Kraków. Uczniowie podstawówki uratowali życie mężczyźnie

  • Gazeta Krakowska

red

Mali bohaterowie są w Krakowie. Troje krakowskich uczniów szkoły podstawowej uratowało życie starszemu mężczyźnie. Ich postawa została nagrodzona przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

29 listopada w drodze do szkoły piątoklasista Nicolas zauważył starszego mężczyznę, który właśnie osunął się na ziemię. Podbiegł do nieprzytomnego i ułożył go w bezpiecznej pozycji, po czym wezwał pogotowie ratunkowe. Po chwili do akcji przyłączyła się o rok młodsza Blanka, która zaczęła informować o zdarzeniu przechodzące dorosłe osoby. Jeden z przechodniów podjął akcję reanimacyjną, którą po nim przejął uczeń VIII klasy Janek - czytamy w serwisie krakow.pl.

Troje małych bohaterów uczy się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 przy ul. Lipińskiego 2. – Jesteśmy dumni z naszych uczniów i cieszy nas, że wykorzystali wiedzę i umiejętności zdobyte podczas dodatkowych zajęć szkolnych, na których realizowany był program „Ratujemy i Uczymy ratować” – powiedziała dyrektorka SP nr 151 Justyna Sikorska-Grzyb.

Szkoła uczestniczy w programie od 2010 roku, zajęcia prowadzą osoby przeszkolone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Oprócz udziału w warsztatach i ćwiczeniach uczniowie klas I–III udzielają się także poza szkołą – uczą pierwszej pomocy w przedszkolach i szkołach, wiedzą na temat prowadzenia akcji ratowniczej dzielili się na Dworcu Głównym w Krakowie. W 2014 roku reprezentowali województwo małopolskie w finale trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Ratujemy i uczymy ratować”. Jednym z liderów tego konkursu był właśnie Jan, który wraz ze swoimi koleżanką i kolegą 29 listopada dał prawdziwą lekcję obywatelskiej postawy.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowych. To musisz wiedzieć!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.01.2019, 11:39

Seba? A jak ma na imię twoje dziecko? Xd :'D

11.01.2019, 07:59

Zamiast Religi powiniemy się w szkole uczyć o udzielaniu pierwszej pomocy, wćwiczyć na fantomach.
A tak .... staje przed poszkodowanym, lub z atakiem serca i ,,,, i robię to czego nauczyłem się w szkole. Robię znak krzyża i się modlę. Czyli w ten sposób udzielam pierwszej pomocy. Tak nauczono mnie w szkole.

11.01.2019, 01:32

Gratulacje dla dzieciaków, szkoda tylko, że "w nagrodę" musiały się spotkać z Majchrowskim...

10.01.2019, 23:58

Owym piątoklasistą okazał się być Nicolas Cage

10.01.2019, 19:24

No to jeszcze lepiej xd. Nie ma to jak spolszczyć niepolskie imię i zrobić z niego karykaturę :'D

10.01.2019, 19:22

Brawo dla dzieciaków! ...tylko trochę mi ich szkoda ze względu na głupkowatych rodziców. No cóż... pokolenia Sebusiów i Karynek zaczyna posyłać swoje dzieci do szkoły i takich przypadków będzie coraz więcej, więc my musimy zadbać o to by naszym dzieciom nie zabrakło tolerancji i wyrozumiałości dla takich dzieci, bo to przecież nie ich wina, tylko ich głupkowatych rodziców. Jeszcze raz brawo dzieciaki! Żeby tylko dorośli potrafili brać z nich przykład...

10.01.2019, 19:17

BLANKA, ośla łąko!!!

10.01.2019, 19:15

Jak już wcześniej zaznaczyło dwóch użytkowników: dzieci dzielne i odpowiedzialne, ale rodzice to chyba z pokolenia neo: Jessic i Brianków :/ .. trochę smutne, trochę śmieszne.

10.01.2019, 19:08

Koledze chodziło tylko o to, że "kościół" ogranicza zdolność logicznego myślenia. Nie trudno to udowodnić - wystarczy kilka minut porozmawiać na tematy istotne społecznie z osobą głęboko wierzącą. Dla takiej osoby lekiem na wszelkie zło jest modlitwa i troszczenie się o "potrzeby kościoła". Takie osoby stanowią ogromne zagrożenie dla innych ludzi!

10.01.2019, 18:58

Ale uczyli się pierwszej pomocy i mieli odwagę pomóc. A ty ze swoim nastawieniem to wyłącz kompa i idź spać. Większy pożytek będzie

10.01.2019, 18:55

Brawo

10.01.2019, 16:37

Plus za wypowiedź, minus za to, że jesteś z Lublina :P

10.01.2019, 16:09

A przecież zamiast pierwszej pomocy mogłyby się uczyć religii! ...i potem się modlić za konającego.
Brawo, młodzi bohaterowie!!!
Pozdro z Lublina

10.01.2019, 16:06

I to jest właśnie pokolenie XXI wieku. Kolejny Brajanek i Jessica -dziecko Sebixa i Karyny. Dzieci faktycznie zachowały się super odpowiedzialnie, ale ich rodzice to kompletni idioci i robią im krzywdę...

10.01.2019, 15:34

Gratulacje! Bardzo się cieszę ze są takie dzielne dzieci, większość dorosłych przeszłaby obojętnie obok tego. Myślę ze to dlatego, iż dzieci nie boją się działać. Ta trójka powinna być stawiana jako wzór, nie tylko dla innych dzieci.

10.01.2019, 14:21

Tylko rodzice dziwni.