Te dwa smoki w rejonie ul. Kościuszki pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Za ich zamontowanie odpowiadał Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
Montażem rzeźb na Smoczym Szlaku zajmuje się również Zarząd Zieleni Miejskiej. Ten z kolei w ostatnim czasie zamontował figurki smoków w następujących lokalizacjach: przy wejściu do ZOO, na skwerze Heleny i Romana Husarskich przy placu zabaw w rejonie ul. Jodłowej, na skwerze Olgi Jackowskiej "Kory" oraz przy Placu na Stawach.
Smoczy Szlak - nowa atrakcja turystyczna Krakowa - jest efektem realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Pomysłodawcami projektu smoczych figur, ustawionych w charakterystycznych miejscach Krakowa, są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Postaci na nowy krakowski szlak zaprojektowali je Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Autorami wykonanych z brązu figur są prof. Jan Tutaj i dr Jacek Dudek.
Smocze figurki pojawiają się w różnych punktach Krakowa od 2023 roku. Siedem pierwszych smoków zamontowano pod koniec listopada ubiegłego roku. Smoka Geodetę ustawiono wtedy przy al. Dembowskiego, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 29, Smoka Filmowca - przy al. Krasińskiego, przed kinem Kijów, Smoka Malarza - przy placu Axentowicza, Smoka Turystę - przy parku Bednarskiego, Smoka Wodnego - przy placu Na Groblach, Smoka z latawcem - w parku Jordana, a Smoka z mapą - w parku Krakowskim.
Latem tego roku szlak powiększył się o kolejne postaci: przy ulicy Kopernika, nieopodal kościoła św. Mikołaja umieszczono Smoka z metrem, Ogrodem Botanicznym stanął Smok Astronom, a przed Katedrą Kliniki Chirurgii UJ - Smok Lekarz.
Następnie przy skwerze Zbigniewa Brzezińskiego stanął Smok Sportowiec, u zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki - Smok z literą K, przy ulicy Rakowickiej, blisko Muzeum Fotografii - Smok Fotograf. Na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz Twierdzy Kraków, zamontowano postać Smoka Żołnierza CK, a przy kładce o. Bernatka pojawił się Smok Romantyk.
Na Smoczy Szlak składa się też figurka Smoka Kazimierza, która w czerwcu br. stanęła na placu przed Galerią Kazimierz. Przedstawia ona radosnego smoka niosącego w łapkach torby z zakupami.
Dlaczego pszczoły są ważne?
