WIDEO: Trzy Szybkie
Inicjatywa ma być odpowiedzą na coraz szybciej rosnącą skalę występowania problemów psychicznych wśród dorosłych i dzieci. Dzięki różnego rodzaju wydarzeniom zaplanowanym na najbliższe dni organizatorzy chcą zainteresować mieszkańców stolicy Małopolski tematyką zdrowia psychicznego, zwrócić uwagę na zagrożenia związane z zaburzeniami psychicznymi i uczyć o możliwości uzyskania realnej pomocy specjalistów bez krzywdzącej stygmatyzacji.
- Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego z nas czy członków naszych rodzin. Mimo to osoby z problemami psychicznymi cały czas są izolowane, tego rodzaju problemy ciągle nas przerażają. Nadal jednym z powodów, dla których odracza się poszukiwanie pomocy, jest lęk przed rozpoznaniem zaburzenia psychicznego. Przez naszą inicjatywę chcemy zwiększyć świadomość i integrować osoby z zaburzeniami czy po kryzysach psychicznych – mówi dr hab. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.
Pierwszy Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego już się rozpoczął i potrwa do piątku 11 października. Termin nie jest przypadkowy - 10 października przypada bowiem Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Podczas „Human Week” krakowianie będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń literackich i filmowych oraz wysłuchać wykładów ekspertów. W planach jest m.in. otwarta próba spektaklu Teatru Psyche „Tomcio Paluch” połączona ze spotkaniem z aktorami i reżyserem, wieczór z poezją dr hab. Marty Eloy-Cichockiej, Joanny Oparek i Juliusza Pielichowskiego, mecz piłkarski „dokopać psychiatrom” czy pokaz filmu „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”.
W ramach „Rozmów o Człowieku” odbędzie się spotkanie z Jurkiem Owsiakiem, wykład o medytacji i depresji wygłosi ks. dr Jacek Prusak, specjaliści będą mówić również o tym, „jak źle wychować dziecko” i o uzależnieniach prowadzących do zaburzeń psychicznych.
- Dodatkowo przez cały tydzień w godz. 10-16 na placu przed Muzeum Narodowym rozstawione są namioty, gdzie czekają nasi koledzy. Nie będziemy tam oczywiście stawiali żadnych diagnoz, ale jest to miejsce, gdzie można przyjść, porozmawiać o ofercie pomocy, z jakiej można skorzystać, kiedy staje się to niezbędne – wskazuje dr hab. Pilecki.
Szczegółowe informacje i pełen harmonogram wydarzeń w ramach „Human week” jest dostępny na stronie internetowej www.humanweek.pl.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
