Kraków. Szpital Uniwersytecki się buduje, drogi nie. Wąskie ulice mogą uwięzić karetki i chorych

Arkadiusz MaciejowskiIwona KrzywdaZaktualizowano 
Nad tym newralgicznym skrzyżowaniem ulicy Wielickiej z ulicami Teligi i Kostaneckiego ma powstać estakada Adam Wojnar
Urzędnicy mogą nie zdążyć z remontem dróg prowadzących do nowej siedziby lecznicy UJ.

Piętrzą się kontrowersje wokół nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, która powstaje w Prokocimiu, tuż obok „starego” szpitala dziecięcego UJ. Budowana właśnie placówka ma zostać otwarta w pierwszym kwartale 2019 roku, a pierwsi pacjenci trafią do niej - po montażu i uruchomieniu całej aparatury - czyli na początku 2020 roku. Wiele wskazuje na to, że do tego czasu prezydent Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy mogą nie zdążyć z rozbudową dróg wokół lecznicy. A to grozi kompletnym paraliżem komunikacyjnym i wielkimi korkami, w których utkną karetki, pacjenci oraz osoby odwiedzające chorych.

Zgodnie z głównym założeniem, gruntownie przebudowane ma zostać skrzyżowanie ulicy Wielickiej z ul. Teligi i ul. Kostaneckiego. Zamieni się ono w dwupoziomowe - prawdopodobnie z nową estakadą wzdłuż właśnie ul. Wielickiej. Inwestycja ta jest konieczna, żeby nie doszło do paraliżu na tym newralgicznym skrzyżowaniu.

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy są właścicielami Szpitala Uniwersyteckiego, mają zastrzeżenia do samej koncepcji rozbudowy dróg, przygotowanej za ponad 350 tys. złotych na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przez spółkę ARG Projektowanie. Mówią wprost, że nie byli w stanie w pełni jej zaakceptować. Największe ich wątpliwości budzi fakt, że oprócz przebudowy wspomnianego skrzyżowania nie przewidywała ona rozbudowy wąskiej ul. Jakubowskiego prowadzącej bezpośrednio do budowanej lecznicy oraz do szpitala dziecięcego.

- W przedstawionym nam dokumencie pojawiła się tylko propozycja dobudowy chodników i miejsc parkingowych wzdłuż tej ulicy. To nie wystarczy. Co z tego, że osiągnięta zostanie dużo większa przepustowość skrzyżowania ul. Wielickiej z Kostaneckiego, jeśli potem z tej ostatniej ulicy kierowcy będą musieli skręcić właśnie w wąską ul. Jakubowskiego. Bez przebudowy stworzą się na niej zatory - podkreśla Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora UJ ds. inwestycji.

Przedstawiciele UJ już w listopadzie wysłali pismo do ZIKiT, apelując o poszerzenie ul. Jakubowskiego do trzech pasów ruchu (boczny służyłby do skrętów) oraz stworzenie ronda na jej skrzyżowaniu z ul. Kostaneckiego, co również upłynniłoby dojazd do szpitali.

Urzędnicy miejscy twierdzą, że obecnie są na etapie „opiniowania” alternatywnych rozwiązań. Nie dają jednak gwarancji, że sugestie uczelni zostaną zrealizowane. W odpowiedzi na nasze pytania, którą otrzymaliśmy z biura prasowego ZIKiT, czytamy m.in., że do czasu wyboru ostatecznej koncepcji „nie można jednoznacznie określić parametrów tej przebudowy”. - Jej autor przedstawi analizę, czy poszerzenie ulic jest konieczne, czy rozbudowa kolejnych ulic jest niezbędna - informują przedstawiciele biura prasowego ZIKiT.

To jednak dopiero początek kontrowersji. Okazuje się bowiem, że prezydent Majchrowski i podlegli mu urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na wybór wykonawcy przebudowy ulic wokół nowego i „starego” szpitala w Prokocimiu dopiero w... 2019 roku. - Na 2018 rok zaplanowano przygotowanie koncepcji, wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego i uzyskanie decyzji środowiskowej, natomiast w kolejnym roku zostanie ogłoszony konkurs w formule zaprojektuj i zbuduj - informuje Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Jak postępuje budowa szpitala w Prokocimiu

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego powstaje na terenie liczącym ponad 15 ha, w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego. Kompleks będzie składał się z 13 segmentów, w których stanie 925 łóżek dla pacjentów. Prace przy realizacji inwestycji rozpoczęły się pod koniec 2015 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Wszystkie obiekty wchodzące w skład kompleksu już stoją, są zadaszone i ogrzewane. W ich wnętrzach trwa montaż okien, drzwi i potrzebnych instalacji, wykonywanie wylewek i posadzek oraz stawianie ścianek działowych.

