https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Są problemy w Centrum Onkologii, czy ich nie ma?

Piotr Subik
Andrzej Banas
Nie ma żadnego zagrożenia dla pacjentów, nie pozostaną bez opieki - zapewnia dr hab. med. Elżbieta Łuczyńska, rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału Centrum Onkologii. We wtorek o trudnej sytuacji w tej placówce mówił na konferencji prasowej poseł Nowoczesnej (i kandydat Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach) Jerzy Meysztowicz.

„W związku z bardzo niepokojącymi informacjami, jakie docierają do mojego biura poselskiego w Krakowie, dotyczącymi dramatycznej sytuacji w krakowskim oddziale Instytutu Centrum Onkologii, zwracam się do pana ministra do podjęcia w trybie pilnym działań, które zapobiegną likwidacji tej placówki” - to początek interpelacji posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza, w sprawie sytuacji w Instytucie Centrum Onkologii w Krakowie.

- 9 specjalistów z kliniki onkologii klinicznej złożyło wypowiedzenia Obawiamy się, że osoby, które w ostatnim czasie przyszły, nie spełniają tych wymogów, które stawia się przed instytutem. Nie zapominajmy, że instytut naukowo-badawczy powinien służyć nie tylko leczeniu, ale też pracom badawczym i obawiamy się, że brak profesorów spowoduje, że ten instytut straci znaczenie - mówił przed oddziałem onkologii przy ul. Garncarskiej poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Przypomnijmy. Dziewięciu specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej krakowskiego oddziału Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie złożyło wypowiedzenia z pracy na wiosnę br. Termin części z nich upływał 31 sierpnia.

Była to reakcja lekarzy zatrudnionych w klinice onkologii na rezygnację ich szefa – dr n. med. Marka Ziobro. Kierownik kliniki zdecydował się na odejście ze swojego stanowiska po tym, jak dyrekcja placówki zażądała od niego przeprowadzania redukcji etatów w jego zespole i zmniejszenia liczby personelu o 10 proc.

- Uznałem, że to niemożliwe, bo w tak okrojonym składzie na dłuższą metę nie będziemy w stanie zapewnić opieki wszystkim pacjentom – tłumaczył dr Ziobro.

W geście solidarności ze swoim szefem, wypowiedzenia zdecydowało się złożyć dziewięciu onkologów.

„Pragniemy poinformować, że powyższą decyzję podejmujemy z żalem, jednakże mamy nadzieję, że 100 proc. redukcja etatów lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej poprawi trudną sytuację finansową Instytutu” - napisali oni w piśmie do dyrektora krakowskiego oddziału Centrum Onkologii dr n. med. Konrada Dziobka.

Jak tłumaczy dr hab. med. Elżbieta Łuczyńska, w Klinice Onkologii Ogólnej pracuje obecnie 9 specjalistów onkologii, a także 10 rezydentów. W planach jest zatrudnienie kolejnych medyków.

To wystarcza, aby zapewnić pomoc wszystkim pacjentom. Nowym kierownikiem kliniki - w miejsce dra Ziobro - został dr n. med. Janusz Rolski. - I to on będzie organizował prace oddziału - mówi rzeczniczka.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak teraz wygląda Służba Zdrowia? Coraz bardziej pogarsza się sytuacja,zamyka się Odziały Szpitalne,zadłużenie szpitali jest gigantyczne,biurokracja w Służbie Zdrowia wzrasta, tamuje lekarzy i personelu lekarskiego.

G
Gość

Namieszac wiadomo ze Pelo zrobi wszystko aby PiS dokuczyc mieli swoje 8 lat i [wulgaryzm] zrobili

p
precz z PO
a jak PO traktowała małopolskie szpitale wystarczy posłuchac czerowonego Arłukowicza: https://www.tvp.info/43023604/arlukowicz-chce-sie-zajac-sluzba-zdrowia-jeszcze-niedawno-chcial-zamykac-szpitale
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska