Sierociniec w krakowskim getcie został zlikwidowany 28 października 1942 roku. Prawie 200 dzieci z opiekunami zostało przewiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Wychowawcy nie skorzystali z propozycji Niemców porzucenia podopiecznych i pozostania w getcie. Wśród nich był m.in. wieloletni opiekun sierocińca Dawid Kurzman oraz kierowniczka zakładu, Anna Feuerstein.
Dziś nie ma po tym zdarzeniu żadnego śladu. Fundacja FREE walking TOUR Polska, zrzeszająca profesjonalnych przewodników miejskich, postanowiła to zmienić i przypomnieć dzieci oraz ich wychowawców. Przez całe lato przewodnicy zbierali pieniądze na tablicę.
Zakład Sierot Żydowskich mieścił się w niewielkim pawilonie przy ul. Józefńskiej 41 (wyburzonym po wojnie). W niedzielę 29 października o godz. 13 jest zaplanowane uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej sierociniec w getcie.
Do inicjatywy włączyło się również Żydowskie Muzeum Galicja, realizujące Projekt Krokus. Wokół tablicy posadzi ono cebulki żółtych krokusów, które wiosną mają przypominać o dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu. O godz. 14, odbędzie się darmowa wycieczka po byłym terenie getta.
Kliknij i dowiedz się więcej o wydarzeniu
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski