WIDEO: Trzy Szybkie
Manifestacja wyruszy o godz. 14 spod głównego gmachu Muzeum Narodowego (al. 3 maja 1). Następnie przejdzie ulicami Krakowa na Rynek Główny.
- Chcemy powiedzieć głośno o wszystkich bohaterkach, o których na co dzień się milczy. O tych, które pracują po kilkanaście godzin na dobę, żeby utrzymać siebie i swoje rodziny. Podczas przemarszu oddamy cześć i chwałę pielęgniarkom na całonocnych dyżurach, nauczycielkom, pracownicom na śmieciówkach, matkom na działalności, opiekunkom dzieci z niepełnosprawnościami. Będziemy mówić o bohaterstwie tych, które w tym kraju odważnie powiedziały o swojej aborcji i o tych, które postanowiły urodzić i wychować dzieci. O tych, które postanowiły głośno powiedzieć, że są osobami LGBTQ+, bo w Polsce to rodzaj bohaterstwa. Będziemy krzyczeć “cześć i chwała!” kobietom, które zaczęły mówić o molestowaniu, o mobbingu, gwałtach i przemocy w rodzinie, o codziennych upokorzeniach w pracy i dyskryminacji - tłumaczy Magdalena Ostarzewska, z komitetu organizacyjnego Krakowska Manifa.
Manifa odbywa się w Krakowie co roku, od kilkunastu lat, w okolicach 8 marca. To właśnie 8 marca w roku 1908 ulicami Nowego Jorku przemaszerowało 15 tys. robotnic, które domagały się dla siebie pełni praw ekonomicznych i politycznych. W 1910 roku 8 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kobiet, który ma służyć krzewieniu idei praw kobiet.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
