Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w czerwonej strefie? Dziś kluczowa decyzja ministerstwa

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Dziś - czwartek, 15 października - w godzinach popołudniowych (dokładna godzina jest jeszcze ustalana) Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić nową listę powiatów, które znajdą się w strefie żółtej i czerwonej. Niemal pewne jest, że Kraków znajdzie się w tej drugiej, czyli czerwonej strefie. A to oznacza dodatkowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Coraz więcej zakażeń w Krakowie. Miasto zamyka punkty obsługi mieszkańców

Źródło: x-news/TVN24

Przypomnijmy, że wpływ na to, do jakiej strefy trafi dany powiat, ma liczba nowych zakażeń koronawirusem. Granica strefy czerwonej to 12, czyli liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców danego powiatu.

Obecnie Kraków - podobnie jak cała Polska (z wyjątkiem powiatów, które są w strefie czerwonej) - jest w strefie żółtej.

Stolica Małopolski zmierza jednak w kierunku objęcia jej czerwoną strefą (tylko w środę w Krakowie potwierdzono blisko 500 nowych przypadków zakażenia). Co wprowadzenie tej strefy oznacza dla mieszkańców?

Jeśli chodzi o ograniczenia w organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych, to w strefie żółtej mogą one być organizowane z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz maksymalnie do 100 osób w plenerze. Natomiast w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji wydarzeń zarówno na zamkniętej, jak i na otwartej przestrzeni. W kinach w czerwonej strefie publiczność może zajmować co czwarte miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 25 procent wszystkich miejsc. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.

Strefa czerwona wprowadza też ograniczenia w komunikacji publicznej. W tej strefie środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

  • 50 proc. liczby miejsc siedzących albo
  • 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

W strefie czerwonej obowiązuje również limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych - w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym. Możliwe jest 50-procentowe obłożenia budynku kościoła lub innego obiektu kultu religijnego. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m oraz zakryć usta i nos.

Jeśli chodzi o wesela, komunie, stypy i innego rodzaju imprezy okolicznościowe, obowiązuje nowy limit uczestników - w strefie czerwonej jest to maksymalnie 50 osób z wyjątkiem obsługi (przypomnijmy, że w w pozostałej części kraju, czyli w strefie żółtej, obecnie w takich uroczystościach może uczestniczyć 100 osób, a od 17 października – 75 osób). Uczestnicy wesel, przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

W strefie czerwonej nie można organizować konferencji i targów. Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - tego typu miejsca pozostają zamknięte w strefie czerwonej.

Co z gastronomią? W strefie czerwonej lokale gastronomiczne mogą być otwarte w określonych godzinach – od 6 do 22. Warto jednak wiedzieć, że tego graniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do "realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu". W całym kraju, również w strefie czerwonej, w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Istnieje także limit gości lokalu (ogródka) - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W całym kraju obowiązuje już teraz zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia, więc tu nic się nie zmieni, gdyby Kraków stał się czerwoną strefą.

Zmian nie będzie też w przypadku zgromadzeń: w całym kraju, również w strefie czerwonej, w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W całym kraju salony urody, fryzjerzy i kosmetyczki, a także salony tatuażu i piercingu mogą działać, ale wyłącznie w reżimie sanitarnym. Tu osobnych obostrzeń dla czerwonej strefy nie ma.

Siłownie i kluby fitness? W strefie czerwonej ich działalność jest dopuszczalna pod warunkiem, że na siłowni, w centrum, w klubie będzie znajdowała się nie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi (w pozostałej części kraju jest to jedna osoba na 7 mkw.).

Zarówno w strefie czerwonej, jak i w pozostałej części kraju baseny i aquaparki pozostają otwarte. Obowiązuje limit osób korzystających z aquaparku: do 75 proc. obłożenia obiektu.

W strefie czerwonej natomiast nie pokibicujemy sportowcom. W tej strefie współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska