Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To będą kulturalne hity nadchodzącego tygodnia

magdalena huzarska-Szumiec
Pastelowy Autoportret artysty
Pastelowy Autoportret artysty Fot. M Obarzanowski i M Zak
Wystawa Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym, film Dom, który zbudował Jack, spektakl Opera za trzy grosze. To czeka nas w nadchodzącym tygodniu

W ten weekend na nudę w Krakowie nie będzie można narzekać. Miłośnicy Brechta na pewno pojawią się w Teatrze Variete na „Operze za trzy grosze”, a wielbiciele Wyspiańskiego na poświęconej artyście nowej wystawie w Muzeum Narodowym. No i jeszcze możemy liczyć na kolejną wizytę Ennio Morricone w Tauron Arenie

Opera za trzy grosze

„Opera za trzy grosze” to znana na całym świecie historia Mackiego Majchra - herszta bandy ulicznych rzezimieszków, napisana przez Bertolda Brechta do muzyki Kurta Weilla. Oparty na niej spektakl będzie miał premierę w sobotę na scenie Teatru Variete. Jak pamiętamy, Mackie, nie bacząc na wpływy i moc Jeremiasza Peachuma, szefa firmy „Przyjaciel Żebraka i s-ka”, potajemnie żeni się z jego córką, Polly. Ojciec nie zamierza jednak jej stracić, ani swojego królestwa.

Zmusza Browna - szefa policji, do aresztowania Majchra. Mackiemu udaje się uciec i trafia do Jenny - swojej największej miłości. Po raz kolejny przekonuje się, że nie ma na tym świecie rzeczy nie do kupienia.

- Londyn XIX wieku? A może Kraków XXI wieku? Gdzie jest granica podłości i manipulacji? Czy życie jest cyrkiem, w którym niczym zwierzęta - wyczekujemy braw albo batów? - zastanawiają się twórcy przedstawienia, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego

Nieznany Wyspiański

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie powstała secesyjna biblioteka. Wszystko po to, by wyeksponować księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, jego projekty edytorskie oraz pierwodruki dramatów. - Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” oprócz kilku fantastycznych, rzadko lub wcale niepokazywanych dotąd pasteli chcemy zaprezentować reformatorską działalność typograficzną Stanisława Wyspiańskiego i jego fascynacje czytelnicze - mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.

Ekspozycja „Wyspiański. Nieznany”, którą możemy oglądać od tego tygodnia, to uzupełnienie i zarazem całkiem nowa część wystawy „Wyspiański”. Znajdują się tu liczne prace oraz przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła zobaczyć po raz pierwszy.

To przede wszystkim pastelowy „Autoportret artysty” (1897) i „Portret dra Jana Raczyńskiego” (1904), zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku. Na wystawie po raz pierwszy zobaczymy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór twórcy. Zrąb tego księgozbioru stanowi historyczna biblioteka wujostwa Janiny i Kazimierza Stankiewiczów, natomiast drugą pokaźną część tworzą publikacje nabyte przez samego Wyspiańskiego, świadomie budującego własną kolekcję książek.

Prawie wszystkie tomy są podpisane ręką artysty i datowane. W wielu z nich znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego, w innych - dedykacje współczesnych poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki.

Ennio Morricone

W sobotę w Tauron Arenie wystąpi znakomity włoski kompozytor i dyrygent , który przyjeżdża do Polski, by wspólnie z polskimi fanami świętować swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Zdobywca Oscara, twórca muzyki do ponad 500 filmów, takich jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Misja”, „Koneser”, „Frantic”, „Nienawistna Ósemka” wystąpi w towarzystwie Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, chóru i solistów.

Przywrócone arcydzieła

Cykl pokazów najciekawszych polskich filmów ma już swoją długą tradycję. Tym razem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wyświetlony zostanie obraz „Przez dotyk” w reżyserii Magdalena Łazarkiewicz. Wyboru poniedziałkowej projekcji (godz. 19) jak zwykle dokonał autor cyklu, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Pokazowi towarzyszyć będzie wprowadzenie oraz spotkanie z twórcami.

Dom, który zbudował Jack

Najnowszy film Larsa von Triera trzeba zobaczyć koniecznie. Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw.

Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z twórczości Goethego, malarstwo Francisa Bacona i Eugène’a Delacroix, poezję Williama Blake’a, muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda, a nawet po swoje własne dzieła.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska