https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczynają się konsultacje w sprawie smogu [WIDEO]

Marcin Karkosza
Dzis w Krakowie Ministerstwo Środowiska zainaugurowało konsultacje społeczne Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Dokument ten ma stanowić odpowiedź na fatalną jakość powietrza w Polsce. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego podkreślają jednak, że to nie dokumenty planistyczne mogą w obszarze ochrony powietrza zmienić rzeczywistość na lepsze – potrzebne są tu konkretne regulacje, których w Polsce brakuje od wielu lat. Bez nich przyjęcie nawet najlepszego Programu Ochrony Powietrza nie przyniesie efektów.

WIDEO: Arkit: Trzeba też myśleć o skutkach dla zdrowia, a nie o starych samochodach

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

- Choć cieszy wzmożona aktywność Ministerstwa Środowiska na polu ochrony powietrza, to bez wyeliminowania złej jakości węgla z rynku gospodarstw domowych, bez określenia standardów emisyjnych dla kotłów oraz bez wyposażenia samorządów w realne narzędzia, nie poprawimy jakości powietrza w Polsce - mówi Andrzej Guła, z Inicjatywy Polski Alarm Smogowy, który przekazał dziś na ręce Ministra Środowiska apel w sprawie przyjęcia powyższych regulacji.

Jego treść jest dostępna na www.polskialarmsmogowy.pl/apel.

Regulacje takie powinny dotyczyć m.in.:

Normy jakości dla węgla:
O konieczności wyeliminowania złej jakości węgla z rynku gospodarstw domowych, właśnie ze względu na bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza, mówią od wielu już lat eksperci oraz Najwyższa Izba Kontroli. Niestety zaproponowane w styczniu br. rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie norm dla węgla kamiennego nie pozostawia złudzeń – do gospodarstw domowych dalej będzie sprzedawany najbardziej trujący węgiel. Niewątpliwie intencją tego rozporządzenia nie jest ochrona zdrowia i życia Polaków.

Standardy emisyjne dla kotłów węglowych sprzedawanych do gospodarstw domowych:
Polska jest największym producentem domowych kotłów na paliwa stałe w Europie. Jednocześnie nie obowiązują u nas żadne standardy emisyjne dla tych urządzeń. Do obrotu dopuszcza się tzw. „kopciuchy”, które emitują ponad 10 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Z problemem tym poradzili sobie chociażby Czesi, gdzie sprzedaż najbardziej zanieczyszczających kotłów nie jest już możliwa.

Wyposażenie samorządu województwa i gminy w większe kompetencje w zakresie poprawy jakości powietrza:
Konieczne są zmiany w Prawie Ochrony Środowiska, które wyposażą samorząd wojewódzki i gminny w nowe instrumenty. Chodzi tu głównie o możliwość wprowadzania ograniczeń w ruchu samochodowym w centrach miast oraz określania wymogów emisyjnych, jakie muszą spełniać wszystkie instalacje grzewcze na danym obszarze. Są to rozwiązania szeroko stosowane na świecie. Nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska w tym zakresie została złożona w Sejmie z inicjatywy Posła Tadeusza Arkita. Mamy nadzieję, że przedstawione przez niego poprawki zostaną przyjęte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jag
Treść przedstawionych propozycji do wprowadzenia w formie regulacji prawnych jest jak najbardziej zgodna z apelami wielu mieszkańców Krakowa i uchwałą Rady Miasta.
Popieram w całości, choć zdaję sobie sprawę jakie larum podniesie się po ich wprowadzeniu w życie. Lobby samochodowe, lobby węglowe, pseudo-politycy niby dbający o ubogich i.t.d.
d
dodo
fragment: "Chodzi tu głównie o możliwość wprowadzania ograniczeń w ruchu samochodowym w centrach miast"

i dobrze - to jest konieczne niestety, choćby dopóki auta nie będą elektryczne (w Europie -np. Norwegii już to jest promowane, dla nas niestety są za drogie, ale zdrowie jeszcze droższe)
d
dodo
ciekawe, co pokażą badania AGH (mam nadzieję, że je robią) - prof. AGH był ostro krytykowany, bo stwierdził, że duży procent zanieczyszczeń wynika ze wzrostu ruchu samochodowego, a nie z samych pieców ..
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska