Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W budowie pola golfowego przeszkodziła pandemia. Inwestor nie chce się wycofywać. Urząd wypowiedział umowę [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak zaprojektowano pole golfowe, którego lokalizację wyznaczono na Białych Morzach w krakowskich Łagiewnikach.
Tak zaprojektowano pole golfowe, którego lokalizację wyznaczono na Białych Morzach w krakowskich Łagiewnikach. Wizualizacja: Golf[/amp/]Spa Resort
Prezes spółki Golf&Spa Resort przekonuje, że budowa pola golfowego na Białych Morzach w Łagiewnikach rozpoczęłaby się w tym roku, gdyby nie pandemia koronawirusa. Inwestor nie chce się jednak wycofywać się z realizacji przedsięwzięcia, ale liczy na to, że miasto da mu na to dodatkowy czas - do momentu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej i zniesienia związanych z tym obostrzeń.

FLESZ - Oferty pracy znikają z rynku

- Budowę pola golfowego planowaliśmy rozpocząć wiosną tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia - wyjaśnia Agnieszka Zadrożna-Hassan, prezes spółki Glof&Spa Resort, która miała wybudować pole golfowe na Białych Morzach w Łagiewnikach.

- Był inwestor, który chciał zaangażować fundusze w inwestycje. Mieliśmy także w planie pozyskanie kredytów bankowych. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno jednak obecnie uzyskać wsparcie finansowe - dodaje prezes Agnieszka Zadrożna-Hassan. - Podtrzymujemy chęć realizacji inwestycji, ale w czasie, kiedy będą już warunki sprzyjające do gry w golfa.

Prezes spółki Golf&Spa Resort zwraca uwagę, że golf to m.in. międzynarodowe turnieje, a także gałąź turystyki, bowiem amatorzy tej dyscypliny odwiedzają różne pola golfowe świata. - Obecna sytuacja zupełnie temu nie sprzyja. Liczymy jednak na to, że pandemia zacznie wygasać i wtedy można wrócić do realizacji inwestycji - mówi prezes Zadrożna-Hassan. - Cały czas płacimy czynsz dzierżawny za teren i nadal zamierzamy wnosić te opłaty - dodaje.

Prezes spółki Golf&Spa Resort przyznaje, że gdyby nie pandemia, to inwestycja mogłaby zostać zakończona w przyszłym roku. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na ok. 24 mln zł.

Zaczynali jako studenci inwestując niewielkie oszczędności w przebudowę strychu. Później zaczęli robić karierę w biznesie i wzięli się za najwyższy budynek Krakowa z kompleksem biurowym za około 100 milionów euro! Architekt Szymon Duda i adwokat Henryk Gaertner stworzyli perfekcyjny biznesowy duet i po dziesiątkach lat odczarowali krakowskiego szkieletora.30 września 2020 zakończyła się budowa kompleksu Unity Centre. W skład tego zespołu biurowców wchodzi Unity Tower, najwyższy budynek w mieście o wysokości 102,5 metra. To oznacza, że era "szkieletora" definitywnie przeszła do historii, która trwała od 1968 r. W tym czasie budynek i ludzie z nim związani przechodzili wiele różnych przygód, niespodziewanych zwrotów akcji. Zacznijmy więc od początku.

Kraków. Kto za miliony odczarował szkieletora przy rondzie M...

Przypomnijmy, że chodzi o teren o powierzchni 34 hektarów w krakowskich Łagiewnikach, w rejonie ul. Podmokłej oraz ul. Herberta w okolicy Centrum św. Jana Pawła II. W ogłoszonym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej przetargu na zagospodarowanie tego obszaru, w połowie 2015 r. wygrała spółka Golf&Spa Resort. Jej przedstawiciele zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa. Tak się nie stało.

Umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomość ze spółką Golf&Spa gmina Krakowa zawarła 30 września 2015 r. Do tej umowy później został podpisany aneks dotyczący przedłużenia terminu realizacji inwestycji. Aneks przewiduje zakończenie budowy pola golfowego do 31 maja 2021 r., przy założeniu, że inwestycja jest realizowana w sposób ciągły, tzn. w poszczególnych terminach realizowane są poszczególne etapy. Prace nie są jednak prowadzone.

Ostatnio w ZIS poinformowano nas, że w związku z brakiem realizacji inwestycji ta miejska jednostka zamierza rozwiązać umowę ze spółką Golf&Spa Resort. - Obecnie nie są prowadzone żadne prace związane z budową pola golfowego i trwają procedury dotyczące rozwiązania umowy - wyjaśnił Michał Sobolewski, rzecznik ZIS.

Zapytaliśmy, jakie jest stanowisko ZIS w sprawie wniosku inwestora o nierozwiązywanie umowy i umożliwienie realizacji inwestycji po unormowaniu się sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym. - Działając w imieniu gminy Kraków, właściciela nieruchomości, wypowiedziana została umowa dzierżawcy terenu tzw. Białych Mórz z powodu niewywiązywania się spółki z jej zapisów. Wypowiedzenie zostało odebrane przez spółkę w dniu 24 listopada br. - odpowiedziano nam w ZIS.

Na dzień 21 grudnia 2020 r. spółka Golf&Spa Resort nie zalega z płatnościami wobec ZIS za dzierżawę terenu. Miesięczna stawka czynszu wynosiła 19 559,87 zł brutto.

W 2015 roku, kiedy ogłaszano przetarg na zagospodarowanie terenów Białych Mórz przy ul. Podmokłej, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski proponowało utworzenie tam ogólnodostępnego miejskiego parku. Urzędnicy tłumaczyli jednak, że miasto nie ma na to pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska