Cena wywoławcza tańszego z dwóch oferowanych na tym przetargu mieszkań wynosi 323 tys. złotych. Chodzi tu o lokal nr 3 w kamienicy przy ul. Brzozowej 14. Mieszkanie ma 28,49 metrów kw., oferowane jest przez gminę wraz z pomieszczeniem przynależnym - piwnicą o powierzchni 1,06 mkw. Lokal nr 3 położony jest na parterze oficyny. Wejście odbywa się przez klatkę schodową budynku frontowego, a następnie przez podwórko. Mieszkanie składa się z pokoju, kuchni oraz pomieszczenia WC. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Wcześniej był ogrzewany za pomocą pieca kaflowego na paliwo stałe, w związku z tym przed rozpoczęciem użytkowania mieszkania trzeba będzie wykonać nowy system ogrzewania.
Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Kamienica przy ul. Brzozowej 14 nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ale ujęta jest w gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także znajduje się na terenie wpisanego do rejestru układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza w obrębie tzw. "nowego miasta" wraz z historycznymi przedmieściami: Łąką św. Sebastiana, Podbrzeziem oraz Polami Kazimierzowskimi oraz na obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii. Wojewódzki konserwator zalecił pozostawienie w lokalu jednego pieca kaflowego oraz oryginalnego parkietu w pokoju. W przypadku wymiany okien powinno się wybrać nowe okna o takim układzie podziałów jak oryginalne istniejące w mieszkaniu. Wszelkie prace powinny być prowadzone przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Na prace wykonywane na elewacji, w tym na wymianę okien, konieczne jest uzyskanie pozwolenia małopolskiego konserwatora zabytków.
Zainteresowani nabyciem mieszkania przy Brzozowej mogą je oglądać 1 i 15 września w godz. 14-14.30.
Nieco większe mieszkanie, prawie 42-metrowe, jest do kupienia od miasta przy ul. Jakuba 3. Jest to lokal nr 23, znajdujący się na III piętrze i składający z jednego pokoju oraz kuchni. Oferowany jest wraz z piwnicą o powierzchni 2,32 mkw. Cena wywoławcza wynosi 440 tys. złotych. W lokalu jest instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz gazowa, brak natomiast instalacji centralnego ogrzewania. W pokoju znajduje się piec kaflowy, a w kuchni piec węglowy - należy zapewnić nowe źródło ogrzewania. Jak podają urzędnicy, w mieszkaniu istnieje możliwość wydzielenia łazienki oraz podłączenia urządzeń sanitarnych (wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki, WC) pod warunkiem uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na wszystkie prace, których zakres ingeruje w części wspólne nieruchomości.
Konserwator zabytków dopuszcza kapitalny remont lokalu nr 23, w tym wykonanie nowych instalacji, rozbiórkę pieca (nie jest zabytkiem), wykonanie nowych tynków i podłóg, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej z uwzględnieniem kształtów i podziałów. W przypadku drzwi w przejściu pomiędzy klatką schodową i korytarzem prowadzącym do lokali nr 24 i 23 konserwator zalecił ich konserwację i zachowanie wraz z mosiężnym szyldem i klamką.
Oglądanie tego mieszkania będzie możliwe 2 i 16 września w godz. 13.30-14.
Poza dwoma mieszkaniami na przetargu końcem września będzie można kupić od gminy także dwa lokale niemieszkalne. Jeden z nich, o powierzchni użytkowej 17,50 mkw., znajduje się na poziomie piwnicy (przyziemia) w budynku przy ul. Obopólnej 19 (cena wywoławcza - 41 tys. zł). Drugi lokal - o powierzchni 38,28 mkw. - stanowi kilka pomieszczeń w piwnicy trzypiętrowej kamienicy przy ul. Kościuszki 45 (cena wywoławcza wynosi 176 tys. zł).
Przetargi na wszystkie te nieruchomości odbędą się 27 września w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Rynku Podgórskim (w Sali Obrad im. F. Maryewskiego). Natomiast podjąć decyzję co do zakupu należy wcześniej, bo w przetargu mogą wziąć udział osoby, które do 22 września wpłacą wadium.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych przez miasto nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian Urzędu Miasta Krakowa (ul. Kasprowicza 29, telefon: 12 616-99-81 w godzinach pracy urzędu).
Jak zaznaczono w ogłoszeniu o wrześniowym przetargu, prezydent Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów
