https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uroczyste poświęcenie cmentarza w Łagiewnikach

Piotr Ogórek
We wtorek w Łagiewnikach odbyły się uroczystości związane z poświęceniem cmentarza wojennego w pobliżu Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O jego odnowienie od lat zabiegała m.in. "Gazeta Krakowska".

Cmentarz wojenny nr 384 w krakowskich Łagiewnikach to nekropolia wojenna z okresu I wojny światowej utworzony w 1915 r. Spoczywa tu 266 ofiar z okresu I wojny światowej z piętnastu różnych krajów. Cmentarz od lat był w bardzo złym stanie. O jego renowację zabiegała m.in. "Gazeta Krakowska". Cmentarz miał być odnowiony przed Światowymi Dniami Młodzieży, ale stało się to ostatecznie w tym roku.

Po wpisaniu cmentarza do rejestru zabytków w 2014 r. zlecony został projekt jego odtworzenia. W latach 2015-2017 wykonano prace których efekt jest aktualnie widoczny. Koszt prac rekonstrukcyjnych wyniósł blisko 664 tys. zł, z czego 220 tys. stanowiło dofinansowani z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tablice z nazwiskami pochowanych sfinansował Austriacki Czarny Krzyż. Odbiór wszystkich wykonanych prac odbył się 9 sierpnia. Większość środków pokrył Małopolski Urząd Wojewódzki.

Zapomniany do niedawna cmentarz znajduje się przy ul. św. Faustyny 1. W latach 1914-1918 w pobliskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia działał polowy szpital. Kierowano do niego żołnierzy rannych i chorych na ciężkie choroby zakaźne. Umierali tam Polacy, Rumuni, Serbowie, Rosjanie, Litwini, Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Rusini, Czesi, Chorwaci, Estończycy.

Jeszcze w trakcie wojny, zbudowano tu cmentarz według projektu austriackiego architekta, Hansa Mayra (projektował szereg takich nekropolii w cesarstwie Habsburgów). Przebudowano wejście na cmentarz i jego ogrodzenie. Reprezentacyjna murowana brama wejściowa zastąpiła dawną drewnianą bramę. Filary nowej bramy powstały z wapiennych bloków, a nadproże z ciosanego piaskowca.

Nad bramą wejściową, zwieńczoną dwuspadowo, ze stylizowanym krzyżem maltańskim na szczycie, był umieszczony napis: "Tu spoczywa 266 żołnierzy różnych narodowości, zmarłych w latach I wojny światowej w austro -węgierskim szpitalu wojennym mieszczącym się w budynkach gospodarczych Klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia".

W Archiwum Państwowym w Krakowie znajduje się oryginalny projekt łagiewnickiego cmentarza wykonany przez Mayra oraz 82 karty ewidencyjne pochowanych na tym cmentarzu żołnierzy. To według niego prowadzono odbudowę.

Walczyło o to m.in. Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne. W 2013 roku, kiedy zbliżała się kanonizacja Jana Pawła II i setna rocznica wybuchu I wojny światowej wysłało pisma do 10 instytucji i Urzędów w Krakowie, Warszawie i Austrii.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz
Brawo za Inicjatywe. Nie rozumiem tylko o co chodsi z tym poswieceniem. Przeciez pochiwki byly chrzescjanskie?
To moze jeszcze poswieccie cudiwny ibraz siostry Faustyny. Albo grob Jana Pawla II?
o
olo
Wygląda całkiem nieźle. Zero przepychu jak na współczesnych cmentarzach
R
Rosenzweig
Ja to bym pragnął z całego serca i duszy.
By .powstaly z prochow Austro Węgry i byśmy powrócili do granic z 1914roku
J
J
Dobrze że wreszcie odnowiono ten cmentarz. "Mocarstwo" które walczylo w tamtej wojnie - Austro-Węgry juz nie istnieje, wiec nie ma sie kto zajac cmentarzem. Wielka Brytania jakoś sobie dba o cmentarze wojenne commonwealth'u. A nasi byli zaborcy nie dbaja o swoich żołnierzy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska