- Mamy pełną świadomość naszej roli w kształtowaniu nowoczesnych miast i chcemy budować Kraków w sposób odpowiedzialny, we współpracy z władzami i mieszkańcami. Nie zgadzamy się na przedsięwzięcia, które nie spełniają rygorystycznych norm budownictwa mieszkaniowego ani wymagań dotyczących infrastruktury - podkreśla Agnieszka Widłak-Lindsay, prezes PZFD Kraków.
Standardy odpowiedzialnego budownictwa. Miasto i deweloperzy zgodni
„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” to dokument zaprezentowany niedawno przez władze miasta. Opisuje on zasady, jak w wybranych aspektach powinny być prowadzone w Krakowie inwestycje budowlane.
W PZFD Kraków podkreślają, że w pełni popierają te założenia, wskazując na potrzebę jasnych i przewidywalnych zasad prowadzenia inwestycji.
- Z satysfakcją obserwujemy kroki podejmowane przez miasto na rzecz wprowadzenia przejrzystych zasad prowadzenia inwestycji deweloperskich. Cieszy nas, że miasto zmierza w kierunku transparentnych i odpowiedzialnych regulacji. Liczymy, że w ślad za tym pojawią się konkretne decyzje dotyczące m.in. budowy infrastruktury drogowej. Nowe osiedla i budynki mieszkalne powinny powstawać w miejscach zapewniających dobrą komunikację, a tam, gdzie jej brakuje, należy ją odpowiednio zaplanować i zrealizować - mówi Agnieszka Widłak-Lindsay, Prezes PZFD Kraków. - Jako deweloperom stosującym Kodeks Dobrych Praktyk, zależy nam na działaniach przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju naszego miasta, a przede wszystkim do poprawy jakości życia mieszkańców. Odcinamy się od patodeweloperki, czyli wydzielania mikromieszkań w domach jednorodzinnych i sprzedawania ich jako udziałów w nieruchomości wspólnej. Takie przedsięwzięcia nie spełniają rygorystycznych norm dla budownictwa mieszkaniowego ani wymogów dotyczących parkingów, powierzchni biologicznie czynnej czy wymaganej zieleni. Tym samym nie mogą być nazywane działaniami deweloperskimi - dodaje.
Deweloperzy zwracają też uwagę na rosnące znaczenie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI). Pozwalają one precyzyjnie określić potrzeby miasta i mieszkańców, a następnie zrealizować je w ramach inwestycji deweloperskich.
Pierwsze ZPI jest realizowane w Bronowicach. Kolejne już czekają. Dużą rolę odgrywają tu radni, bo to Rada Miasta Krakowa decyduje o przystąpieniu do uchwalenia ZPI. Ważnym filarem ZPI, poza gminą i deweloperem, są mieszkańcy, bo to dla nich inicjatywa ZPI ma wypracowywać inwestycje uzupełniające dla każdego uruchomionego projektu ZPI.
Jawne ceny mieszkań: PZFD popiera, ale zwraca uwagę na nieścisłości
PZFD Kraków popiera również projektowane przepisy dotyczące obowiązkowego publikowania cen mieszkań oferowanych konsumentom. Inicjatywa, zgłoszona przez klub parlamentarny Polska 2050-Trzecia Droga, to krok w stronę większej przejrzystości rynku. Dzięki jawnym cennikom osoby poszukujące mieszkania będą mogły szybciej zorientować się w sytuacji na rynku i sprawniej porównać dostępne oferty.
Zgodnie z projektem, brak informacji o cenie mieszkania może skutkować nałożeniem na dewelopera kary w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów. Polski Związek Firm Deweloperskich zwraca uwagę, że projekt ustawy wprowadza nową sankcję, mimo że już dziś przedsiębiorcy – niezależnie od branży – są zobowiązani do przekazywania konsumentom rzetelnych i pełnych informacji na podstawie art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
– Po wejściu w życie obowiązku publikowania cen, jego egzekwowanie będzie możliwe właśnie na gruncie art. 24 tej ustawy. Za jego złamanie grozi taka sama kara, jaką przewiduje projekt ustawy Polski 2050. Nie ma więc uzasadnienia do dublowania regulacji - komentuje radca prawny Przemysław Dziąg, zastępca dyrektora generalnego PZFD. - Wprowadzanie dodatkowych, sektorowych sankcji wyłącznie wobec deweloperów, przy istnieniu ogólnych przepisów obowiązujących wszystkie branże, stanowi nie tylko przejaw nadregulacji, ale także zaburza zasadę równości przedsiębiorców wobec prawa. Zmiany na rzecz większej transparentności są potrzebne i słuszne, jednak nowe przepisy powinny być lepiej zaprojektowane – spójne z istniejącym prawem i klarowne dla wszystkich uczestników rynku – dodaje.
