https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W grudniu teatralne serce będzie biło w Krakowie za sprawą Boskiej Komedii. Bilety już w sprzedaży

Anna Piątkowska
"Wesele" Mai Kleczewskiej to jedno z festiwalowych przedstawień, które zobaczy publiczność Boskiej Komedii
"Wesele" Mai Kleczewskiej to jedno z festiwalowych przedstawień, które zobaczy publiczność Boskiej Komedii fot. Bartek Barczyk
Ponad dwadzieścia najlepszych i najważniejszych przedstawień mijającego sezonu zaprezentowanych zostanie na trzech krakowskich scenach od 6 do 15 grudnia podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. W Krakowie zobaczymy przedstawienia m.in. Łukasza Twarkowskiego, Krzysztofa Warlikowskiego, Mai Kleczewskiej i Jana Klaty. Bilety na przedstawienia i wydarzenia już w sprzedaży.

Ponad dwadzieścia wybranych przez festiwalowych selekcjonerów spektakli - produkcje z Polski i przedstawienia zagraniczne - wypełnią program tegorocznej, 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

Jedenaście z nich będzie się ubiegać o festiwalowe nagrody, które przyzna międzynarodowe jury: Snježana Abramović Milković z Chorwacji, Francesc Casadesús i Calvó z Hiszpanii, Park Junghee z Korei Południowej, Thobile Maphanga z Republiki Południowej Afryki, Giacomo Pedini z Włoch oraz Deepan Sivaraman z Indii.

W tym roku w konkursowej sekcji Inferno publiczność zobaczy:

  • „Wesele” Mai Kleczewskiej z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
  • „Chłopów” Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie
  • „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku
  • „Dzieje grzechu” Wojtka Rodaka z Narodowego Starego Teatru w Krakowie
  • „Matki. Pieśni na czas wojny” Marty Górnickiej z Teatru Powszechnego w Warszawie i Maxim Gorki w Berlinie
  • „Antygona w Molenbeek” Anny Smolar Teatru Dramatycznego w Warszawie
  • „Persona. Ciało Bożeny” Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Zagłębia w Sosnowcu
  • „Człowiek z papieru” Jakuba Skrzywanka z Teatru Powszechnego w Warszawie
  • „Złote płyty” Mateusza Pakuły z Teatru Capitol we Wrocławiu
  • „Fobia” Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego z Nowego Teatru w Warszawie
  • „Elizabeth Costello” Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie

Na sekcję Purgatorio złoży się osiem spektakli, w tym dwie międzynarodowe produkcje: „Quanta” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, który jest najgorętszym polskim nazwiskiem światowego teatru oraz „Neurony lustrzane” - legendarny zespół taneczny Sasha Waltz & Guests spotyka Rimini Protokoll, reżyserem i autorem koncepcji jest Stefan Kaegi.

- O Łukaszu Twarkowskim mówi się, że tworzy teatr przyszłości. „Quanta” to spektakl z pogranicza nauki i sztuki, w którym reżyser stara się stworzyć strukturę fraktalną rzeczywistości teatralnej – zapowiada Bartosz Szydłowski – Spektakl „Neurony lustrzane” łączy teatr dokumentalny z teatrem tańca. Szczególną rolę w spektaklu pełni sama publiczność reprezentując mózg, składający się z komunikacyjnych synaps.

W programie znalazły się też hity skierowane do szerokiej publiczności:

  • „Zemsta” A. Fredry z Maciejem Stuhrem w reż. Michała Zadary z Teatru Komedia z Warszawy „Rewizor” m.in. z Tomaszem Karolakiem i Krystyną Tkacz w reż. Łukasza Kosa, Teatru Imka w Warszawie
  • „Ocalone” z Agnieszką Przepiórską w reż. Mai Kleczewskiej Domu Spotkań z Historią w Warszawie
  • „Polowanie na osy”, adaptacja fenomenalnego reportażu Wojciecha Tochmana o młodej zabójczyni skazanej na dożywocie, w reż. Natalii Korczakowskiej Studio Teatr Galeria w Warszawie
  • „null & void” Agaty Siniarskiej, radykalne solo, odpowiedź na katastrofę współczesnego świata.

W programie towarzyszącym publiczność zobaczy: „Państwo” Jana Klaty z Teatru im. J. Słowackiego, „Requiem dla snu” Michała Nowickiego z Teatru Barakah, "Czy ja muszę to pamiętać. Hamlet" Dariusza Starczewskiego ze sztuki na wynos, „Jak spieprzyliśmy wszystko” Pawła Szumca z Teatru KTO.

Jak co roku Boska Komedia to także przegląd najciekawszych produkcji artystów młodego pokolenia. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie siedem spektakli.

W ramach festiwalu nie zabraknie spotkań z twórczyniami i twórcami, paneli dyskusyjnych, w tym dwóch międzynarodowych oraz nocnych rozmów w teatralnym klubie.

17. edycji festiwalu Boska Komedia towarzyszy hasło „So Fucking Special" inspirowane utworem brytyjskiego zespołu Radiohead. Zgodnie z zamysłem organizatorów ma podkreślać indywidualizm twórczy artystów oraz wyjątkowość każdej ludzkiej historii.

- Nasze dramatyczne opowieści – nawet te pełne bólu – mogą być źródłem siły, jeśli potrafimy o nich opowiadać przekonująco – tłumaczy tegoroczne hasło festiwalu Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Boskiej Komedii. - Hasło festiwalowe nie jest żadną tezą, stawiamy pytania i tworzymy spectrum, po którym porusza się sam widz.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej boskakomedia.pl. Bilety na wydarzenia tegorocznej Boskiej Komedii już w sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska