FLESZ - Wypalenie zawodowe? Czas wrócić do biura

Gdyby tak cofnąć się w czasie do momentu sprzed pandemii można zauważyć, że praca zdalna nie była aż tak popularna jak jest obecnie. Pracę w tej formie wykonywały określone jednostki lub wolni strzelcy, zaś w korporacjach o takiej formie nawet nie chciano myśleć. Wraz z pandemią rozpoczął się zaś istny boom na pracę wykonywaną z domu.
Firma OVO Network stworzyła ranking najlepszych miast w Europie do pracy zdalnej. Na 142 europejskie miasta wyróżnione w zestawieniu, Kraków zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. Nie jest to jednak jedyne polskie miasto, które tu znajdziemy. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Łódź, Poznań i Warszawa. Oto jak to wygląda:
1. Kraków (Polska)
2. Wiedeń (Austria)
3. Timisoara (Rumunia)
4. Łódź (Polska)
5. Charków (Ukraina)
6. Lwów (Ukraina)
7. Poznań (Polska)
8. Warszawa (Polska)
9. Petersburg (Rosja)
10. Belgrad (Serbia)
Mocnymi punktami naszego kraju są niskie ceny, szybkie łącze internetowe oraz znajomość języka angielskiego. Nie możemy również narzekać na brak zainteresowania ze strony obcokrajowców pracujących zdalnie z różnych miejsc na świecie (digital nomadów), którzy szczególnie w okresie letnim tłumnie odwiedzają najatrakcyjniejsze miejsca w naszym kraju.
Jak wygląda sytuacja w innych miastach?
Z rankingu dowiadujemy się również, że:
- Przestępczość w Polsce jest niższa o 13% niż średnia w Europie.
- Ceny biletów miesięcznych komunikacji miejskiej w Polsce stanowią 50% średniej ceny biletu w Europie.
- Katowice są w pierwszej dziesiątce miast, w których za karnet na siłownię zapłacimy najmniej.
- Szybkość warszawskiego łącza internetowego równa się szybkości łącza berlińskiego, paryskiego i barcelońskiego.
- We wszystkich miastach w Polsce znajomość języka angielskiego jest na poziomie dobrym bądź świetnym.
- Łódź zajmuje 5 miejsce pod kątem najtańszych noclegów w rankingu miast Europejskich.
- Katowice są na 3 miejscu w Europie pod względem najniższych cen wynajmu powierzchni do pracy.
W klasyfikacji przygotowanej przez firmę znajdziemy również miasta takie jak Neapol, Bilbao i Londyn, które pod kątem pracy zdalnej są najmniej przyjazne obcokrajowcom. Słabymi punktami włoskiego miasta są bowiem wysoka przestępczość, słabe łącze internetowe oraz słaba znajomość języka angielskiego. Cyfrowi nomadzi nie odnajdą się najlepiej również w Bilbao, gdzie tak samo jak we Włoszech występuje problem ze znajomością języka angielskiego, do czego dochodzi również wysoki koszt utrzymania obcokrajowców. W stolicy Anglii, o ile z wiadomych względów nie ma problemu z językiem angielskim, o tyle największym problemem są wysokie ceny i wysoka przestępczość, która wynosi 53 procent, podczas gdy średnia w Europie to 37 procent.