Kraków. Tak się nie da jeździć! Kolejne zmiany na Królowej Jadwigi

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wykonawca przebudowy fragmentu ul. Królowej Jadwigi (etap VI) planuje od 28 września (wtorek) wprowadzenie kolejnych odcinków z ruchem wahadłowym. Przejazd przez ulice to już koszmar dla kierowców. Alternatywy nie ma z powodu braku trasy Balickiej planowanej od lat przez władze Krakowa. A remont Królowej Jadwigi tak naprawdę trwa już od kilkunastu lat.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

Od wtorku, 28 września - poza ruchem wahadłowym na ok. 150-metrowym odcinku ("długie" wahadło na wysokości skrzyżowania z ulicami Borowego i Korzeniowskiego), prace będą realizowane jednocześnie na dwóch krótkich fragmentach (po obu stronach "długiego" wahadła). W sumie będzie to sześć odcinków (jednorazowo - dwa krótkie odcinki, na których prace toczyć się będą ok. 2 dni). Drogowcy będą prowadzić prace naprzemiennie, raz na pasie południowym, raz na północnym. Taka organizacja robót jest niezbędna, aby umożliwić przeprowadzenie sieci uzbrojenia podziemnego w poprzek ulicy.

To kolejna zmiana po tej:

W związku z postępami prac na ul. Królowej Jadwigi - w poniedziałek, 20 września na kolejnym fragmencie tej ulicy pojawił się ruch wahadłowy (za skrzyżowaniem z ul. Borowego, w kierunku Olszanicy) - w sumie będą to trzy krótkie wahadła, wprowadzane jeden po drugim (prace na jednym potrwają ok. 2-3 dni). Na tych ok. 25-30 m fragmentach realizowane będą roboty związane z budową kanalizacji deszczowej.

INNE REMONTY

Prace w rejonie skrzyżowania z ul. Giedroycia

W sobotę, 25 września w rejonie skrzyżowania z ul. Giedroycia realizowane będą roboty bitumiczne. W tym dniu w godz. od 7:00 do 12:00 wyłączona zostanie sygnalizacja, ruch będzie kierowany ręcznie.

Prace na moście Kotlarskim z nowymi terminami

W drugiej połowie sierpnia rozpoczęły się prace naprawcze na moście Kotlarskim. W związku z robotami obowiązują zmiany w organizacji ruchu.

Od 23 sierpnia br. zamknięty jest jeden pas ruchu (od strony chodnika) prowadzący w stronę ronda Grzegórzeckiego. Pojazdy poruszają się pasem od strony torowiska tramwajowego. Ten etap prac potrwa jeszcze tydzień. Przedłużenie spowodowane jest warunkami pogodowymi. Prace antykorozyjne wymagają odpowiednich warunków.

Z końcem września roboty przeniosą się na jezdnię prowadzącą w kierunku ul. Nowohuckiej – zajęty zostanie jeden pas ruchu (od strony chodnika). Te prace przewidziano na okres trzech tygodni.

W trakcie remontu wymieniona zostanie uszkodzona izolacjo-nawierzchnia chodników, zarówno na samym moście (na szerokości ok. 1,70 m od krawężników), jak i dojazdach od strony Podgórza i Zabłocia (naprawa obejmie całą szerokość chodnika). Koszt prac to 750 tys. zł.

29 Listopada

W dniu 21.09.2021 r. wykonawca w rejonie skrzyżowania al. 29 Listopada z ul. Lublańską wprowadził trzeci etap tymczasowej organizacji ruchu, która potrwa do dnia 05.10.2021 r. do godziny 17:00. Prace związane z budową sieci kanalizacji deszczowej przeniosły się pod estakadę im. Tadeusza Rozwadowskiego. W związku z powyższym otwarta została jezdnia ul. Lublańskiej poniżej estakady (w kierunku Nowej Huty), zaś jezdnia w stronę Katowic nie jest jeszcze w tym etapie zajęta. Dodatkowo oprócz funkcjonującej przełączki pod zachodnią częścią estakady dla usprawnienia ruchu pojazdów osobowych pod wschodnią częścią estakady uruchomiona została tymczasowa przełączka umożliwiająca zawracanie pojazdów jadących od strony Nowej Huty w kierunku Katowic.

Łokietka

W poniedziałek, 20 września wznowione zostały prace na ul. Łokietka - na odcinku od Kaczorówka do Gaik. Obowiązują zmiany w organizacji ruchu.

Fragment od ul. Kaczorówka do ul. Gaik został zamknięty dla ruchu. Ciąg dla pieszych jest utrzymany. Dojazd dla mieszkańców do posesji został zachowany. Pojazdy są kierowane na objazdy:

  • dla pojazdów do 3,5 t ulicami: Łokietka, Opolską, Conrada, Jasnogórską, Gaik;
  • dla pojazdów powyżej 3,5 t oraz do 16 t – drogą krajową DK 94;
  • dla autobusów komunikacji miejskiej ulicami: Starego Wiarusa, Pękowicką i dalej ulicami w gminie Zielonki: Słoneczną, Lawendową, Na Popielówkę, Zięby, aż do ul. Na Zielonki.

W czasie zamknięcia wykonawca będzie realizował prace związane z kanalizacją deszczową, sanitarną, przebuduje zjazdy, skrzyżowania, wybuduje chodniki, przebuduje sieć oświetlenia ulicznego i inne sieci uzbrojenia terenu.

Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł. Zakończenie prac planowane jest we wrześniu 2022 r.

Linia tramwajowa

W poniedziałek, 20 września rozpoczęła się przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego. W związku z pracami zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

W ramach inwestycji przebudowane zostanie torowisko tramwajowe w ciągu al. Jana Pawła II (od placu Centralnego do Ptaszyckiego) i ul. Ptaszyckiego (do ul. Bardosa) - wraz z siecią trakcyjną, odwodnieniem i kolidującą infrastrukturą techniczną. Pracami objęte będą również skrzyżowania: Zuchów - Jakuba Zachemskiego, Gustawa Daniłowskiego, Klasztorna - Bulwarowa. Roboty będą toczyć się przez okres 10 miesięcy (w tym po 8 planowane jest przywrócenie ruchu tramwajowego), a ich koszt to ponad 33 mln zł.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lilka
Faktycznie w Krakowie jest jakaś masakra. Przy takiej intensywności remontów na drodze, dojazd gdziekolwiek jest bardzo utrudniony. I szczerze to nie mam pretensji o same remonty. Ul Łokietka była w opłakanym stanie a 29 Listopada trzeba poszerzyć, bo inaczej nigdy na tej ulicy nie będzie przepustowości. Jednak apeluję, uwijajcie się Panowie, bo choć perspektywa jest piękna to jednak za długo to trwa!
K
Krakus
Ul. Królowej Jadwigi powinna już być zamknięta dla ruchu za wyjątkiem komunikacji miejskiej , ewentualnie wprowadzić darmową komunikacje miejską jak przy remoncie ul. Królewskiej dla mieszkańców. Przybysz spoza Krakowa mają inne drogi dojazdowe.
Dodaj ogłoszenie