FLESZ - Doceń rolnika. Wybieraj polskie produkty

Docelowo znajdą się na tym terenie: kilka ławek, dwa stoliki, pięć koszy na śmieci, trzy drewniane hamaki oraz dwie trzyosobowe huśtawko-ławki. Powstały alejki z nieregularnych, łamanych płyt kamiennych, które nie przylegają do siebie szczelnie. Mają przerastać trawą, woda opadowa będzie wnikała w przestrzenie między płytami; takie rozwiązanie ma też służyć zabezpieczeniu korzeni drzew, które będą się mogły rozrastać swobodniej niż w sąsiedztwie jednolitej nawierzchni.
Jeśli chodzi o zieleń, przewidziano kilkanaście nowych drzew (z gatunków, jakie już tu rosną, np. brzozy, olchy), krzewy, a najbliżej dawnego koryta Młynówki dużą ilość bylin (roślin wieloletnich, kwiatów).
Otwarcie nowego skweru - Ogrodu Krakowian nastąpi prawdopodobnie w sierpniu. Koszt inwestycji - ok. 420 tys. zł - wywołał już kontrowersje. Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest inwestorem, tłumaczy, że na tę kwotę w dużej mierze składa się zieleń, która zostanie tam posadzona. - Będą to byliny, krzewy, jak i drzewa już o znaczących parametrach, tak żeby nie trzeba było czekać kolejnych 15 lat, zanim się rozrosną, tylko by od razu miały odpowiedni wygląd - podkreśla Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ZZM ds. inwestycji. Dodaje, że również elementy wyposażenia - hamaki itp. - nie są tanie, nie kosztują paręset złotych. - Patrząc na inwestycje w Krakowie, nie jest to bardzo duży koszt względem zakresu zagospodarowania tego terenu - przekonuje przedstawiciel ZZM. Dodaje, że
na taką kwotę opiewała najtańsza z pięciu ofert, jakie wpłynęły na przetarg i spełniały warunki.
Firmie wykonawczej pracującej na tym odcinku Młynówki towarzyszy codziennie... koza, na postronku. Zwierzę nadaje temu miejscu szczególnego uroku, ale może też budzić pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa przechodniów, a niektórzy zwyczajnie boją się przejść obok. Przedstawiciele ZZM skontaktują się więc z właścicielem kozy i ustalą, na jakiej zasadzie wypasa ją na publicznym terenie, czy ma na to umowę z miastem i co dalej z tym "procederem".
Park Młynówka Królewska to trakt długości około 8,5 km. Od 1998 roku trwało jego urządzanie, zaczęto dbać o zieleń. Natomiast odcinek od osiedla Widok – czyli właśnie począwszy od Filtrowej – aż do mostku w rejonie Mydlnik pozostawał zapomniany, nieurządzony, a częściowo przez większość sezonu zarośnięty. Teraz zmienia się to na fragmencie na wysokości ulicy Filtrowej.