https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uczniowie podstawówki zwyciężyli w konkursie „AstroPi” Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z ich programu skorzystają astronauci

Ewa Wacławowicz
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Dwoje ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie osiągnęło sukces nie z tej ziemi. Zwyciężyli oni bowiem w konkursie zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną "AstroPI". Ich program napisany w języku Python posłuży astronautom w trakcie pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. I pomyśleć, że to wszystko zaczęło się od zajęć z matematyki i robotyki...

FLESZ - Ilu lat może dożyć człowiek? Naukowcy mają odpowiedź

od 16 lat

Jak mówi dyrektor placówki Sławomir Nosek sukces uczniów jest efektem projektów realizowanych w szkole, które promują stosowanie matematyki w różnych dziedzinach naukowych.

W Polsce od lat działają tzw. Biura Edukacji Kosmicznej ESERO, poprzez które właśnie do podstawówek i szkół ponadpodstawowych zaprasza się kosmos, jak również promuje kształcenie z cyklu STEM (science, technology, engineering and mathematics).

Wszystko to jest inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej, która również odpowiedzialna jest za konkurs "AstroPi", który swoją nazwę bierze z komputerów Raspberry Pi, znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak możemy się dowiedzieć, nie są to komputery jakie znamy. Te mają zdolność wyczuwania ruchu oraz zmierzenia takich parametrów jak wilgotność, temperatura czy ciśnienie. Obecnie komputery czekają w gotowości na kody opracowane przez szkoły w całej Europie.

Joanna Pieczarka oraz Jakub Prosianowski, którzy stworzyli program w języku Python, niedługo dostaną stosowny certyfikat potwierdzający jego uruchomienie od obecnych na orbicie astronautów w osobach: Shane’a Kimbrougha i Thomasa Pesqueta.
Program stworzony przez uczniów szkoły Podstawowej nr 78 pomoże astronautom na pozyskiwanie i analizowanie danych oraz robienie rozmaitych pomiarów w warunkach mikrograwitacji.

Wspomniany konkurs to wstęp do późniejszej pracy inżynieryjnej. Uczniowie korzystają z wspomnianych mikrokomputerów RaspberryPi, co z pewnością pozwala dzieciom i młodzieży na sprawdzenie się w roli programistów, którzy pracują na najnowocześniejszych narzędziach kosmicznych. Pozwala im także rozwinąć zdolności programowania, korzystania z narzędzi celem pozyskiwania danych i ich analizy oraz uczy pracy w języku Python, którego znajomość jest mile widziana na uczelniach.

Za koordynację projektu, który realizowała SP nr 78 w Krakowie, odpowiada mgr inż. Marcin Duda, który uczy w szkole informatyki i techniki. Jak mówi, jest to z pewnością początek sukcesów jego podopiecznych w zakresie STEM.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bęc marysia !
Bardzo lubię takie informacje o sukcesach uczniów, albo studentów, którzy namalowali najładniejszy plakat np. nt. jakiejś akcji agencji kosmicznej, albo skonstruowali np. nogę do robota, który poleci na Marsa itd. Gratulacje.
m
malek
Gratulacje dla nauczyciela i podopiecznych!
M
Melinda Muscatello

Szacun! Powodzenia dla uczniów i nauczycieli!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska