Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W najbliższy weekend odbędzie się 21. edycja Festiwalu Filmu Niemego. Tym razem online

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Gwiazdą filmu „Kobieta, za którą się tęskni” jest słynna aktorka Marlena Dietrich
Gwiazdą filmu „Kobieta, za którą się tęskni” jest słynna aktorka Marlena Dietrich Materiały prasowe
Festiwal Filmu Niemego odbywa się w krakowskim Kinie Pod Baranami od 21 lat. W tym roku będzie miał swoją internetową edycję. Od 4 do 6 grudnia w wirtualnej sali kinowej zobaczymy takie gwiazdy, jak Marlena Dietrich, Rudolf Valentino czy Gloria Swanson. Wszystko to pod hasłem „Melancholia”.

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Temat tegorocznej edycji, choć zaplanowany wiele miesięcy temu, okazał się niemal profetyczny. Panująca od wiosny pandemia sprawia, że wielu z nas częściej niż zwykle oddaje się refleksji nad sensem istnienia. Również filmy umieszczone w programie festiwalu będą inspirować do zadumy nad miejscem człowieka w świecie.

Marcel L’Herbier w „Człowieku otwartych przestrzeni” oddaje zarówno złożoność ludzkich przeżyć, jak i przewrotność otaczającej go natury. O potędze morskiego żywiołu na własnej skórze przekonuje się główny bohater dramatu „Atlantis” Augusta Bloma, znajdując się w kluczowym momencie opowieści na pokładzie tonącego statku. „The Great White Silence” składa się z przywiezionych przez reżysera - Herberta G. Pontinga - materiałów, nagranych podczas tragicznej w skutkach ekspedycji kapitana Roberta Falcona Scotta na biegun południowy.

Fatalistyczną koncepcję ludzkiego losu przywołuje „Portier z hotelu Atlantic” Friedricha Wilhelma Murnaua z legendarną kreacją Emila Janningsa. Pełne powłóczystych spojrzeń są nieme melodramaty, w których miłosnym rozterkom oddają się na ekranie wielkie diwy kina – Marlena Dietrich w „Kobieta, za którą się tęskni” i Gloria Swanson (u boku Rudolfa Vanetino) w „Poza skałami”. W „Kwiecie zła” włoska aktorka Lyda Borelli wciela się w rolę młodej dziewczyny pozbawionej nadziei na przyszłość. „Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta, a zarazem jedyne polskie dzieło filmowe z udziałem Poli Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów. Powiew orientu przynosi z kolei widowiskowy „Shiraz” - superprodukcja zainspirowana indyjskim Taj Mahalem.

Wybranym filmom towarzyszyć będą koncerty zarejestrowane specjalnie na potrzeby wirtualnej odsłony festiwalu. Wystąpią dwa jazzowe kwartety: Maciej Trifonidis, Joachim Mencel, Stanisław Jan Klemens Słowiński i Marek „Smok” Rajss oraz Wassim Ibrahim, Kamil Kruk, Tomas Celis Sanchez i Ethan Smith. Swoją oprawę muzyczną zaprezentują także: serwujący elektroniczne dźwięki Pruski, duet Sza/Za i bracia Sarapata.

Część filmów dostępna będzie w wersji z gotową muzyką autorstwa uznanych artystów, takich jak zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik, naczelny taper Ameryki Robert Israel, wirtuoz jazzu Pascal Schumacher, mistrzyni gry na sitarze Anoushka Shankar czy nie stroniący od eksperymentów Simon Fisher Turner.

Główne pokazy festiwalu odbędą się od 4 do 6 grudnia, ale większość filmów będzie dostępnych do 10 grudnia. Filmy można obejrzeć na www.e-kinopodbaranami.pl. Bilet kosztuje 15 zł, a karnet – 120 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska