WIDEO: Krótki wywiad
Jesteśmy częścią uniwersytetu
„Tęczuj” powstało w październiku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie wraz z nowym semestrem. Wszystko za sprawą studentów. Za cel wzięli sobie szerzenie kultury, historii oraz wiedzy o społeczności LGBTQ+.
Organizacja chce promować i rozpowszechniać tolerancję na Uniwersytecie Jagiellońskim. „Nic o nas, bez nas” to główne motto „Tęczuj”, które zaznacza, że uczelnię tworzą także studenci LGBTQ+. Jest to pierwsza tego typu organizacja studencka w Krakowie, a druga w Polsce. Choć „Tęczuj” jest młode, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów. Pojawiło się już w kilka artykułów na jego temat, a nawet wywiad z członkami w uczelnianej stacji radiowej.
W pełni poświęceni tematyce LGBTQ+
„Tęczuj” jest otwarte na nowych członków oraz różne pomysły. Obecnie najintensywniej rozwija się fanpage organizacji studenckiej działającej na rzecz społeczności LGBTQ+. Zamieszczane są tam nie tylko informacje o działalności, ale także tłumaczenia ważnych terminów, które są używane w obrębie grupy tj. aseksualność czy interpłciowość. Organizacji „Tęczuj” zależy na rozpowszechnianiu równościowego języka, kultury oraz historii, co może pomóc w drodze zrozumienia siebie nawzajem.
- Często jest tak, że stare określenia są obraźliwe dla osób LGBTQ+, dlatego zależy nam na poszerzaniu znajomości na temat języka czy kultury. Ludzie nie wiedzą, że nawet w języku migowym istnieją słowa oznaczające geja czy lesbijkę... - mówi Anna Klimek.
Organizacja „Tęczuj” przewiduje konkretne działania, które mają na celu uświadamiać studentów i kadrę pracowniczą uniwersytetu. Trwają m. in. prace nad stworzeniem poradnika, który będzie wyjaśniał sytuację osób transpłciowych i niebinarnych na uniwersytecie. W przyszłości są planowane także liczne warsztaty, panele dla tłumaczy oraz imprezy, ponieważ „Tęczuj” nie ma na celu tylko edukować, ale także świetnie się bawić!
Działamy wspólnie
Samorząd Uniwersytetu Jagiellońskiego, koła naukowe poświęcone tematyce społeczności LGBTQ+ to tylko niektórzy partnerzy organizacji „Tęczuj”.
Z inicjatywą współpracy wyszli: pracowniczy związek zawodowy, QueerUW (podobna, długo działająca organizacja studencka na Uniwersytecie Warszawskim), UJOTFM, czy Bractwo Czapki Studenckiej UJ. Odbyła się także rekrutacja, która zwerbowała nowych członków „Tęczuj”.
Uniwersytet Jagielloński odnosi się bardzo pozytywnie do nowo powstałej organizacji studenckiej. Kadra „Tęczuj” nawiązała też kontakt z Pełnomocniczką Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów, z którą rozmawiają na temat możliwości i zakresu współpracy na rzecz studentek i studentów uczelni.
Co do tej pory udało się zrobić?
„Tęczuj” do tej pory brało udział w współtworzeniu Kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”, na których odbyły się m.in. warsztaty „Jak być dobrą sojuszniczką? Jak być dobrym sojusznikiem?”, panel dyskusyjny „Walka z dyskryminacją na UJ: przepisy, instytucje, problemy” oraz pokaz filmowy i panel ekspercki „O życiu na plus”. Współorganizowali z krakowskim oddziałem IFMSA-Poland wydarzenie „Queer Education: Orientacja seksualna i tożsamość płciowa” oraz edukowali studentów UJ na temat społeczności podczas audycji „Brokat w eterze”. Zorganizowali także „Poświąteczne Safe Space”.
„Tęczuj” rozwija się dynamicznie. Organizacja szybko zyskuję sympatię wśród studentów, którzy troszczą się o polepszenie życia społeczności LGBTQ+ na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponadto, „Tęczuj” zrzesza ludzi, którzy do tej pory czuli się osamotnieni na wydziałach uczelni. W końcu tęczować każdy może! A najlepiej robić to w towarzystwie.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
