MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Ekonomiczny ma swój Ogród Profesorski. Otwarto go podczas święta uczelni

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wzbogacił się o Ogród Profesorski stworzony na terenie uczelnianego kampusu przy ul. Rakowickiej. Ma on pełnić funkcję reprezentacyjną i wypoczynkową, służyć rozmowom oraz być przestrzenią naukowych rozważań. Na jego terenie będą się też odbywać rozmaite spotkania i okolicznościowe uroczystości. Uroczyste otwarcie Ogrodu Profesorskiego nastąpiło we wtorek (28 maja) i było elementem obchodów 99-lecia UEK.

Na terenie ogrodu znalazły się za równo kameralne miejsca do odpoczynku, z altaną czy ławkami, jak i szeroki plac przeznaczony do organizacji spotkań pracowników UEK.

- Chciałbym, by ogród ten stał się nie tylko kolejnym zielonym i pięknie zaaranżowanym fragmentem naszego kampusu, ale nade wszystko, by służył spotkaniom - nie tylko profesorów, jak wskazuje jego nazwa, ale wszystkich członków naszej uczelnianej społeczności. Niech będzie to miejsce tętniące życiem, inspirujące do działania, pomagające się skupić i wyciszyć, sprzyjające integracji - mówił podczas otwarcia Ogrodu Profesorskiego rektor uczelni dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, zachęcając do korzystania z tej przestrzeni.

We wtorek świętowano Dzień Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odbyło się m.in. uroczyste posiedzenie Senatu, inaugurujące obchody 99-lecia tej uczelni. Obchody poprzedził orszak, który przeszedł z Budynku Głównego uczelni do Hali Widowiskowo-Sportowej UEK. Po raz pierwszy w orszaku jako rektor wziął udział właśnie prof. Bernard Ziębicki.

- Świętujemy dziś 99. rocznicę powstania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Oznacza to, że równo za rok spotkamy się tu, by wspólnie uczcić Jubileusz 100-lecia jego istnienia! Obchody wieku działalności zaczniemy jednak znacznie wcześniej. Już niebawem, na początku czerwca, będziemy świętować 100-lecie Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem, który dał fundament pod dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z kolei w maju 1925 roku władze państwowe powołały niepubliczną szkołę wyższą, która otrzymała nazwę Wyższego Studium Handlowego, a która wiele lat później stała się jednym z pięciu publicznych uniwersytetów o profilu ekonomicznym w Polsce - przypomniał rektor na rozpoczęcie uroczystego posiedzenia Senatu.

Podczas przemówienia nowo wybrany rektor wyjaśnił swoją "przedwczesną" obecność podczas uroczystości oraz pogratulował prof. Stanisławowi Mazurowi, rektorowi w kadencji 2020-2024, objęcia funkcji I wiceprezydenta Krakowa. Prof. Bernard Ziębicki przedstawił też plany związane z rozwojem uczelni podczas swojej kadencji.

Zgodnie z tradycją podczas Święta Uczelni odbyły się promocje doktorskie i habilitacyjne. Jedną z osób, która odebrała promocję doktorską, był prezydent Krakowa Aleksander Miszalski - który sam poinformował o tym fakcie w mediach społecznościowych, zamieścił zdjęcia oraz pogratulował koleżankom i kolegom, którzy również zostali tego dnia doktorami.

Ważną częścią wtorkowych uroczystości było również nadanie tytułu Doktora Honoris Causa prof. Davidowi Johnowi Handowi, w uznaniu osiągnięć naukowych w obszarze statystyki i analizy danych, stanowiących - jak wskazuje uczelnia - "cenny drogowskaz dla badaczy z całego świata i będących wspaniałą inspiracją dla wielu pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie". David John Hand to brytyjski statystyk, były przewodniczący Królewskiego Towarzystwa Statystycznego, autor 29 książek i ponad 300 artykułów naukowych. W 2002 roku otrzymał srebrny Medal Guya przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Statystyczne.

Akcent artystyczny uczelnianych uroczystości stanowił koncert muzyki filmowej w wykonaniu Chóru "Dominanta" Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz muzyków Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą dr. hab. Tomasza Chmiela.

UEK informuje, że inauguracja 100. Roku Akademickiego odbędzie się 2 października br., a przez cały przyszły rok uczelnia będzie organizować liczne wydarzenia jubileuszowe.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Ekonomiczny ma swój Ogród Profesorski. Otwarto go podczas święta uczelni - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska