Projekt Tadeusza Ptaszyckiego
Budowę Szpitala rozpoczęto w 1951 r. i była to jedna z pierwszych szpitalnych inwestycji powojennych w Polsce. Autorem projektu architektonicznego był inż. Tadeusz Ptaszycki. Lokalizacja Szpitala na obrzeżach Nowej Huty, z wolną od wysokiej zabudowy okolicą, okazała się trafnym wyborem, gdyż stwarzała możliwość odizolowania placówki od komunikacji miejskiej, ruchu ulicznego i hałasu. Pawilonowy system zabudowy, nawiązujący ze względów architektonicznych do niskiej zabudowy pobliskich osiedli, umożliwił etapowe oddawanie do użytku nowych oddziałów. Miało to ogromne znaczenie ze względu na konieczność zapewnienia opieki szpitalnej mieszkańcom powstającej Dzielnicy Nowa Huta zatrudnionym głównie w kombinacie metalurgicznym.
12 tys. zabiegów operacyjnych rocznie
Kompleks budynków od ponad sześćdziesięciu lat wkomponowany w krakowski i regionalny system opieki zdrowotnej, przechodzi gruntowną modernizację. Obejmuje ona zarówno remont pawilonów Szpitala, zakupy nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz nowe możliwości terapeutyczne. Przede wszystkim jednak poszerzamy zakres udzielanych świadczeń, korzystając z najnowszych zdobyczy medycyny.
Rocznie lekarze udzielają ok. 86 tys. porad ambulatoryjnych i ok. 37 tys. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a w oddziałach szpitala leczy się ok. 28,5 tys. pacjentów, w tym ponad 4,5 tys. dzieci. Zespoły chirurgów dziecięcych, chirurgów, ortopedów, urologów, okulistów, laryngologów wykonują rocznie ponad 12 tys. zabiegów operacyjnych.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku
