https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak będą wyglądać wszystkie ławki, kosze i stojaki rowerowe? Powstał Katalog Mebli Miejskich

Piotr Rąpalski
Ławki stojące obecnie w parku Reduta przypominają jedno z proponowanych w Katalogu Mebli Miejskich rozwiązań. Podobnych koszy na śmieci w nim już nie znajdujemy. Ale są inne propozycje, nie metalowe, ale drewniane i nawet kolorowe.
Ławki stojące obecnie w parku Reduta przypominają jedno z proponowanych w Katalogu Mebli Miejskich rozwiązań. Podobnych koszy na śmieci w nim już nie znajdujemy. Ale są inne propozycje, nie metalowe, ale drewniane i nawet kolorowe. Joanna Urbaniec/bip.krakow.pl/Katalog Mebli Miejskich
Po aferach w Krakowie związanych z drogimi ławkami na placu Biskupim i placu Axentowicza, po stworzeniu "lasu" brzydkich koszy w parku Reduta oraz po pełnych emocji dyskusjach ze środowiskiem rowerzystów, które stojaki są najlepsze - powstał on: Katalog Mebli Miejskich. Na razie w wersji roboczej, do konsultacji. Jak wam się podoba takie rozwiązanie? Czy mieszkańcy Krakowa będą też mogli zabrać głos w sprawie ławek, koszy i stojaków?

Wydział Komunikacji Społecznej zaprasza przedstawicieli branży, ekspertów, wykonawców i innych uczestników rynku, dysponujących wiedzą i doświadczeniem w projektowaniu przestrzeni miejskiej, do konsultacji roboczej wersji dokumentu pn. Katalog mebli miejskich.

Opracowanie ma na celu określenie standardów estetycznych i ekonomicznych mebli miejskich, takich jak ławki, kosze, stojaki, słupki itp., umieszczanych w przestrzeni publicznej Krakowa, związanych z inwestycjami realizowanymi przez różne jednostki gminne lub współfinansowanymi z budżetu miasta.

Opracowanie ma charakter otwarty, w przyszłości możliwe będzie jego modyfikowanie/uzupełnianie o nowe elementy. Zawarte w katalogu elementy należy traktować jako przykładowe, obrazujące sposób i możliwości wykonania.

"Katalog mebli miejskich miasta Krakowa jest opracowaniem mającym na celu uporządkowanie podstawowych elementów wyposażenia takich jak ławki, kosze, stojaki, słupki itp., umieszczanych w przestrzeni publicznej, związanych z inwestycjami realizowanymi przez wydziały, jednostki, instytucje i spółki Gminy miejskiej Kraków lub współfinansowanymi ze środków miejskich. Rozwiązania zawarte w katalogu są także zalecane dla innych inwestycji realizowanych na terenie Krakowa, również przez podmioty prywatne, w celu zachowania spójności estetycznej w zakresie doboru wyposażenia w przestrzeni miejskiej" - czytamy we wstępie opracowania.

I dalej:

"Głównym celem katalogu jest zastosowanie rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych oraz ograniczenie zbyt dużej różnorodności i przypadkowości mebli miejskich. Przyjęte rozwiązania mają sprawiać, aby miasto było miejscem przyjaznym dla mieszkańców poprzez właściwe umeblowanie ulic, skwerów i placów, przy zachowaniu pozytywnych wrażeń estetycznych, komfortu i bezpieczeństwa" - napisano we wstępie do katalogu.

Proponowane meble miejskie zostały podzielone na te o wyglądzie tradycyjnym i te o wyglądzie nowoczesnym,
aby móc dopasować je do różnych części miasta.

Meble tradycyjne zaleca się do stosowania w zabytkowych częściach miasta, natomiast meble o nowoczesnym wyglądzie zaleca się do stosowania poza obszarami zabytkowymi, w nowszych częściach miasta lub przy budynkach o nowoczesnym wyglądzie.

Zaznacza się przy tym, że użyte grafiki mebli mają charakter poglądowy jako inspiracja z zakresu wyposażenia przestrzeni miejskiej w meble. Skorzystano ze wzorów autorstwa grupy producentów i projektantów.

WIĘCEJ INFORMACJI O KATALOGU TUTAJ

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
drim
Uwielbiam napawać się siedząc na ławce..smrodem z pobliskiego kosza na śmieci...np. w Parku Reduta
R
Rhw
Białe czy jasno beżowe elementy koszy i ławek w Krakowie - to tylko może zaproponować przybysz który nie mieszkał w Krakowie !

Przecież to za rok najpóźniej dwa będzie ohydnie brudne nie do utrzymania ! KWAŚNY KRAKOWSKI DESZCZ TO ZAŁATWI !

Więcej wyobraźni i może by tak starych krakusów dopuścić do decyzji co do której trzeba mieć dystans i doświadczenie .
Z
Zbigniew Rusek
Najgorsze są decyzje podejmowane za burkiem. Niewypałem sa popielate (z lekka domieszka beżu) wiaty przystankowe i słupki przystankowe, zamiast niebieskich. Po pierwsze, niebieski (i biały) to barwy Krakowa, po drugie, polielaty słupek (zwłaszcza, gdy nie ma wiaty) moze byc do ostatniej chwili niewidoczny na tle szarego (czyli również popielatego) chodnika, popielatych słupów oświetleniowych, energetycznych, zza krzaków i nieraz, gdyt na trasie autobusu jest nowy kierowca, to nie zauwaza przystanku i go przejeżdża. Niebieski słupek kontrastuje z szarzyzną chodników i innych elementów betonowych, a jednocześnie nie męczy wzroku, gdyż (w przeciwieństwie do czerwonego, pomarańczowego) nie jest to jaskrawy kolor. Słupki przystankowe powinny byc niebieskie (także wiaty), a wokół Plant mogą być zielone (tam wiadomo, gdize są przystanki). Te szare to niewypał!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska