Kraków. Uniwersytet Pedagogiczny przy wsparciu MEiN i Kuratorium Oświaty modernizuje kształcenie i przestrzenie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Udostępnij:
Uniwersytet Pedagogiczny podjął wielotorową współpracę z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie. Tyczy się ona zarówno modelu kształcenia na uczelni (w tym interdyscyplinarnego przygotowania nauczycieli pod względem prowadzenia zajęć zdalnych), jak również wsparcia finansowego ważnych inwestycji, które obejmą przebudowę i modernizację dwóch auli, przełączki i wejścia głównego na Uniwersytet.

FLESZ - Pokolenie Z. Dobry, ale szybki klient

W trakcie piątkowego (10 grudnia) spotkania na Uniwersytecie Pedagogicznym, prof. dr hab. Piotr Borek, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podziękował Ministrowi Włodzimierzowi Bernackiemu i Pani Kurator Barbarze Nowak "za wspieranie dydaktyki i wytyczanie standardów kształcenia".

Przykładem niech będą studia podyplomowe z zakresu pro obronności, które dzięki wsparciu Ministerstwa i Pani Kurator, która zapewniła nam kandydatów możemy realizować - powiedział prof. dr hab. Piotr Borek, dodając, że podjęta współpraca jest współpracą wielotorową obejmującą zarówno profil naukowy jak również dydaktykę na uczelni.

- Dyskutujemy nad różnymi kwestiami. Przede wszystkim nad modelem kształcenia od szkoły podstawowej przez szkołę średnią, ale też w szkolnictwie wyższym, gdzie zastanawiamy się jak profilować kompetencje i przygotowanie nauczycieli czy to nauk ścisłych czy humanistycznych. Okres pandemii wymusił ponadto dodatkowe przeprogramowanie tego modelu kształcenia, zmuszając nauczycieli do zwiększenia kompetencji w zakresie nowych technologii. Dlatego chciałbym, by byli do tego interdyscyplinarnie przygotowani - zaznaczył rektor UP.

Poinformował również, że celem unowocześniania uczelni, wkrótce w ofercie pojawią się nowe kierunki.

- My chcemy się unowocześniać, chcemy proponować nowe kierunki i zawody kompatybilne z potrzebami rynku jak np. pielęgniarstwo czy kosmetologia. Chcemy funkcjonować jako uczelnia otwarta dla wszystkich dziedzin - powiedział prof. dr hab. Piotr Borek

Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty podkreślała, jak ważnym jest, by szkoła, uczelnia były nowoczesne. Zaznaczyła również, że za bardzo skupiamy się na tym, by mówić nauczycielom co i jak mają robić, natomiast za mało na tym jak szkoła się zmienia, że korzysta z funduszy po to, by się ulepszać z korzyścią dla uczniów w przyszłości.

- To jest zaleta uczenia nauczycieli w szkołach wyższych dobrze wyposażonych, jak również uczenia młodych ludzi w szkołach już przez tych dobrze wykształconych nauczycieli. Taką współpracę podjęliśmy z UP i mamy nadzieję, że te wszystkie nasze pomysły, które w tej chwili są wdrażane, oraz te, które będziemy realizować, będą mogły na całą Polskę promieniować - zaznaczyła Małopolska Kurator Oświaty

Kolejną kwestią, którą uczelnia może realizować dzięki zwiększeniu środków inwestycyjnych przez MEiN, są działania modernizacyjne przestrzeni UP, które obejmują przebudowę i remont dwóch największych auli dydaktycznych, przełączki oraz wejścia głównego celem dostosowania ich do wymogów edukacyjnych w przyszłości. Całość ma kosztować ok. 20 mln. złotych. Rektor UP nawiązał również do sprawy pozyskanego przez Uniwersytet w tym roku za kwotę blisko 16 mln zł, Fortu "Za rzeką" w Bronowicach, który wraz z licznymi budynkami i ponad sześcioma hektarami ziemi wokół uczelnia wykorzysta do własnych celów. Jak mogliśmy usłyszeć, na terenie stanie kampus Uniwersytecki, a oprócz tego zapowiadane są m.in. : strzelnica, magazyny, archiwum, Centrum Konferencyjno-Naukowe czy laboratoria. Do przyległych budynków przeniesie się również część instytutów, które nie mieszczą się ani w głównej lokalizacji ani przy ulicy Studenckiej.

- Ta współpraca, która jest, nie obejmuje wyłącznie wsparcia ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki. To przede wszystkim wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, bez którego trudno byłoby zrealizować ten cel jakim było pozyskanie fortu. Planowane obecnie inwestycje będziemy omawiać, ale już dzisiaj deklarujemy wsparcie prawne i finansowe - zapowiedział prof. Włodzimierz Bernacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lukasz
Bardzo dobrze. Powiew świeżości. Brawo!
Z
Zbigniew Rusek
Gdyby to zależało ode mnie, to byłbym za przeniesieniem Uniwersytetu pedagogicznego do innego miasta w Małopolsce, np. do Nowego Targu. Kraków jest przeludniony, a taka chmara studentów to dalsze pogorszenie warunków życia (jakby drugie miasto wojewódzkie w Krakowie). jednocześnie wakaty w oświacie są głównie na Podhalu (np. w Szaflarach) stąd też tam by się bardziej przdała taka uczelnia. Poza tym, w Krakowie jest Uniwersytet Jagielloński (kształcący m. in. nauczycieli), więc nie powinien mieć konkurencyjnych uczelni typu uniwersyteckiego.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie