FLESZ - Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

Jak noszono się na dworze królewskim? Co było trendy? W czym gustowały panie, a w czym panowie? Wszystko to będzie można zobaczyć na niezwykłym modowym wybiegu, jakim stanie się w sobotę wawelski dziedziniec. Uczestniczy zobaczą rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce.
Strojom, przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae, towarzyszyć będzie profesjonalny komentarz. Kontekst modowych występów nakreślą fragmenty ze źródeł historycznych i literackich utworów z XVI w odnoszące się do mody.
I, jak na prawdziwym pokazie mody, nie zabraknie muzyki. Tłem dla pokazów kreacji ówczesnych dam i panów modnych będzie muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari.
Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda - historyczka, kostiumolożka, kostiumografka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. Rekonstruowane przez nią kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i początek XX w. Jest także autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków 2012).
Pokaz „Dwór z aksamitu i pereł” odbędzie się sobotę 24 lipca, w godz. 15.00-17.00 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Do końca sierpnia w Sali Wielkorządcy na Wawelu odbywać się będzie specjalny pokaz dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Ekspozycja stanowi część wydarzeń z okazji obchodów 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt w Katedrze Wawelskiej. Wstęp bezpłatny.