https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Skarga na uchwałę o parku kulturowym Nowa Huta została oddalona

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy
Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy Joanna Urbaniec
Właściciel jednej ze znanych sieci sklepów zaskarżył w ubiegłym roku postanowienia uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Nowa Huta w zakresie dotyczącym dostosowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, w tym szyldów. Znana jest już decyzja sądu w tej sprawie: skarga została oddalona.

Zgodnie z zapisami uchwały o parku kulturowym właściciele, zarządcy oraz użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni położonych na terenie parku byli zobowiązani do dostosowania się do tych nowych przepisów w terminie sześciu miesięcy od daty wejścia w życie uchwały (czyli od listopada 2020 r.). Przepisy odnosiły się m.in. do szyldów, które powinny zostać dostosowane do nowych wytycznych.

- Znana sieć sklepów podważała konieczność dostosowania się do nowych przepisów w zakresie dopuszczalnej liczby szyldów i skierowała sprawę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie dwukrotnie zajmował się tą sprawą. Finalnie w marcu tego roku oddalił skargę po ponownym rozpatrzeniu. Wyrok nie jest prawomocny - przekazują urzędnicy krakowskiego magistratu.

Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Objęty ochroną w postaci parku kulturowego obszar Nowej Huty to prawie 377 hektarów tzw. "starej" Nowej Huty, wraz z klasztorem cystersów w Mogile, dworem Jana Matejki w Krzesławicach oraz budynkami centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego.

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o ustanowieniu parku kulturowego, aby chronić dziedzictwo oraz krajobraz kulturowy dzielnicy, zachować jej unikatowy układ urbanistyczny. Zastosowane przepisy mają przeciwdziałać działalności, ingerującej w zabytkową przestrzeń w sposób zakłócający jej estetykę oraz ograniczać komercyjne zagospodarowywanie przestrzeni publicznej, jako dobra wspólnego mieszkańców dzielnicy i całego Krakowa.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Ten brak reklam będzie fikcją tak jak to ma miejsce w Krakowie

Od kilkunastu lat wisi na fasadzie zabytkowego budynku potężna reklama aktualnie cały czas zmieniana - róg Piłsudskiego a al.Krasińskiego i nikt z odpowiedzialnych osób magistratu krakowskiego nie reaguje. Ostatnio podobnie wielka reklama przybyła na zabytkowym budynku róg Dolnych Młynów a al. Mickiewicza.

To tylko dowodzi że wszystkie uchwały Rady Miasta urzędnicy odpowiedzialni ignorują.

Rację mają ci mieszkańcy którzy uważają że wraz ze zmianą Prezydenta powinno się zmienić cały skład urzędników magistrackich.
h
hm
żabka?
N
NH
bardzo dobrze. Nowa Huta to unikat architektury socralistycznej i modernizmu powojennego na skalę światową. Zastosowano w projekcie dodatkowo 2 idee z teorii architektury zachodniej: miasta ogrodu oraz jednostki sąsiedzkiej. Nigdzie na świecie nie ma miasta od podstaw zbudowanego w tym stylu architektonicznym. Bez szpetnych reklam, pstrokacizny banerów NH ujawniła całe swe piękno.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska