https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Smok Emausowy na Salwatorze dołączył do szlaku śladem krewniaków Smoka Wawelskiego

Małgorzata Mrowiec
Tak prezentują się jedne z najnowszych smoków na Smoczym Szlaku
Tak prezentują się jedne z najnowszych smoków na Smoczym Szlaku Wojciech Matusik
Smok Emausowy - z tradycyjnym ptakiem-klepakiem i drzewkiem emausowym - to jeden z najnowszych dżentelmenów na krakowskim Smoczym Szlaku. Jego figurka została umieszczona na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek. Pojawił się równocześnie ze Smokiem Lajkonikiem, zainstalowanym na skwerze Konika Zwierzynieckiego. Obie te rzeźby zamontowano nieco później niż pozostałe tegoroczne smoki ze szlaku, w związku z remontem ul. Kościuszki.

Te dwa smoki w rejonie ul. Kościuszki pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Za ich zamontowanie odpowiadał Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Montażem rzeźb na Smoczym Szlaku zajmuje się również Zarząd Zieleni Miejskiej. Ten z kolei w ostatnim czasie zamontował figurki smoków w następujących lokalizacjach: przy wejściu do ZOO, na skwerze Heleny i Romana Husarskich przy placu zabaw w rejonie ul. Jodłowej, na skwerze Olgi Jackowskiej "Kory" oraz przy Placu na Stawach.

Smoczy Szlak - nowa atrakcja turystyczna Krakowa - jest efektem realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Pomysłodawcami projektu smoczych figur, ustawionych w charakterystycznych miejscach Krakowa, są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Postaci na nowy krakowski szlak zaprojektowali je Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Autorami wykonanych z brązu figur są prof. Jan Tutaj i dr Jacek Dudek.

Smocze figurki pojawiają się w różnych punktach Krakowa od 2023 roku. Siedem pierwszych smoków zamontowano pod koniec listopada ubiegłego roku. Smoka Geodetę ustawiono wtedy przy al. Dembowskiego, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 29, Smoka Filmowca - przy al. Krasińskiego, przed kinem Kijów, Smoka Malarza - przy placu Axentowicza, Smoka Turystę - przy parku Bednarskiego, Smoka Wodnego - przy placu Na Groblach, Smoka z latawcem - w parku Jordana, a Smoka z mapą - w parku Krakowskim.

Latem tego roku szlak powiększył się o kolejne postaci: przy ulicy Kopernika, nieopodal kościoła św. Mikołaja umieszczono Smoka z metrem, Ogrodem Botanicznym stanął Smok Astronom, a przed Katedrą Kliniki Chirurgii UJ - Smok Lekarz.

Następnie przy skwerze Zbigniewa Brzezińskiego stanął Smok Sportowiec, u zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki - Smok z literą K, przy ulicy Rakowickiej, blisko Muzeum Fotografii - Smok Fotograf. Na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz Twierdzy Kraków, zamontowano postać Smoka Żołnierza CK, a przy kładce o. Bernatka pojawił się Smok Romantyk.

Na Smoczy Szlak składa się też figurka Smoka Kazimierza, która w czerwcu br. stanęła na placu przed Galerią Kazimierz. Przedstawia ona radosnego smoka niosącego w łapkach torby z zakupami.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska