu - mówiła po odebraniu Nagrody Ewa Piekarska – Dymus, Prezes Zarządu Polskiej Misji Medycznej. Mam przed oczami obrazy osób wołających o pomoc i uciekających w obawie o własne życie. Uchodźcy na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy z Wenezueli. Dzieci dotknięte niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w Malawi – przez to narażone na wykluczenie społeczne. Ponadto towarzyszą mi birmańscy przyjaciele, którzy od lat wypływają kliniką mobilną na łodzi i niosą pomoc medyczną w trudno dostępnych miejscach delty rzeki Irawadi.

Nagroda Honorowa w tym roku została przyznana dodatkowo grupie organizacji białoruskich, działających w Polsce i na Litwie, udzielających pomocy materialnej, wizowej, prawnej, psychologicznej, bytowej, rehabilitacyjnej osobom represjonowanym na Białorusi po sierpniu 2020 r. Do Grupy organizacji wyróżnionychujętych we wniosku nominacyjnym należą: Strana dla Zhyzni (zarejestrowana w LT i w PL), BySol (LT), ByHelp (LT), Dopomoga (LT), Dom Białoruski (PL), Centrum Białoruskiej Solidarności (PL).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska