https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital "Żeromski" z lotu ptaka. Zaprojektował go ten, kto wymyślił układ Nowej Huty ZDJĘCIA

Marcin Banasik
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Marcin Banasik
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie to jeden z największych ośrodków medycznych w Małopolsce. Rocznie lekarze udzielają ok. 86 tys. porad ambulatoryjnych i ok. 37 tys. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a w oddziałach szpitala leczy się ok. 28,5 tys. pacjentów, w tym ponad 4,5 tys. dzieci. Dużą zaletą szpitala jest jego położenie na uboczy miasta, gdzie jest dużo zieleni.

Projekt Tadeusza Ptaszyckiego

Budowę Szpitala rozpoczęto w 1951 r. i była to jedna z pierwszych szpitalnych inwestycji powojennych w Polsce. Autorem projektu architektonicznego był inż. Tadeusz Ptaszycki. Lokalizacja Szpitala na obrzeżach Nowej Huty, z wolną od wysokiej zabudowy okolicą, okazała się trafnym wyborem, gdyż stwarzała możliwość odizolowania placówki od komunikacji miejskiej, ruchu ulicznego i hałasu. Pawilonowy system zabudowy, nawiązujący ze względów architektonicznych do niskiej zabudowy pobliskich osiedli, umożliwił etapowe oddawanie do użytku nowych oddziałów. Miało to ogromne znaczenie ze względu na konieczność zapewnienia opieki szpitalnej mieszkańcom powstającej Dzielnicy Nowa Huta zatrudnionym głównie w kombinacie metalurgicznym.

12 tys. zabiegów operacyjnych rocznie

Kompleks budynków od ponad sześćdziesięciu lat wkomponowany w krakowski i regionalny system opieki zdrowotnej, przechodzi gruntowną modernizację. Obejmuje ona zarówno remont pawilonów Szpitala, zakupy nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz nowe możliwości terapeutyczne. Przede wszystkim jednak poszerzamy zakres udzielanych świadczeń, korzystając z najnowszych zdobyczy medycyny.

Rocznie lekarze udzielają ok. 86 tys. porad ambulatoryjnych i ok. 37 tys. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a w oddziałach szpitala leczy się ok. 28,5 tys. pacjentów, w tym ponad 4,5 tys. dzieci. Zespoły chirurgów dziecięcych, chirurgów, ortopedów, urologów, okulistów, laryngologów wykonują rocznie ponad 12 tys. zabiegów operacyjnych.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Nastepny relikt Komuny. Oby Jacek go szybko sprywatyzowal i otworzył siedzibę Banku ,,światowego"albo siedzbe IPN,bo ludzie skłonni załączyć myślenie.
Z
Zbigniew Rusek
Pawilonowy system w przypadku szpitali jestlepszy, gdyż zapewnia możliwość umieszczenia oddziału zakaźnego w innym pawilonie niż inne, podczas gdyw szpitalu zamjującym jeden wielki obiekt umieszczenie oddziału zakaźnego w tym samym budynku co inne stanowi zagrożenie dla pacjantów na innych oddziałach. Zawsze oddziały zakaźne powinny być w osobnych budynkach!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska