https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sąd wstrzymuje zabudowę Zabłocia i uchyla decyzję urzędu miasta

Piotr Ogórek
Atal zrealizował na Zabłociu dwa etapy swojej dużej inwestycji mieszkaniowej. Etap trzeci został wstrzymany na kilka miesięcy
Atal zrealizował na Zabłociu dwa etapy swojej dużej inwestycji mieszkaniowej. Etap trzeci został wstrzymany na kilka miesięcy Fot. Anna Kaczmarz
Firma Atal musi wstrzymać rezerwację mieszkań w III etapie swojej inwestycji przy ulicy Przemysłowej na Zabłociu. Sąd uchylił właśnie pozwolenie budowlane obejmujące budowę ponad 200 kolejnych mieszkań. Przeciwko temu protestowali okoliczni mieszkańcy i sąd uwzględnił ich uwagi.

Zabudowa Zabłocia postępuje od kilku lat i osiąga już punkt krytyczny. Mieszkańcy mają dość gęstej zabudowy, powstającej bez uwzględniania potrzeb ludzi już tam mieszkających. I zauważył to także ostatnio sąd, który przyznał im rację. Nowe bloki rosną m.in. na terenach po fabryce Miraculum i okolicznych ulicach. Cały obszar zatracił swój dawny charakter i stał się kolejną sypialnią Krakowa. Dość kosztowną, bo mieszkania sprzedawane na Zabłociu do tanich nie należą.

Bezpośrednio na terenach po Miraculum buduje firma Atal, ale musi się wstrzymać z dalszą zabudową. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie budowlane dla III etapu Atal Residence. Tymczasem firma przyjmowała już wstępne rezerwacje na nowe mieszkania. Projekt budowlany trzeba poprawić, albo walczyć dalej przed sądem. A to może zająć wiele miesięcy, jeśli nie lat. Mieszkańcy cieszą się, że udało im się odnieść sukces w walce z deweloperem.

Sąd wstrzymuje Atala

Atal inwestycję przy Przemysłowej podzielił na trzy etapy. W pierwszym powstało 227 mieszkań. Budynek dostał już zgodę na użytkowanie i wkrótce mieszkania będą wydawane osobom, które je kupiły. Drugi etap - 82 mieszkania - jest na ukończeniu. Natomiast trzeci - 223 lokali, miał się zacząć wkrótce, ale decyzją sądu pozwolenie budowlane zostało uchylone. Tymczasem nowe mieszkania były już wstępnie rezerwowane - chętni płacili po 5 tysięcy złotych zaliczki. Atal zapewnia, że pieniądze zostaną im zwrócone.

Pozwolenie dla III etapu urzędnicy Wydziału Architektury i Urbanistyki, na wniosek Atala, wydali w kwietniu zeszłego roku. Przygotowano je w oparciu o obowiązujący od 2006 roku plan miejscowy „Zabłocie”. Pozwolenie zaskarżyli mieszkańcy, bo uznali, że założeń planu nie spełnia. I mieli rację.

- Odwołaliśmy się, bo na wprost naszych okien miał stanąć siedmiopiętrowy budynek, który miał całkowicie przesłonić nasz, czteropiętrowy. Wymogi nasłonecznienia i zacienienia nie byłyby spełnione - mówi pani Dorota, mieszkanka istniejącego budynku przy Przemysłowej, Garden Residence.

Jak dodaje, Atal nie zrobił właściwej analizy zacienienia i nasłonecznienia. Mieszkańcy sami to zlecili zewnętrznej firmie. Ta wykazała, że planowany budynek będzie nadmiernie zacieniał ten już istniejący. Sąd przyznał rację mieszkańcom. Wskazał na kilka punktów, w których pozwolenie było niezgodne z obowiązującym miejscowym planem przestrzennym .

- Sąd miał sporo zastrzeżeń. Chodzi m.in. o brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla lokali usługowych - zaznacza Agnieszka Kaczmarska z kancelarii Foryś Wojciechowski, pełnomocnik mieszkańców. - Do tego nie została prawidłowo zaprojektowana, a wymagana przez plan, dominanta architektoniczna, która ma być skorelowana ze znajdującym się w sąsiedztwie pasażem.

Mieszkańcy triumfują, ale co dalej?

Sąd zwrócił także uwagę, że kwestia odpowiedniej ilości światła słonecznego dla sąsiednich nieruchomości nie była przedmiotem wystarczającej analizy urzędników Jacka Majchrowskiego, którzy wydali pozwolenie. Jak dodaje pełnomocnik mieszkańców, były też wątpliwości, czy inwestycja Atala miała odpowiednie uzgodnienia odnośnie obsługi komunikacyjnej oraz czy nie były potrzebne decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.

- Inwestor buduje trzy budynki, a na każdy ma osobne pozwolenie, co jest uprawnione. Ale czasami trzeba spojrzeć na inwestycję szerzej, jak na kompleks. W takim wypadku byłaby wymagana decyzja środowiskowa, bo powstaje duże oddziaływanie na środowisko - zaznacza Agnieszka Kaczmarska.

Wyrok nie jest prawomocny. Strony czekają teraz na pisemne uzasadnienie.

Dla Atala jednym z działań może być kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego. A to może zająć ok. 1,5 roku, co wiąże się ze sporymi opóźnieniami w sprzedaży mieszkań. Dlatego niewykluczone, że deweloper złoży wniosek o nowe pozwolenie na budowę.

- Z ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika m.in., że sąd zarzucił wojewodzie (do niego odwołali się najpierw mieszkańcy - red.), że nie odniósł się do wszystkich kwestii zawartych w odwołaniach. Jednocześnie potwierdził zasadność samego założenia projektu oraz słuszność wysokości, kubatury i powierzchni budynku - zaznacza Łukasz Borkowski z Atala. Na nasze pytanie, czy projekt budowlany będzie zmieniany, odpowiada, że „będzie wymagał nieznacznej zmiany”.

- Cieszymy się z naszego sukcesu. To pokazuje, że walka jest wskazana, ale potrzeba do tego większego forum mieszkańców - zaznacza pani Dorota.

Nie wiadomo, jak długo potrwa radość mieszkańców. Plan miejscowy dopuszcza praktycznie całkowitą zabudowę Zabłocia. 12 lat temu, gdy był uchwalany, urzędnicy zupełnie inaczej patrzyli na rozwój Krakowa - nie brano pod uwagę potrzeb mieszkańców, takich jak parki, place zabaw czy chociażby drożny układ komunikacyjny. Teraz liczba nowych bloków robi się niepokojąco duża. Poza Fabryką Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK nie będzie tam nic innego. Jedynym pocieszeniem dla mieszkańców jest niedawno otwarty park Stacja Wisła, który powstał w miejscu dzikiego parkingu.

- Zabłocie architektonicznie idzie w bardzo złym kierunku - uważa Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny, która m.in. zabiegała o park w tym miejscu. - Martwią braki komunikacyjne między ulicami Zabłocia. To jeden z najbardziej podzielonych rejonów miasta, przez co przejście z jednego punktu do drugiego zajmuje kilkanaście minut, zamiast kilku - dodaje.

Akademiki w Telpodzie

Jednym z charakterystycznych punktów Zabłocia jest budynek po zakładach produkcyjnych Telpod przy ulicy Tadeusza Romanowicza. Na początku marca z działki, na której stoi, wycięte zostały drzewa. Aktualnie trwają prace rozbiórkowe budynku. Ma tam powstać ekskluzywny akademik (w okolicy działa Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego).

Poza pokojami mają być tam również pracownie, sale gier i telewizyjne, siłownia, a może nawet sauna. Na parterze znajdą się natomiast sklepy. „Elewacja budynku będzie wykonana z cegieł nawiązując do typowych XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych” - czytamy w komunikacie inwestora. Prace rozbiórkowe mają na celu przygotowanie obiektu do realizacji inwestycji, zakładającej odrestaurowanie budynku i przystosowanie go do pełnienia funkcji nowoczesnego akademika.

Gdzie się podziało tamto Zabłocie? [KOMENTARZ]

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 75

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dzień dobry, nazywam się Tatiana, jestem projektantem wnętrz.

Moja strona internetowa:

https://wspanialaarchitektura.pl/main

https://wspanialaarchitektura.pl



Chciałabym zaprosić Państwo do współpracy. Moge zaproponować wizualizacji 3D i rysunki.
i
isness ra
Pozdrowienia od chłopaków od rusztowań..czekamy na te budowę chcemy je otoczyć rusztowaniem jak najprędzej.
S
Sb♤♡
Obserwuje ten plac budowy przez okno od kilku miesięcy i budowa nie zatrzymała się. Może jest juz kolejne pozwolenie ?
x
x
To znaczy, że jeżeli ktoś chce mieszkać w bloku, to nie ma prawa wymagać, aby teren na którym jest budowany blok był sensownie zagospodarowany z pozostawieniem przestrzeni na zieleń, infrastrukturę społeczną i drogową? Przecież nikt tu nie mówi, że chce mieszkanie + 20ha działki na prywatny użytek. Wiadomo, że miasta się zabudowują, ale to co się dzieje w Krakowie to jest DRAMAT!
f
fgb
Wiem że dla ciebie miasto to skupisko bloków i zabetonowanych placów, ale zapewniam że jeszcze 15 lat temu Kraków wyglądał inaczej, był luz na ulicach i sporo więcej zieleni. A to że wiele terenów było rolnych miało swój sens - przekształcanie wszystkiego w grunty budowlane to wymysł obecnej mafii urzędniczej. Więc radzę nie wypowiadać się na tematy o których pojęcia osoba nie ma.
d
dfg
a nie specjaliści od urbanistyki. Urzędnicy są w tym wszystkim nie wiadomo po co, bo na niczym się nie znają, nic nie mogą (oczywiście w starciu z deweloperem, bo mieszkańcom wszystkiego zabraniają) tylko jedynie mogą pobierać pensje z naszych podatków. A decyzje o tym czy można czy nie można budować wydaje sąd. Widocznie sędziowie są specjalistami od budowlanki i urbanistyki. Taki śmieszny kraj.
T
Toper
Niech żadne kto tak zaprojektował osiedle że miało zamieniać inne budynki. Brk?
A czyja to biuro ?
...
To jest myslenie czlowieka ktory nigdy nigdzie nie byl... pojezdzij po innych miastach i zobacz jak wygladaja. w centrum tez powinny byc parki
t
tak
Jasne ale przepisowo, a nie na wydre byle duzo i wysoko. To nie jest tekst o protestach tylko o uchyleniu ATAL-owi pozwolenia na budowe przez WSA w wyniku postawieniu sie Wspolnot mieszkaniowych w sasiedztwie inwestycji.
S
Szym
wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.
b
buczek
To oczywiste że jeśli kupiłeś mieszkanie w centrum nie możesz się spodziewać parków i łąk dookoła, trzeba było kupić w szeregowcu na Dębnikach , nie rozumiem tych ludzi naprawdę
: )
TAK, jezeli nie wykazesz zadnych dowodow na uchylenie decyzji budowlanej. By załozyc skarge do WSA trzeba sie naprawde wykazac. Czytaj ze zrozumieniem tutaj nie o protescie tylko o uchyleniu wydanego przez UM Krakow pozwolenia na budowe III etapu inwestycji ATAL na Zabłociu.
j
jarek
nie wiem po co pchać się do miasta a potem protestować, przecież to normalne że kiedyś wszystko zostanie zabudowane
A
Ale jaja
Niemniej Słoiki wygrali w WSA czyli wykazali razace uchybienia w wydanej decyzji o pozwolenie na budowe Prezydenta Miasta Krakowa i podtrzymujace ja Wojewody Małopolski.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie budowlane dla III etapu Atal Residence.
N
Nikt nie protestował
Kolezko spinaj sie do Redaktora, bo Garden Residence to była pierwsza kompleksowa zabudowa mieszkaniowa na Zabłociu na 450 mieszkan. Trzeba było sie pofatygowac by zaobaczyc. Nikomu nic nie zasłania, bo Garden Residence odsunał sie od pozostałej spornej zabudowy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska