https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trwa plenerowa wystawa „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji” z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej ZDJĘCIA

Patrycja Puszczewicz
Od poniedziałku, 29 sierpnia krakowianie mogą podziwiać plenerową wystawę przygotowaną przez krakowskie Muzeum AK z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej. Mamy zdjęcia z wystawy w Parku Jordana

Ostatnie ciepłe dni sprzyjają temu, że „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji” możemy oglądać w popularnych parkach wypoczynku. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” zdecydowało się zaprezentować ją w oryginalnej, komiksowej formie.

Wystawa nawiązuje do 80. rocznicy powstania oddziału dyspozycyjnego krakowskiego Kedywu AK „Błyskawica”, stanowiącego istotną część historii Krakowa podczas II wojny światowej. Początków „Błyskawicy” należy szukać w konspiracyjnej działalności zabierzowskiej rodziny Poganów, którzy zbierali broń skradzioną okupantowi. W zawrotnym tempie wzrośli na siłę i od 1943 r. rozwinęli działalność partyzancką w okolicach Krakowa i obok innych oddziałów krakowskiego Kedywu – „Gromu”, „Skoku” i „Huraganu” – stając się częścią składową powstałego w czerwcu 1944 r. Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „Skała”.

„Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji” ma misję: ukazać powstanie „Błyskawicy” jako walkę młodego rodzeństwa o niepodległą Polskę.

Na ekspozycji jednak zobaczymy tylko część całej historii, zaś cały komiks można zakupić w muzeum w wersji papierowej.

Dziś mogliśmy podziwiać pierwszy dzień wystawy zlokalizowanej w Parku Jordana i mamy dla was zdjęcia. Kolejne odbędą się w parku Krowoderskim, Jerzmanowskim czy na Zalewie Nowohuckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Ogród jordanowski – specjalistyczny teren zieleni, zakładany głównie na terenach miast, przeznaczony dla dzieci i młodzieży."-wiki.No chyba,że sie coś takiego chce stworzyć:,,Do 1930 roku do Hitlerjugend zwerbowano 25 000 chłopców od 14 lat wzwyż. Wtedy także ustanowiono Deutsches Jungvolk dla chłopców w wieku od 10 do 14. Dziewczęta od 10 do 18 lat mogły wstępować do własnej organizacji Bund Deutscher Mädel"-wiki,to wtedy program INDOKTRYNACJI od najmłodszych lat i upolitycznienie miejsc dla Dzieci i Młodzieży ma sens .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska