Kraków. Urzędnicze rozdwojenie jaźni. Jedne drogi publiczne mogą być zamknięte, inne nie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Urzędnicy w Krakowie dwojako stosują przepisy w sprawie dróg publicznych. Tam, gdzie mieszkańcy apelują o wjazd tylko dla nich, urzędnicy mówią, że drogi publiczne są dla wszystkich. Z kolei w innych miejscach nie widzą przeszkód, żeby do takich ulic ograniczyć dostęp. Np. mieszkańcy Prokocimia chcą tabliczek z zakazem wjazdu na parking, z którego korzystają, ale urzędnicy odpowiadają, że nie ma na to szans.

WIDEO: Krótki wywiad

W zeszłym roku pisaliśmy o sytuacji w rejonie ul. Siostry Faustyny. Na jednej z przecznic ulicy stoi znak zakazu wjazdu z wyłączeniem mieszkańców kilkunastu domów przy niej. Wśród nich znajduje się dom prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Urzędnicy tłumaczyli, że zakaz można było wprowadzić w związku z wyjątkami, które dopuszcza ustawa o drogach publicznych. Chodzi o miejsca, gdzie ze względu na gęstą zabudowę i wzmożony ruch pieszy taki zakaz ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. I zdaniem urzędników w rejonie ul. Faustyny mamy do czynienia z taką sytuacją. Dodają, że to także droga wewnętrzna, więc zakaz można było ustawić.

Tymczasem mieszkańcy innych rejonów Krakowa proszą nieraz o możliwość ustawienia znaków zakazu wjazdu z wyłączeniem mieszkańców jakiejś ulicy czy możliwości parkowania tylko dla członków pobliskich wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. I bardzo często słyszą od urzędników, że jeśli dotyczy to gruntów gminnych, to te są dostępne dla wszystkich i nie mogą spełnić ich prośby.

Mieszkańcy chcą dostępu do parkingu

Niedawno zgłosili się do nas mieszkańcy z Prokocimia, u zbiegu ulic Teligi i Kurczaba. Od lat korzystają oni tam z parkingu (za pocztą) na 68 miejsc. Wraz z budową nowych bloków w tym rejonie, o wolne miejsca coraz trudniej.

- Okoliczne spółdzielnie mieszkaniowe grodzą swoje parkingi. Gdy tam brakuje miejsc, to ich mieszkańcy zajmują miejsca, z których korzystaliśmy przez lata. My z kolei nie możemy skorzystać z ich miejsc – mówi pan Waldemar Pudlik.

W związku z tym mieszkańcy trzech bloków u zbiegu ulic Teligi i Kurczaba chcieli, aby urzędnicy postawili znaki wyznaczające parking, z oznaczeniem, że jest on dostępny tylko dla nich. Teraz nie ma tam żadnych znaków wskazujących, że jest to parking.

- Płacimy podatki w Krakowie, a nie możemy korzystać z jego infrastruktury parkingowej. A to dzięki naszym zabiegom w radzie dzielnicy udało się ten parking wyasfaltować – zaznacza pan Waldemar.

Dostęp dla wszystkich albo wykup

Urzędnicy tłumaczą, że parking znajduje się na działkach gminnych i w związku z tym nie może on być dostępny na wyłączność dla wybranej grupy.

- To teren ogólnodostępny. W przypadku przeznaczenia go tylko dla mieszkańców pobliskich bloków pojawiłyby się uzasadnione protesty innych osób, że nie mogą korzystać z gminnego terenu – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Co zatem mogą zrobić mieszkańcy? Teoretycznie wystąpić o wykup terenu. Wtedy sami mogliby tam wyznaczyć organizację ruchu, wykluczyć dostęp dla innych znakami lub po prostu postawić szlaban.

- Mieszkańcy mogą złożyć wniosek o wykup, a wtedy sprawdzimy, czy jest możliwość sprzedaży, jakie mamy plany do danego terenu – zaznacza Dariusz Nowak, rzecznik magistratu. Jak jednak dodaje, sprawa nie jest prosta, bo jeśli doszłoby do sprzedaży, to musiałaby się ona odbyć w trybie przetargowym, a wtedy nie wiadomo, kto w nim wystartuje i ostatecznie kupi grunty. Być może i tutaj można by ustanowić drogę wewnętrzną, ale urzędnicy, póki co, nie sprawdzali takiej możliwości.

Drogi publiczne z ograniczeniami jednak istnieją

Tłumaczenie urzędników można byłoby zrozumieć, gdyby nie wyjątki, w których drogi publiczne są zamykane. Poza wspomnianą ul. Siostry Faustyny z podobnym przypadkiem mamy do czynienia na ul. Franciszka Maryewskiego w rejonie Kopca Krakusa. Droga jest publiczna, ale przed nią jest ustanowiony zakaz wjazdu z wyłączeniem mieszkańców tejże ulicy.

Trzymając się argumentacji urzędników, nie jest to jednak rejon "o gęstej tkance urbanistycznej, gdzie ze względu na gęstą zabudowę i wzmożony ruch pieszy" wprowadza się ograniczenia w ruchu "w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w ruchu oraz w celu ochrony terenów zabytkowych przed wzmożonych ruchem, który powoduje degradację zabytkowych ulic".

Dlaczego zatem droga publiczna nie jest ogólnodostępna? Urzędnicy w przesłanych nam odpowiedziach tłumaczą, że wynika to z parametrów drogi – ta jest zbyt wąska, nie ma chodników, a do tego – zdaniem urzędników – występuje tam duży ruch pieszych, więc zamknięcie drogi publicznej dla wszystkich, z wyłączeniem jej mieszkańców, było tutaj wskazane.

Mieszkańcy zdezorientowani

Takie tłumaczenie powoduje, że mieszkańcy nie mają jasnych odpowiedzi, gdzie wjazd na drogi publiczne można ograniczyć, a gdzie nie. W naszym tekście z zeszłego roku wypowiadali się radni z Prądnika Białego, którzy podawali przykłady miejsc w których można by wprowadzić strefy ograniczonego ruchu z wyłączeniem osób tam mieszkających.

- Zawsze słyszeliśmy, że nie ma ku temu podstawy prawnej. Teraz okazuje się, patrząc na przykład z Łagiewnik, że jednak podstawa jest. Liczę, że okaże się to przełomem w tego typu sprawach - mówił wtedy Dariusz Partyka, radny Prądnika Białego i wiceprzewodniczący dzielnicy.

Radny Partyka podkreśla także, że nie chodzi o to, żeby prezydentowi i mieszkańcom Łagiewnik zabierać znaki zakazu wjazdu. - Szkoda tylko, że mieszkańcy innych rejonów nie są traktowani równo, bo w wielu miejscach mają te same problemy komunikacyjne, tylko ich geneza jest inna. Tyle że tam nie mieszka prezydent - mówił radny. Jak widać na przykładzie spod Kopca Krakusa i na Prokocimiu, wciąż są miejsca, gdzie w podobnych sytuacjach urzędnicy stosują różne rozwiązania.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kulawleb
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

tak jest i to znaczy że w tym kraju mamy bananową republikę, mało się zmieniło od mafijnych lat 90tych

G
Gość
16 stycznia, 07:30, do was cwaniaczki:

prezydencik trzyma sztamę z klechami !!!! żenujący burak kręci wały z czarnymi pedofilami w kieckach !!!! kiedyś bekniecie za to złodzieje !!!!!!!!!! pracownik magistratu ...ma na was dowody !!! niebawem je udostępni w tyn..pieniądze od deweloperów to początek sprawy,stadion,motel krak itd...

16 stycznia, 10:16, Gość:

Trzyma ze wszystkimi, tylko mieszkańców ma w d...ie bo mu nie mogą zaszkodzić. Min. Adamczyk złego słowa nie powie widząc co się dzieje z inwestycjami w Krakowie. Podobno "uzyskał" u niego w szkole wyższe wykształcenie, ale milczy na temat.

jedna swołocz. myślę ze 2020 dobry bedzie aby ruszyć dupska i wywieźć ich na taczkach z magistratu. Od kilku tyg nawet postawili ciecia który pilnuje budynku

k
krakus od wiekow

Ludzie zapomnieliscie "A jak poszedl krol na wojne"?" a jak poszedl Stas na boje?" historia sie dalej wlecze !

G
Gość
16 stycznia, 11:59, Gość:

O równych i równiejszych wobec prawa.

Miejsca parkingowe przy ul. Wróblewskiego 2 / ul. Pędzichów 5, 3, 2. Stoją znaki "P" oraz tabliczki "Wyłącznie dla pojazdów służbowych Policji".

SŁUŻBOWYCH!

A w rzeczywistości?

Nagminne, codzienne łamanie przepisów i parkowanie "nietykalnych" PRYWATNYCH pojazdów na policyjnym parkingu przeznaczonym dla służbowych pojazdów Policji.

Straż Miejska i Policja nie reagują na wezwania do tych PRYWATNYCH pojazdów, bo są to PRYWATNE auta ich samych, policjantów! Policjanci urządzili sobie prywatny parking w centrum miasta kosztem między innymi mieszkańców pobliskich domów. To jest ok 20 miejsc.

Powtarzam, Policja i Straż Miejska przyjmują zgłoszenia o złamaniu tych przepisów drogowych, ale w ogóle nie pojawiają się na miejscu w celu weryfikacji, interwencji, czy odholowania (jak chętnie w innych miejscach miasta), ponieważ wiedzą, że są to auta ich samych lub kolegów.

16 stycznia, 14:08, Gość:

Czy łzy już ci lecą po pupsku????? leeeeeee...leeeeeeeeee

a ty jestes skundloną suką?

R
Rudy z Budy
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

16 stycznia, 10:30, Gość:

Jak jest korupcja to dlaczego nie zgłosiłeś tego prokuratury???TY JESTEŚ WINNY I JESZCZE GORSZY NIŻ ONI

Do prokuratury....chyba oszalales....przeciez to czesc skorumpowanej "najlepszej kasty" ktora ustawia postepowania a pozniej procedury sadowe. Poza tym machlojski ma na swoim telefonie numer do Neumanna wiec wystarczy jeden telefon i koles z Tczewa zalatwi sprawe tak ze nikt Machlojskiego nie ruszy....taka to jest w Polsce czerwono-afrykanska sprawiedliwosc.

G
Gość
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

16 stycznia, 20:09, Gość:

Na Machlojskiego postawił PIS już dawno, a parasol trzyma min. Adamczyk, który dorabiał niedawno wyższe wykształcenie, a gdzie ?, tego nikt nie wie (odpowiedz sobie sam) .

16 stycznia, 20:28, Dan:

PiS? Coś nie tak z twoją głową.... PO owszem

Nie raczej z twoją.

D
Dan
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

16 stycznia, 20:09, Gość:

Na Machlojskiego postawił PIS już dawno, a parasol trzyma min. Adamczyk, który dorabiał niedawno wyższe wykształcenie, a gdzie ?, tego nikt nie wie (odpowiedz sobie sam) .

PiS? Coś nie tak z twoją głową.... PO owszem

D
Dej, mom horo curke

Oddaj moje sto milionóf,

G
Gość
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

Na Machlojskiego postawił PIS już dawno, a parasol trzyma min. Adamczyk, który dorabiał niedawno wyższe wykształcenie, a gdzie ?, tego nikt nie wie (odpowiedz sobie sam) .

G
Gość
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

Jak jest korupcja to dlaczego nie zgłosiłeś tego prokuratury???TY JESTEŚ WINNY I JESZCZE GORSZY NIŻ ONI

G
Gość
16 stycznia, 14:09, Mar:

Wybraliście na prezydenta komunistę zasiedzialego na stolku to czego chcecie. " Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie"

To lepsz faszysta z pisslamu...

S
Smok Wawelski

Tak dla jednych przywileje dla drugich problemy i strefy po 4,5 i 6 złotych za godzine. Ale możesz dołączyć do ponad 1500 Osób jakie poparły powrót Urzędników i Radnych

https://www.petycjeonline.com/krakowianie_za_likwidacj_przywilejow_dla_poruszajcych_si_samochodami_urzdnikow_i_radnych

G
Gość
16 stycznia, 16:50, centrum A:

LUDZIE i czemu bijecie piane. Majchrowski sie przeciez sam nie wybral. Od 20 lat i 4 kadencji dajecie mu votum zaufania a pozniej placz i zgrzytanie zebow po to zeby go wybrac od nowa w nasteonych wyborach.

Pała z logiki [do kwadratu].

c
centrum A

LUDZIE i czemu bijecie piane. Majchrowski sie przeciez sam nie wybral. Od 20 lat i 4 kadencji dajecie mu votum zaufania a pozniej placz i zgrzytanie zebow po to zeby go wybrac od nowa w nasteonych wyborach.

G
Gość
16 stycznia, 15:57, Rudy z Budy:

Machlojski to czerwona burzuazja, koles - dinozaur wywodzacy sie z minionej epoki i dzilajacy wedlug regul ktore zna, czyli korupcja, sobiepanstwo, malwersacje, nepotyzm i kolesiostwo. Ale wybraliscie sobie mende....to teraz macie.

PIS nie zrobił nic żeby Machlojski nie wygrał wyborów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3