FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Pomysł na to, by studenci AGH zaangażowali się do walki z koronawirusem zrodził się na początku września br. roku, jednak dopiero
obecne nasilenie pandemii koronawirusa spowodowało, że rozpoczęto jego wdrażanie na prośbę sanepidu.
- Uczelnia zapewnia infrastrukturę, a Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH koordynuje harmonogram pracy wolontariuszy. Zespół prowadzi działania w Centrum Energetyki AGH przy ul. Czarnowiejskiej 36, w salach komputerowych, w których wolontariusze zajmują się przetwarzaniem informacji napływających do Sanepidu. Wszystkie wykonywane prace odbywają się pod nadzorem pracowników Powiatowej Stacji - tłumaczy Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.
Aktualnie w pracach zespołu z AGH zaangażowanych jest około dwudziestu osób. Studenci pomagają sanpidowi w trybie zmiennym, z uwzględnieniem własnej dostępności czasowej.
- Studenci przeszli już niezbędne szkolenia, związane z bezpiecznym przetwarzaniem danych osób zgłaszających się do służb sanitarnych. Warto podkreślić, że wszyscy studenci zaangażowani w pomoc mają na terenie uczelni zapewnione bezpieczne warunki pracy podczas wykonywanych czynności. Pomieszczenia są odpowiednio przystosowane do przebywania w nich kilku osób oraz wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej. Błyskawiczna reakcja studentów oraz ich zaangażowanie w przedsięwzięcie pokazuje ich odpowiedzialność, szczególnie że uczestniczą w zajęciach zdalnych w ramach swoich studenckich obowiązków - dodaje Żmuda-Muszyńska.
