https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szkieletor zmienia się z dnia na dzień, rosną nowe budynki [NOWE ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Andrzej Banaś (1-42), Anna Kaczmarz (43-60)
Z każdym dniem przy rondzie Mogilskim mamy mniej szkieletora, a więcej Unity Tower. Budowa kompleksu Unity Centre postępuje w najlepsze. Jeszcze w tym roku mają się zacząć prace związane z montażem elewacji. Na razie ponad stumetrowa konstrukcja jest obudowywana z tyłu, tam gdzie pojawią się windy. Wokół głównej wieży rosną nowe budynki, które będą miały od 20 do 45 metrów wysokości.

Cały kompleks ma być gotowy w czerwcu 2019 roku. Początkowo planowano aby budynki okalające szkieletora były oddawane stopniowo, zaś Unity Tower z końcem 2019. W grudniu ubiegłego roku zrezygnowano jednak z etapowania i zdecydowano o jednym terminie zakończenia budowy.

Szkieletor przekształci się w kompleks pięciu budynków - Unity Centre, a głównym elementem będzie mierzący 102,5 metra Unity Tower. Budowa ruszyła we wrześniu. Generalnym wykonawcą jest firma Strabag, a kontrakt wart jest 380 mln zł.

Nad placem budowy porusza się osiem potężnych dźwigów, z których najwyższy będzie transportował materiały na wysokość 102,5 metra, do jakiej szkieletor zostanie podwyższony. Do tego jeszcze na placu budowy trzeba było umieścić ustawione kilkadziesiąt kontenerów z szatniami, natryskami dla pracowników oraz biurami i podręcznymi magazynami.

W efekcie między coraz wyższymi ścianami powstających budynków a granicami działki pozostaje maksymalnie po 10 metrów miejsca. Tymczasem na budowę trzeba sprowadzić na przykład 6 tysięcy ton stali zbrojeniowej, czyli trzysta 20-tonowych ciężarówek z takim ładunkiem. Gruszek pełnych płynnego betonu będzie musiało tam wjechać, licząc na okrągło, 7250. Taka liczba ich kursów jest potrzebna by przywieźć 58 tysięcy kubików betonu.

Teraz na budowie pracuje nieco ponad 150 osób. Kiedy skończy się etap wznoszenia konstrukcji i zaczną się prace wykończeniowe będzie ich tam pracowało codziennie nawet 1200. Przez jedyną bramę będzie musiało wjechać np. po 230 sztuk toalet, bidetów, pryszniców, umywalek do wyposażenia łazienek w 230 pokojach największego w Krakowie hotelu, jaki ma się mieścić w jednym ze skrzydeł kompleksu. A urządzenie biur i mieszkań w kompleksie o łącznej powierzchni blisko 50 tysięcy metrów wymagało będzie przyjęcia na budowie kolejnych tysięcy ciężarówek.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
P^
I jeszcze jedna rzecz szanowna gazeto. Jesteście pro obywatelscy czy pro deweloperscy?
Bo niestety największe koszty nowych inwestycji budowlanych ponoszą mieszkańcy.
To ich kosztem oraz kosztem tej biednej przetrzeni miejskiej bogaci się deweloper.
Drzewo rośnie 20-30 lat, jego wycie zajmuje ok 15 minut a blok ktory będzie stać na jego.miejscu będzie tu stać prze kolejnych kilkadziesiąt lat.
A Pan Majchrowski żali się, że do niego przychodzą deweloperzy twierdząc, że są szykanowani.
Szczyt absurdu. Jak u Barei, tylko że Majchrowski naprawdę cos takiego powiedział.
No więc Gazeto nie można służyć dwóm panom, jak to mądrze napisano, bo to mieszkańcy bezpowrotnie tracą swoje miasto na rzecz "innych, ktorych jeszcze nie ma" a zarabia na tym deweloper.
Nie ma wspólnego interesu. To konflikt, który wygrywa się siłą pieniądza. Rola mediów zaś -szczególnie tych ktore mienia się być mediami społecznie odpowiedzialnymi jest pomoc tym, którzy nie posiadają siły finansowej.
Zresztą Gazeta Krakowska chyba już coraz mniej krakowska.
Zresztą i tu i w wyborach nie pieniądz decyduje Bogu dzięki.
Pozostaje zdać się na mądrość i rozsądek tych co tu mieszkają niech decydują na kogo głosują i co czytają.
P
P^
Nie bardzo znam przyczyny dla których powstają takie artykuły.
Nie dość, że będzie duużo ciasnej, więcej korków to jak dla mnie równie szptenie.
A może bardziej, bo do widoku szkieletora oczy przywykly, teraz zaś królować będzie beton.
I jak cudownie opowiadał o tym pan czuwajacy na PR tego dziadostwa -"celem ożywienia tej części miasta oddajemy krakowianom...." co?
Korki? Beton? Większy tłok w autobusach? Zajęte miejsca postojowe na Mogilskiej?
Co wy dajecie tym krakowianom?
Zakompleksionym namiastkę Europy?
Really bitch?
o
olo
Unity, wieża itp? Na zawsze zostanie szkieletor
n
na ul. Praskiej za szkola
dostali wydrwigrosze dzialke od miasta na wieczyste uzytkowanie, teraz pewnie sie na niej uwlaszcza w/g nowych przepisow, sprzedadza z rozpoczeta budowa i milionerami zostana. Tak sie staje wlascicielem mienia spolecznego. Kilkumilionowa inwestycje zaczeli pare ladnych lat wstecz z wkladem 300 000 zl., trzeba byc w czepku urodzonym. Mury stoja i zywego ducha tam nie uswiadczy.
g
gosciu
wsiowi
G
Gość
temu redaktorowi od tytulu upaly zaszkodzily.
K
Kirkor
Szkieletor to typowy przykład rozgrywek w mieście i machlojek. ta inwestycja powinna zostać zakończone Ja już w latach 90 i świadomie przedłużono jej zakończenie ze względu na przekręty. Z technicznego i wykonawczego punktu widzenia to prymitywna inwestycja którą zresztą praktycznie wykonano w 1970 latach. wtedy przerwano ją względów politycznych ale również z powodu problemów zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji. Podobną inwestycję pod nazwą "Błękitek"dawno już zakończono bez krzyków i wrzasków propagandowych. Prz macjlojkach związanych ze szkieletorem liczona na ogromne zyski i stąd takie duże dyskusje i opóźnienie w zakończeniu inwestycji.
.
Szkieletor straszył tyle lat, że obecne zmiany budzą zainteresowanie. Tym bardziej, że Szkieletor zaraz będzie źródłem problemów komunikacyjnych na Rondzie Mogilskim. Mnie denerwuje co innego: dlaczego UNITY CENTRE , UNITY TOWER a nie Centrum Jedności czy Wieża Jedności??! Wioską jedzie...
1892
Po co komu te ciągłe informacje. Szkieletor to, szkieletor tamto. Pan redaktor zachowuje się tak, jakby był rzecznikiem tej inwestycji. Łatwiej jest podjechać pod budowę, pstryknąc kilka fotek i "artykuł" gotowy. Trudniej pojeździć po mieście i napisać o rzeczywistych problemach, które nurtują mieszkańców. Ale to wymaga wysiłku. Obecne "dziennikarstwo" zeszło na psy!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska