FLESZ - Koronawirus. Nie panikuj. Nie kupuj wszystkiego jak leci
- Trwają prace związane z tworzeniem projektu zmian organizacji ruchu, tak by na czas zagrożenia epidemiologicznego zawiesić strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu - przyznaje Sebastian Kowal z ramienia wydziału miejskiego inżyniera ruchu.
W urzędzie na razie nie podają, kiedy dokładnie strefa czasowo przestanie obowiązywać. Wyjaśniają, że będzie to możliwe po opracowaniu projektu nowej organizacji ruchu i jego zatwierdzeniu. - Nie można w jednej chwili zakryć dotychczasowych znaków - zaznacza Sebastian Kowal.
Koronawirus: aktualizowany raport
Miejscy specjaliści podtrzymują natomiast, że nie zamierzają czasowo zawieszać strefy ograniczonego ruchu na terenie Starego Miasta, a więc na ulicach w rejonie Rynku Głównego. Uzasadnienie jest takie, że w okolicach Rynku jest strefa zamieszkania i nie ma wystarczającej ilości miejsc postojowych (uliczki są wąskie itp.) do tego, by udostępnić je wszystkim mieszkańcom. Strefa ma tam więc pozostać, by jej mieszkańcy miel dojazd do swoich mieszkań przez całą dobę z możliwością zaparkowania jak najbliżej domu.
W wystosowanym niedawno liście do przedsiębiorców prezydent Krakowa podkreślił: "Zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych".
Obszary objęte SOR nie są kontrolowane od poniedziałku (16 marca). W komunikacie wydanym przez komendanta Straży Miejskiej w Krakowie można przeczytać: "patrole straży miejskiej nie będą kontrolować stref ograniczonego ruchu w mieście, do których wjazd odbywać się może jedynie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, do odwołania".
SOR na Kazimierzu wprowadzono 22 września ubiegłego roku - zastąpiła strefę czystego transportu. Do SOR mogą wjeżdżać m.in. jej mieszkańcy z abonamentem, pojazdy służb oraz z zezwoleniem zarządcy drogi. Strefa objęła ulice: Miodową (na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Brzozowej), Podbrzezie, Joselewicza (na odcinku od Brzozowej do św. Sebastiana), Brzozową (od Dietla do wysokości ul. św. Sebastiana), Bożego Ciała, Meiselsa (od placu Nowego do ślepego zakończenia za ul. Bożego Ciała), Józefa, Nową, plac Nowy, Estery, Warszauera, Kupa, Izaaka, Jakuba, Wąską, Bartosza, plac Bawół, Szeroką, Ciemną, Lewkową, Na Przejściu, św. Wawrzyńca, plac Wolnica, Gazową, Mostową, Bonifraterską.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