Prace będę kontynuowane przez całą zimę. Z kolei w przyszłym roku mają zakończyć się roboty związane z wykończeniem wnętrz nowych sal, oddziałów i gabinetów lekarskich, do których trafią chorzy z całego regionu. Gotowy kompleks zostanie oddany do użytku wiosną 2019 roku.

***

Fizycznie więc - zakładając oczywiście brak odwołań od przetargu i szybkie prace projektowe - roboty budowlane rozpoczną się najwcześniej właśnie w 2019 roku. Biorąc pod uwagę zakres inwestycji, potrwają zapewne kilkanaście miesięcy. Wszystko wskazuje więc na to, że nie zakończą się w pierwszym kwartale 2020 roku, gdy... nowy szpital zacznie przyjmować pacjentów. A pamiętać trzeba, że przez skrzyżowanie ul. Wielickiej z ul. Teligi i Konstaneckiego codziennie przejeżdżają tysiące aut. Gdy zostanie rozkopane, stworzą się na nim gigantyczne korki, w których staną także pojazdy dojeżdżające do placówek medycznych.

W krakowskim magistracie oczywiście bronią się i twierdzą, że... szpital zacznie w pełni działać dopiero za ponad trzy lata. - Z informacji, które miasto otrzymało od inwestora, wynikało, że w 2019 roku gotowe będę budynki, natomiast szpital jako taki zacznie funkcjonować w 2021 roku po wyposażeniu oddziałów - podaje Dariusz Nowak.

Marcin Jędrychowski z UJ takimi argumentami jest mocno zdziwiony. I mówi, że w nowych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego pacjenci zaczną być przyjmowani już w... 2020 roku, a nie jak twierdzą urzędnicy miejscy w 2021 roku.

- Źle się stało, że obie inwestycje, czyli budowa nowego szpitala i rozbudowa skrzyżowania nie są prowadzone jednocześnie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której np. karetki będą miały problem z dojazdem do nowej placówki - mówi Mieczysław Lasota, członek zarządu Dzielnicy XII Prokocim-Bieżanów.

Nowa siedziba SU będzie największym i najnowocześniejszym kompleksem medycznym w Polsce. Po przeprowadzce chorzy wymagający pomocy uniwersyteckich specjalistów zyskają komfortowe, klimatyzowane sale i wygodne poczekalnie.

Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę. Chirurgom będzie pomagał m.in. zdalnie sterowany robot ułatwiający wykonywanie skomplikowanych i długotrwałych zabiegów operacyjnych.

Tak powstaje nowy szpital uniwersytecki w Krakowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Świąteczne targi na krakowskim Rynku

Źródło: TVN

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J

Oczywiście gazetka podkrakowska przyklaśnie wszystkim, którzy atakują miasto. Proponuję panu z kolegium medikum UJ (tej słynącej ze swojej uczciwości i prawości instytucji), żeby wziął przykład ze swojego niegdysiejszego szefa, obecnego rektora UJ, i zaproponował, że on chętnie przejmie od miasta tę ulicę, która jego zdaniem tak pilnie wymaga rozbudowy. Ciekawe, dlaczego tego nie zrobił? Czyżby dlatego, że to wymagałoby dołożenia własnej kasy, a to nie jest już tak intratna opcja jak ulica Gołębia, którą uniwersytet chciał ostatnio na własność? Typowa mentalność kolegium medikum, porządzić za cudze pieniądze, a jak tych zabraknie, to przecież zawsze wpadnie jakaś kopertka. Mam nadzieję, że tak jak to miało miejsce przy okazji Gołębiej, miasto nie da się sterroryzować i będzie robić swoje zgodnie z planem.

L
Lukasz

Jedz sobie nawet do Gliwic, a bramki omin rozwijajac skrzydla samochodem. Bo na Slasku nigdy korkow nie ma

a
abaqus

163 bezpośrednio z placu Centralnego w 40 minut.

s
sum

Dla potrzeb szpitala uniwersyteckiego nowy prezydent powinien obiecać własny prywatny wkład na drogi przyszpitalne. Majchrowski własnych nie daje, a o planie wydawania gminnych pieniędzy nie on decyduje, tylko rada miasta. Krakowska, a więc skąpa. Kto nie rozumie na czym polega wydatkowanie gminnych pieniędzy i ile tych pieniędzy jest, ten kiep. Więc żaden gołodupiec ani kutwa nie powinien kandydować na prezydenta, jeśli szpital uniwersytecki ma być zadowolony.

l
lol

Spoko zamiast 20 min z Nowej Huty i Mistrzejowic. To 1h 30 min. Ja mieszkajac w Bronowicach chyba wybiore szpital w Katowicach bede miak pociagiem wygodnie 50min, a nie tu sie tluc.

z
zenek

Niech radosne chłopaki z ZIKIT-u zrobią w okolicy szpitala strefę parkowania. Inwestycja praktycznie bez kosztów , a zysk gwarantowany.

R
Racjonalista

Parking na terenie szpitala będzie miał 2000 miejsc.
Wydaje się to dosyć dużo, zwłaszcza w porównaniu z terenami przy Kopernika.
Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w szpitalu zatrudnionych jest 4000 osób.
A gdzie miejsca dla pacjentów i osób odwiedzających?
Będzie na pewno bardzo kiepsko.

F
Foxtrot

Przestańcie narzekać. Wystarczy podnieść tyłki, iść na wybory i wybrać NOWEGO Prezydenta. Czas do wyborów mamy zmarnowany i nic tego nie zmieni.

K
KRK

Urzędnicy podlegli Dziadkowi Jackowi nie takie rzeczy spartolili. Jedynie wybory i sznasa na zmianę Prezydenta ruszą to miasto do przodu. Na razie tkwimy w majchrowskiej niemocy.

D
Dagulin

Ludzie,ktorzy planuja takie inwestycje do parkingow i dojazdu maja takie samo uczucie jak Zikit do mycia ulic w Krakowie! Najwyzszy czas aby prof. Majchrowski jako prezydent miasta pogonil to bez wyobrazni towarzystwo!

k
ktośtam

Ale czy to coś nowego ?
Mamy nową galerię SERENADĘ. A ja się k.. pytam gdzie estakada i nowy dojazd? miało być na otwarcie, miało być w grudniu... zaraz będzie styczeń a tu NIESPODZIANKA... dalej jej nie ma... powinno być warunkiem otwarcia SERENADY jest gotowość estakady. A dalej, czy ktoś poniósł konsekwencje związane z przebudową układu drogowego ? czy tylko mieszkańcy - wkur... się w korkach tracąc paliwo, czas, tworząc smog ? Zwężenia na Bora Komorowskiego - dużo, uciążliwe ale pytanie poco jak przez 2 miesiące prawie nic się nie działo... ?

L
Lenda

Jak gibek wygra wybory to znikną Krzywe drogi, zniknie smog i będzie cieplej. Przynajmniej tak bedą pisać na krowoderska.pl gk i dzienniku- apolitycznych periodykach.

L
Lenda

Lepiej nie budować w ogole, w centrum to nie ma korków wcale, same dorożki tylko i rowery, to zawsze mozna było dojechać, a teraz jak żyć? Gibek na prezydenta.

a
aaa

tramwaje są jedynie 3, 9, 13 i 23 oraz autobusy 133, 144, 163, 173, 183, 204, 224, 244, 301, 304 i 503 tragedii nie ma jak na zadupie. Rozumiem również że gdy ruszy szpital wzmocnią jeszcze tramwaje i autobusy z przystanku faktycznie trzeba przejść na nogach maks do 10 min ale w planach jest autobus który będzie jeździł pod sam szpital. Więc i Nowa Huta i Bronowice i inne części Krakowa będą mieć jak dojechać.

o
olo

Ważne, że koło KSW drogi pobudują przed końcem kadencji

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3