KE opublikował najnowsze prognozy gospodarcze

Na wystawie zebrano grafiki należące do słynnych cyklów Goi, w tym „Kaprysów” (1797-1798), „Okropności wojny” (1810-1815) i „Przysłów - Szaleństw” (1815-1823), uzupełnione o powiększenia poszczególnych fragmentów grafik oraz wideo z rysunkami z traktatów fizjonomicznych z epoki.
Wystawa odkrywa nie tyle źródła talentu Goi, co jego warsztatu, jego rzemiosła, można by rzec, jego źródła bibliograficzne. Bordes dokonuje przeglądu długiej historii studiów nad fizjonomią i jej zastosowaniem w portrecie, aby pokazać, jak znakomicie Goya znał tę tradycję i stosował ją swoją mistrzowską dłonią - podkreśla Luis García Montero, Dyrektor Instytutu Cervantesa.
Ekspozycja odsłania więc także powiązania istniejące między konstrukcją charakterystycznej twarzy Goi, a traktatami o fizjonomice opublikowanymi w jego czasach. Portrety, w których artysta łączył tendencje kultury wysokiej i elementy ludowe zawierają także bogactwo znaczeń.
Wszystkie prezentowane na wystawie grafiki pochodzą ze zbiorów Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda – Chalkografia Nacional w Madrycie, gdzie przechowywane są oryginalne matryce poszczególnych serii. Wystawa pokazywana była po raz pierwszy w 2018 właśnie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda, a teraz prezentowana jest w różnych siedzibach Instytutu Cervantesa na świecie: do Krakowa dotarła z Warszawy.
- Wystawa zawiera analizę sposobu, w jaki Goya konstruuje swoje charakterystyczne twarze poprzez zastosowanie trzech podstawowych linii fizjonomii - podkreślił w warszawskim Instytucie Cervantesa kurator projektu Juan Bordes, architekt, badacz i znawca twórczości Goi. - Pierwszy kierunek może dotyczyć paraleli zwierzęcych, tego, jak dominujące cechy postaci ludzkiej przypominają niektóre fizjonomie zwierząt. Fizjonomia karykatury, którą zaczął się zajmować, gdy stały się sławne karykatury Leonarda da Vinci. Jest jeszcze jeden bardzo ważny wątek - fizjonomia szaleństwa, czyli to, jak patologie ludzkiego umysły mają swoje odzwierciedlenie na twarzy. To narodziny psychologii były przedmiotem zainteresowania na spotkaniach oświeconych przyjaciół Goi - wymienił.
Wystawę można zwiedzać w Instytucie Cervantesa przy ul. Kanoniczej 12 w Krakowie do 25 listopada 2022 roku.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING