Trwa remont w Bunkrze Sztuki. Co będzie na miejscu kultowej kawiarni?
Trwające ok. trzech lat remont i modernizacja budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obejmie m.in. powstanie nowoczesnych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowę nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, stworzenie odpowiednio wyposażonego i właściwej wielkości zaplecza warsztatowego służącego organizacji wystaw, wyodrębnienie spełniającej nowoczesne standardy przestrzeni magazynowej, poprawę standardów bezpieczeństwa.
"Na drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę inwestycji, którym jest konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o. Wśród dotychczasowych realizacji PBO Śląsk znajdują się między innymi modernizacja, przebudowa i renowacja Zamku w Cieszynie, Opery Śląskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Katowicach. WODPOL przeprowadził zaś w Krakowie takie realizacje jak rekonstrukcja hangaru Muzeum Lotnictwa oraz modernizacja i przebudowa holu Szpitala Rydygiera" - informuje Galeria.
Bunkier Sztuki. Co się zmieni?
BUNKIER SZTUKI - WIZUALIZACJE >>>
Mimo kryzysu, miasto finansujące działalność Bunkra Sztuki, nie wycofało środków na remont Bunkra Sztuki, który będzie kosztował blisko 21 mln zł.
Obecny projekt bazuje na koncepcji Robert Koniecznego. Zwycięski w 2016 roku pomysł zakładał powiększenie podziemia o kolejne kondygnacje, w których miała się znaleźć galeria, umieszczenie ruchomego stropu oraz likwidację popularnej kawiarni w dotychczasowym miejscu.
Kraków. Smutny widok, tak odchodzi lubiana przez mieszkańców...
Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji.
W okresie remontu Galeria będzie prowadziła działalność wystawienniczą i wydawniczą w siedzibie zastępczej mieszczącej się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. W nowej lokalizacji znajdzie się także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
