https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak mógłby zmienić się plac Kossaka. Dziś okupowany przez samochody i budy z kebabem. Zobaczcie wizję studentki

Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Polska Press
Plac Kossaka w Krakowie, położony na końcu zieleńca biegnącego wzdłuż ulicy Retoryka. Miejsce z widokiem na Wawel. Oaza spokoju w pobliżu ruchliwych Alej Trzech Wieszczów. To miejsce mogłoby zostać lepiej wykorzystane. Stało się natomiast parkingiem dla walczących o każdy skrawek aut, otoczonym budami z kebabem. Zarząd Zieleni Miejskiej ma swoją koncepcję na przebudowę tego miejsca, ale prace nie mogą ruszyć. Tymczasem studentka Politechniki Krakowskiej stworzyła własną wizję. Zobaczcie na wizualizacjach i przeczytajcie opis.
Plac Kossaka, zdjęcia z lata 2023
Plac Kossaka, zdjęcia z lata 2023 Anna Kaczmarz / Polska Press

Koncepcja dla Placu Kossaka Katarzyny Jamioł, studentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej:

Autorski opis projektu:

Projekt powstał w ramach kursu Projektowanie Zintegrowane III - Wnętrze urbanistyczne na trzecim semestrze studiów I stopnia na kierunku Architektura Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Tematem przewodnim było odzyskanie przestrzeni publicznej, którą stanowić powinien Plac Juliusza Kossaka w Krakowie. Koncepcja rozwijana była pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Urszuli Forczek-Brataniec, Prof. PK i dr hab. inż. arch. Wojciecha Rymszy-Mazura, Prof. PK.

Prace projektowe rozpoczęły się od szczegółowych badań, które uwzględniały specyfikę placu i jego położenie w obrębie większego kontekstu urbanistycznego. W pierwszym etapie dokładnie oceniono jego wartość i położenie w ramach obszaru ochrony ekologicznej miasta Krakowa, sieci korytarzy ekologicznych oraz ryzyka powodziowego. Następnie dokładnie przeanalizowana została forma, funkcja i ekspozycja placu. Celem badania formy było zrozumienie aktualnego układu przestrzennego placu z uwzględnieniem jego układu, wielkości i cech architektonicznych. Ponadto badanie funkcjonalne ujawniło wzorce aktywności i użytkowania, które pomogły zrozumieć w jaki sposób ludzie korzystali z konkretnych jego części. Głównym celem opracowania ekspozycji było znalezienie ważnych punktów widokowych, z których roztacza się rozległy widok na Kossakówkę, Bulwary Wiślane i Zamek na Wawelu. Ustalono, jakie cechy należy podkreślić i jakie elementy można w subtelny sposób uwzględnić lub ukryć. Opracowanie założeń projektowych dla każdego aspektu wnętrza placu było możliwe dzięki procesowi ewaluacji.

Katarzyna Jamioł

Powyższe badania pozwoliły na opracowanie projektu rewitalizacji placu Juliusza Kossaka w Krakowie. Koncepcja stanowi harmonijne połączenie architektury krajobrazu i architektury, a jej celem jest przywrócenie naturalnej esencji obszaru miejskiego, zachęcenie społeczności do docenienia i promowania różnorodności biologicznej. Zasadniczą ideą jest wprowadzenie natury w przestrzeń obecnie zdominowanej przez zaparkowane samochody. Celem projektu jest przekształcenie placu w kolorowy ogród kwiatowy z roślinami miododajnymi i starannie zaplanowanymi rabatami kwiatowymi. Koncepcja zakłada stworzenie żywego płótna w krajobrazie miejskim, które upamiętnia twórcze dziedzictwo Juliusza Kossaka. Ma umożliwić przechodniom pełne zanurzenie się w sztuce, kulturze i naturze. Kolorystyka obrazów malarza znajduje swoje odzwierciedlenie w doborze roślin, układach przestrzennych oraz zastosowanych materiałach. Podnosi to atrakcyjność wizualną tego miejsca. Dzięki takim elementom, jak ogrody deszczowe i studnie chłonne pod siedziskami, projekt zawiera nowoczesne metody zrównoważonej gospodarki wodnej. Ogranicza spływ powierzchniowy, gromadzi opady deszczu i ponownie zasila wody gruntowe. Rozwiązania te wzmacniają odporność środowiskową. Pawilon kawiarniany, będący główną atrakcją placu, ma przyciągać osoby poszukujące ciszy i spokoju w okolicy. Pełni funkcję centrum, w którym mieszkańcy i goście mogą się gromadzić, aby budować relacje i poczucie wspólnoty.

Przekształcając przeciętny parking w tętniący życiem, różnorodny biologicznie teren, koncepcja stanowi przykład wpływu, jaki design ma na ponowne wprowadzenie natury do tkanki miejskiej. Pokazuje, jak projekt może przekształcić ukryty dla mieszkańców plac w tętniący życiem obszar współistnienia życia miejskiego i świata przyrody.

Koncepcja urzędników

W 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji przebudowy Placu Juliusza Kossaka.Autorami nagrodzonej koncepcji są Piotr Pasierbiński, Duc Ngo. Zobaczcie ich wizualizacje:

Projekt, który wygrał w konkursie w 2021 roku
Projekt, który wygrał w konkursie w 2021 roku Piotr Pasierbiński, Duc Ngo

"W ocenie jury zwycięska praca w najtrafniejszy sposób realizuje cele konkursu:
- Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka.
- Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne oraz porządkują komunikację i funkcje placu.
- Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa.
- Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze. Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy."

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska