Ułatwienia drogowe dla prezydenta. Mieszkańcy apelują o to samo, ale słyszą, że się nie da

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Ulica Siostry Faustyny i znak zakazu wjazdu w rejon domu prezydenta Jacka Majchrowskiego
Ulica Siostry Faustyny i znak zakazu wjazdu w rejon domu prezydenta Jacka Majchrowskiego Andrzej Banas / Polska Press
Mieszkańcy Krakowa nieraz proszą o ustanowienie znaku zakazu wjazdu z wyłączeniem ich samych. Chcą w ten sposób zmniejszyć ruch w swojej okolicy oraz mieć zapewniony dostęp do miejsc parkingowych. Urzędnicy odpowiadają, że na drogach publicznych takich zakazów nie można wprowadzać. Chyba, że przy takiej drodze mieszka prezydent miasta.

WIDEO: Krótki wywiad

Znak zakazu wjazdu B1. Pod nim tabliczka, że znak nie dotyczy mieszkańców wybranych posesji. Takie oznakowanie znajduje się w Łagiewnikach w rejonie ulicy Siostry Faustyny, gdzie dom ma prezydent Jacek Majchrowski. To dogodne rozwiązanie, także dla pozostałych okolicznych mieszkańców, bo w taką ulicę nie może wjechać nikt inny. Doceniają to zwłaszcza, gdy pielgrzymi tłumnie przybywają do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Mieszkańcy apelują o znaki zakazu

Tego typu oznakowanie mieszkańcy chcieliby w innych rejonach miasta. Zwłaszcza tam, gdzie nie obowiązuje strefa płatnego parkowania, a w okolicy jest duży ruch. Np. ulica Kluczborska niedaleko pętli tramwajowej Krowodrza Górka. Mała, wąska, w większości jednokierunkowa. Stanowi głównie dojazd do zlokalizowanych tam bloków. Mieszkańcy od lat apelują do miasta o ustanowienie tam znaków zakazu wjazdu z wyłączeniem ich samych.

- Tam jest zawsze najazd osób przesiadających się z aut na komunikację publiczną. Kolejne miejsce to ulica Stachiewicza, gdzie jest siedziba straży miejskiej i stacja PKP Łobzów. Pojawia się tam wiele samochodów. Mieszkańcy apelują, aby ustawić znaki zakazu – mówi nam radny miejski Jakub Kosek. To nie jedyne miejsca, gdzie mieszkańcy domagają się takich rozwiązań.

- Byłoby to jakieś remedium na sytuację, w której osoby dojeżdżające do pracy parkują auta w takich miejscach. To mogłoby być rozwiązanie także dla osób mieszkających blisko strefy płatnego parkowanie, gdzie ich ulice są buforowe. Do tej pory słyszeliśmy, że takich znaków na drodze publicznej nie można ustawić. Chcemy to doprecyzować, bo mamy drogi publiczne w Krakowie, gdzie takie znaki stoją - dodaje radny Kosek.

Co wolno prezydentowi...

Takim przykładem jest fragment ulicy Siostry Faustyny w Łagiewnikach. Chodzi o odnogę od głównej ulicy. Znajduje się przy niej kilka domów, w tym dom Jacka Majchrowskiego. Ten fragment ulicy jest drogą publiczną. Dlaczego zatem tam zakaz wjazdu, z wyłączeniem mieszkańców, można postawić, a gdzie indziej już nie?

Urzędnicy tłumaczą, że istniejące strefy ograniczonego ruchu mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu, ochronę terenów zabytkowych lub eliminację ruchu tranzytowego, który nie powinien się odbywać, bo dane drogi nie są do tego przystosowane.

- Dlatego strefy ograniczonego ruchu wyznaczone są w rejonie o gęstej tkance urbanistycznej oraz tam, gdzie trzeba chronić przed degradacją zabytkowe ulice - tłumaczy Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Jak dodaje, takimi miejscami są m.in. Stare Miasto, Kazimierz czy "okolice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie ruch docelowy, jak i tranzytowy pojazdów jest zagrożeniem dla ruchu pieszego".

...to nie zwykłemu mieszkańcowi

Urzędnicy tłumaczą, że w innych przypadkach drogi publiczne nie mogą być rezerwowane dla mieszkańców danej ulicy bez spełnienia powyższych wymogów. Powołują się przy tym na ustawę o drogach publicznych.

- Z dróg publicznych może korzystać każdy, z wyjątkami wymienionymi wcześniej. Wyjątkiem nie jest rezerwacja ulicy wyłącznie dla mieszkańców, czy rezerwacji miejsc postojowych, gdyż w celu rozwiązywania problemów z parkowaniem powstają strefy płatnego parkowania - przekonuje Sebastian Kowal.

Trzymając się takiej interpretacji, to cała ulica Siostry Faustyny powinna być wyłączona z ruchu, a nie tylko jej fragment, który nie jest w głównym ciągu komunikacyjnym.

Urzędnicy tłumaczą się pielgrzymami

Spytaliśmy urzędników, dlaczego mieszkańcy innych rejonów miasta nie mogą skorzystać z takich samych rozwiązań, z których korzysta prezydent i mieszkańcy posiadający domy w jego sąsiedztwie i czy sam prezydent uważa, że takie rozwiązanie organizacji ruchu jest mu niezbędne.

- Ul. Siostry Faustyny, jak i cały kwartał zabudowy w okolicy sanktuarium Bożego Miłosierdzia są objęte tego typu rozwiązaniem ze względu na wzmożony ruch turystów i pielgrzymów - odpowiada nam Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

To ostatnie nie do końca się zgadza. Idąc ulicą Siostry Faustyny dalej, w stronę Sanktuarium, po prawej stronie mamy ślepą ulicę Sowią, przy której znajdują się domy jednorodzinne. Nie jest ona objęta zakazem wjazdu. Taki znak, z wyłączeniem mieszkańców, znajduje się na kolejnej ulicy - Ratajskiej, i dalej na Pocztowej. Jednak na kolejnych ulicach w kwartale - Kołodziejskiej czy Mortarowej, zakazów już nie ma. Znaki są więc stawiane wybiórczo.

Urzędnicy dodają, że co prawda mogliby zlikwidować znaki zakazu w Łagiewnikach, ale wtedy wielokrotnie służby miejskie musiałyby ustawiać i ściągać oznakowanie czasowe, więc efektywniej jest zostawić je na stałe.

- Wydarzenia religijne w Łagiewnikach odbywają się częściej niż raz w roku i obecne rozwiązanie wydaje się z tego względu bardziej zasadne - mówi nam Monika Chylaszek.

Apele mieszkańców i dzielnicy

O ustawianie znaków zakazu wjazdu z wyłączeniem okolicznych mieszkańców nieraz apelowała Rada Dzielnicy IV. - Zawsze słyszeliśmy, że nie ma ku temu podstawy prawnej. Teraz okazuje się, patrząc na przykład z Łagiewnik, że jednak podstawa jest. Liczę, że okaże się to przełomem w tego typu sprawach - mówi Dariusz Partyka, radny Prądnika Białego i wiceprzewodniczący dzielnicy.

Jak dodaje, skoro jedną ulicę można wyłączyć z ruchu, powołując się na lokalne problemy w postaci wzmożonego ruchu turystycznego, to tym bardziej można to zrobić na wybranych ulicach Prądnika Białego, gdzie są również lokalne problemy, choć ich geneza jest inna. Radny wskazuje na masę napływowych samochodów, tyle że nie turystów, czy pielgrzymów, a głównie mieszkańców ościennych gmin, dojeżdżających do Krakowa i parkujących auta na osiedlach z dostępem do komunikacji miejskiej.

- Problem jest bardzo duży, ponieważ do tej pory miasto nie wybudowało ani jednego parkingu P&R na północy Krakowa, opóźnia się też rozpoczęcie budowy tramwaju na Górkę Narodową, a tramwaj na Azory w projekcie budżetu na rok 2020 nawet się nie znalazł. Do tego każde kolejne poszerzenie strefy płatnego parkowania nasila problem - uważa radny Partyka.

- Nie chodzi o to, żeby prezydentowi i mieszkańcom Łagiewnik zabierać znaki zakazu wjazdu. Szkoda tylko, że mieszkańcy innych rejonów nie są traktowani równo, bo w wielu miejscach mają te same problemy komunikacyjne, tylko ich geneza jest inna. Tyle, że tam nie mieszka prezydent - uważa radny Partyka.

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prokocimianin
19 listopada, 14:30, x:

puszka pandory otwarta.

[wulgaryzm]Y PISZECIE...P.PREZYDENT MA GDZIE SWOJE LIMUZYNY PARKOWAC...ALE MIESZKANCY NWYMUSILI NA LIZITYLKACH TAKA DECYZJE....PANIE PREZYDENCIE KIEDYS JAKO WOJEWODA BYL PAN WOZONY UL.BIEZANOWSKA TERAZ MOZE BY SIE PAN PREZDENT PRZEJECHAL STARA TRASA I ZOBACZYL JAK MY TU MIESZKAMY.....BARDZO PROSIMY...BEZ ZLOSLIWOSCI

P
Prokocimski żart

Ja bardzo bym chciał by taki znak został postawiony pod moim blokiem, który niestety sąsiaduje ze szkołą - nasza droga jest jedyną dojazdową do szkoły. Od godziny 7:30 do 19:00 jest katastrofa z parkowaniem. Rodzice parkują i idą na tramwaj. Nauczyciele też z naszego korzystają, bo szkoła własnego parkingu nie ma. Do tego żaden gość nie przestrzega prędkości i są zagrożeniem nie tylko dla nas - mieszkańców, ale też dzieci, które tą drogą do szkoły chodzą. Były dwa miejsca na wybudowanie nawet dwu poziomego parkingu na naszym osiedlu, ale niestety sprzedali działki pod bloki... Pismo poszło, więc doczekaliśmy się tylko znaku B-36 i tabliczki, że nie dotyczy pojazdów z identyfikatorem SM i pojazdów technicznych. Niestety nic to nie daje. Dzwonimy na straż miejską - nie przyjedzie, ale gdy rodzic zadzwoni na straż miejską, bo zablokowałem drogę i on nie może wyjechać mimo, że nie ma prawa tam parkować, to są w stanie przyjechać w ciągu 10 min tylko po to, by powiedzieć rodzicowi, że ja mogę tak zaparkować - mam identyfikator. Chora sytuacja, codziennie wkurzenie.

g
gniewko_syn_ryba
19 listopada, 15:20, Gość:

Mimo że Pan Prezydent nie jest z mojej bajki, nie głosował na niego. To nie rozumiem problemu. Akurat okolice Sanktuarium są w dni wolne czy święta naprawdę obłożone samochodami. Więc jeśli jest to ślepa uliczka, lub odnoga gdzie jest na tyle wąsko, i nie ma innych posesji niż prywatne, to jeśli wszyscy mieszkańcy wystapili z takim wnioskiem to popieram ich

19 listopada, 18:02, gniewko_syn_ryba:

To niech se ci mieszkańcy (z panem prezydętem włącznie) wykupią tę uliczkę i utrzymują ją na swój koszt, a nie wszystkich mieszkańców, i wtedy mogą ją zamykać. Póki co jest to jednak droga publiczna, a znak zakazu nielegalny.

19 listopada, 19:25, Gość:

To se doczytaj A nie pisz głupot

Co se doczytać ?...

A
Adam
19 listopada, 19:33, Gość:

Słoiki ze wsi niech nie wożą się passatami tylko z buta dla zdrowia i środowiska.

Żal dvpsko ściska...

G
Gość

Słoiki ze wsi niech nie wożą się passatami tylko z buta dla zdrowia i środowiska.

G
Gość
19 listopada, 15:20, Gość:

Mimo że Pan Prezydent nie jest z mojej bajki, nie głosował na niego. To nie rozumiem problemu. Akurat okolice Sanktuarium są w dni wolne czy święta naprawdę obłożone samochodami. Więc jeśli jest to ślepa uliczka, lub odnoga gdzie jest na tyle wąsko, i nie ma innych posesji niż prywatne, to jeśli wszyscy mieszkańcy wystapili z takim wnioskiem to popieram ich

19 listopada, 18:02, gniewko_syn_ryba:

To niech se ci mieszkańcy (z panem prezydętem włącznie) wykupią tę uliczkę i utrzymują ją na swój koszt, a nie wszystkich mieszkańców, i wtedy mogą ją zamykać. Póki co jest to jednak droga publiczna, a znak zakazu nielegalny.

To se doczytaj A nie pisz głupot

G
Gość
19 listopada, 12:47, rabe:

a wy goje co podskakujecie? żyd to żyd! sami go wybraliście!

19 listopada, 13:35, pysia:

Najgorszy żyd jest lepszy od każdego faszystowsko-pisiorskiego matoła

19 listopada, 15:32, Gość:

peowski kundel zaszczekał

19 listopada, 17:56, UAha:

Pislamiści to zaraza , a tobie nawet kwiczenie na po nie pomoże

bujaj się kundlu

G
Gość

Okolice kopca Krakusa ul. Maryewskiego tez stoi znak nie dotyczy mieszkańców. Kto tam mieszka? Dwa parkingi stoją puste bo nie można wjechać.

K
Kierowca

To samo jest z wykupem karty parkingowej na drodze publicznej dla tych co mieszkają blisko. Nie ma podstaw prawnych, aby mieszkaniec Gołdapi nie mógł wykupić takiej taniej karty parkingowej skoro mieszkanie centrum Krakowa może.

g
gniewko_syn_ryba
19 listopada, 15:20, Gość:

Mimo że Pan Prezydent nie jest z mojej bajki, nie głosował na niego. To nie rozumiem problemu. Akurat okolice Sanktuarium są w dni wolne czy święta naprawdę obłożone samochodami. Więc jeśli jest to ślepa uliczka, lub odnoga gdzie jest na tyle wąsko, i nie ma innych posesji niż prywatne, to jeśli wszyscy mieszkańcy wystapili z takim wnioskiem to popieram ich

To niech se ci mieszkańcy (z panem prezydętem włącznie) wykupią tę uliczkę i utrzymują ją na swój koszt, a nie wszystkich mieszkańców, i wtedy mogą ją zamykać. Póki co jest to jednak droga publiczna, a znak zakazu nielegalny.

h
ha,ha,ha,...

macie za to ...demokracje ...

G
Gość
19 listopada, 12:47, rabe:

a wy goje co podskakujecie? żyd to żyd! sami go wybraliście!

19 listopada, 13:35, pysia:

Najgorszy żyd jest lepszy od każdego faszystowsko-pisiorskiego matoła

peowski kundel zaszczekał

G
Gość

Mimo że Pan Prezydent nie jest z mojej bajki, nie głosował na niego. To nie rozumiem problemu. Akurat okolice Sanktuarium są w dni wolne czy święta naprawdę obłożone samochodami. Więc jeśli jest to ślepa uliczka, lub odnoga gdzie jest na tyle wąsko, i nie ma innych posesji niż prywatne, to jeśli wszyscy mieszkańcy wystapili z takim wnioskiem to popieram ich

G
Gość
19 listopada, 7:30, Krakus:

"Kolejne miejsce to ulica Stachiewicza, gdzie jest siedziba straży miejskiej i stacja PKP Łobzów."

Bo parking przy stacji Łobzów jest zawsze zajęty przez auta mieszkańców Azorów, którzy nie zadbali o miejsca postojowe pod swoim blokiem. Powinno się ich stamtąd wygonić.

19 listopada, 14:24, gościowa:

Wygonić powtarzam jeszcze raz to możesz słoiku swoje krowy na pastwisko ! I lecz się na nogi bo na głowę już za późno !!

"BUL" [wulgaryzm]? Ma człowiek rację, więc dlaczego wyzywasz go od słoików? Parking przy przystanku kolejowym powinien służyć pasażerom kolei, a nie oczekującym darmochy mieszkańcom okolicznych bloków. Kupcie sobie albo wynajmijcie miejsca postojowe a nie żerujecie na każdym metrze powierzchni. Nie macie grosza przy duszy na swoje parkingi, to zezłomujcie swoje golfy i zapierniczajcie z buta.

G
Gość
19 listopada, 14:17, Gość:

Tu też o równych i równiejszych.

Miejsca parkingowe przy ul. Wróblewskiego 2 / ul. Pędzichów 5, 3, 2.

Stoją znaki "P" oraz tabliczki "Wyłącznie dla pojazdów służbowych Policji".

SŁUŻBOWYCH!

A w rzeczywistości?

Nagminne, codzienne łamanie przepisów i parkowanie "nietykalnych" PRYWATNYCH pojazdów na policyjnym parkingu przeznaczonym dla służbowych pojazdów Policji.

Straż Miejska i Policja nie reagują na wezwania do tych PRYWATNYCH pojazdów, bo są to PRYWATNE auta ich samych, policjantów! Policjanci urządzili sobie prywatny parking w centrum miasta kosztem między innymi mieszkańców pobliskich domów. To jest ok 20 miejsc.

Powtarzam, Policja i Straż Miejska przyjmują zgłoszenia o złamaniu tych przepisów drogowych, ale w ogóle nie pojawiają się na miejscu w celu weryfikacji, interwencji, czy odholowania (jak chętnie w innych miejscach miasta), ponieważ wiedzą, że są to auta ich samych lub kolegów.

19 listopada, 14:36, Gość:

Podpieeeeeerdalacz pissssssiorski

Raczej PEŁOWSKI

Dodaj ogłoszenie