https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To będą kulturalne hity nadchodzącego tygodnia

magdalena huzarska-Szumiec
Pastelowy Autoportret artysty
Pastelowy Autoportret artysty Fot. M Obarzanowski i M Zak
Wystawa Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym, film Dom, który zbudował Jack, spektakl Opera za trzy grosze. To czeka nas w nadchodzącym tygodniu

W ten weekend na nudę w Krakowie nie będzie można narzekać. Miłośnicy Brechta na pewno pojawią się w Teatrze Variete na „Operze za trzy grosze”, a wielbiciele Wyspiańskiego na poświęconej artyście nowej wystawie w Muzeum Narodowym. No i jeszcze możemy liczyć na kolejną wizytę Ennio Morricone w Tauron Arenie

Opera za trzy grosze

„Opera za trzy grosze” to znana na całym świecie historia Mackiego Majchra - herszta bandy ulicznych rzezimieszków, napisana przez Bertolda Brechta do muzyki Kurta Weilla. Oparty na niej spektakl będzie miał premierę w sobotę na scenie Teatru Variete. Jak pamiętamy, Mackie, nie bacząc na wpływy i moc Jeremiasza Peachuma, szefa firmy „Przyjaciel Żebraka i s-ka”, potajemnie żeni się z jego córką, Polly. Ojciec nie zamierza jednak jej stracić, ani swojego królestwa.

Zmusza Browna - szefa policji, do aresztowania Majchra. Mackiemu udaje się uciec i trafia do Jenny - swojej największej miłości. Po raz kolejny przekonuje się, że nie ma na tym świecie rzeczy nie do kupienia.

- Londyn XIX wieku? A może Kraków XXI wieku? Gdzie jest granica podłości i manipulacji? Czy życie jest cyrkiem, w którym niczym zwierzęta - wyczekujemy braw albo batów? - zastanawiają się twórcy przedstawienia, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego

Nieznany Wyspiański

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie powstała secesyjna biblioteka. Wszystko po to, by wyeksponować księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, jego projekty edytorskie oraz pierwodruki dramatów. - Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” oprócz kilku fantastycznych, rzadko lub wcale niepokazywanych dotąd pasteli chcemy zaprezentować reformatorską działalność typograficzną Stanisława Wyspiańskiego i jego fascynacje czytelnicze - mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.

Ekspozycja „Wyspiański. Nieznany”, którą możemy oglądać od tego tygodnia, to uzupełnienie i zarazem całkiem nowa część wystawy „Wyspiański”. Znajdują się tu liczne prace oraz przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła zobaczyć po raz pierwszy.

To przede wszystkim pastelowy „Autoportret artysty” (1897) i „Portret dra Jana Raczyńskiego” (1904), zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku. Na wystawie po raz pierwszy zobaczymy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór twórcy. Zrąb tego księgozbioru stanowi historyczna biblioteka wujostwa Janiny i Kazimierza Stankiewiczów, natomiast drugą pokaźną część tworzą publikacje nabyte przez samego Wyspiańskiego, świadomie budującego własną kolekcję książek.

Prawie wszystkie tomy są podpisane ręką artysty i datowane. W wielu z nich znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego, w innych - dedykacje współczesnych poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki.

Ennio Morricone

W sobotę w Tauron Arenie wystąpi znakomity włoski kompozytor i dyrygent , który przyjeżdża do Polski, by wspólnie z polskimi fanami świętować swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Zdobywca Oscara, twórca muzyki do ponad 500 filmów, takich jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Misja”, „Koneser”, „Frantic”, „Nienawistna Ósemka” wystąpi w towarzystwie Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, chóru i solistów.

Przywrócone arcydzieła

Cykl pokazów najciekawszych polskich filmów ma już swoją długą tradycję. Tym razem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wyświetlony zostanie obraz „Przez dotyk” w reżyserii Magdalena Łazarkiewicz. Wyboru poniedziałkowej projekcji (godz. 19) jak zwykle dokonał autor cyklu, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Pokazowi towarzyszyć będzie wprowadzenie oraz spotkanie z twórcami.

Dom, który zbudował Jack

Najnowszy film Larsa von Triera trzeba zobaczyć koniecznie. Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw.

Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z twórczości Goethego, malarstwo Francisa Bacona i Eugène’a Delacroix, poezję Williama Blake’a, muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda, a nawet po swoje własne dzieła.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska