"Przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, członkom, pracownikom, partnerom oraz sympatykom Polskiego Czerwonego Krzyża zaprezentowano krótkie filmowe retrospekcje, eksponujące ideę pomocy humanitarnej w zmieniających się w ciągu 100 lat warunkach społecznych, gospodarczych i kulturowych w kraju" - czytamy na stronie internetowej małopolskiego oddziału PCK.
To właśnie działalność dobroczynna oraz postawy humanitarne łączą wiele pokoleń ochotników Polskiego Czerwonego Krzyża. O tych, którzy w ciągu stuletniej nieprzerwanej historii organizacji poświęcali się służbie drugiemu człowiekowi powiedział Mieczysław Kurek, Prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża: „Żaden i żadna z nich nigdy nie myśleli, aby szczycić się lub chwalić tym, co czynią. Bywało, że działali bezszelestnie, niewidzialnie, anonimowo. Nie oczekując poklasku, ani niczego w zamian”.
Na gali zorganizowanej z okazji 100-lecia PCK pojawiło się wiele osób. Nie zabrakło krwiodawców, członków, sympatyków, pracowników i zarząd organizacji. Galę swoją obecnością uświetnili również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i regionalnych, służb mundurowych, podmiotów opieki zdrowotnej, dziennikarze i wielu innych.
PCK podkreśla, że w programie spotkania znalazły się między innymi takie wydarzenia, jak uhonorowanie zasłużonych działaczy odznaczeniami państwowymi, resortowymi, organizacyjnymi PCK oraz pamiątkowymi medalami; koncert jubileuszowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, podczas którego wykonany został po raz pierwszy po II Wojnie Światowej „Hymn Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża”: najstarszego ruchu młodzieżowego w kraju (który za trzy lata, w 2021 roku, również będzie miał sto lat!) – jego autorem był Witold Friemann (muzyka, słowa), z prawdopodobnym rokiem powstania 1934; a wreszcie również wspólny toast na nowe 100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zarząd, członkowie, sympatycy oraz pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża liczą teraz na kolejne 100 lat działalności organizacji, wypełnione wzmożoną pracą na rzecz osób potrzebujących, chorych i wykluczonych.
W Małopolsce patronami obchodów 100-lecia organizacji są: książę Paweł Sapieha, pierwszy Prezes Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, generał Józef Haller, trzeci Prezes Towarzystwa oraz hrabina Maria Tarnowska, Wiceprezes ówczesnego PCK.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?
