W nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego, która powstała w Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego 2, wszystko jest już przygotowane na przyjęcie pacjentów dotychczas przyjmowanych w centrum Krakowa. Zgodnie z planem pierwszy etap przeprowadzki klinik na południe Krakowa ruszy w poniedziałek i potrwa do środy.
W ciągu trzech dni do innowacyjnego kompleksu medycznego przeniosą się oddziały liczące łącznie ok. 500 łóżek. W praktyce liczba pacjentów transportowanych z nich do Prokocimia będzie jednak zdecydowanie mniejsza, lecznica w ostatnich dniach celowo ograniczyła bowiem przyjęcia planowe chorych. Dyrekcja placówki szacuję, że łącznie przewiezienia wymagać będzie ok. 200-250 osób, ich ostateczna lista powstanie jednak dopiero w niedzielę.
Kraków. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego już otwarta! [ZDJĘCIA]
Jak ma wyglądać wielka przeprowadzka? W poniedziałek rano pacjenci przebywający na oddziałach wytypowanych do przeniesienia jeszcze w starej lokalizacji otrzymają śniadanie i leki, a następnie pod opieką personelu medycznego ruszą do Prokocimia, gdzie na ich przyjęcie będzie czekać zespół lekarzy i pielęgniarek.
- Podjęliśmy decyzję, że z transportu wyłączymy pacjentów w najcięższym stanie. Ci chorzy zostaną w centrum pod opieką tych klinik, które na razie nie wyprowadzają się z Kopernika – mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.
Za przewiezienie pozostałych osób będzie odpowiadać Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego. Chorzy przenoszeni do Prokocimia zostaną podzieleni na trzy grupy, w zależności od stanu zdrowia. Część z nich pojedzie na południe Krakowa ambulansami z lekarzem, część karetkami z ratownikami medycznymi na pokładzie. Najlżej chorych pod opieką medyków do nowej siedziby zawiozą specjalne busy.
Pierwsze ambulanse i busy wyruszą z centrum w poniedziałek ok. godz. 9. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ostatnie powinny dojechać do Prokocimia ok. 15-16. W sprawnym transporcie chorych pomogą policjanci.
WIDEO: Barometr Bartusia
- Wyznaczyliśmy główne trasy przejazdów i trasy rezerwowe. Zależało nam, żeby znaleźć te najkrótsze, ale braliśmy również pod uwagę natężenie ruchu na poszczególnych ulicach. Pojazdy z pacjentami będą przemieszczać się w uprzywilejowanych kolumnach, z radiowozami na czele i na końcu – mówi nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie . - Nie planujemy żadnych wyłączeń ruchu, blokowania ulic czy pasów. Staraliśmy się przygotować całą operację w taki sposób, żeby powodowała jak najmniej zakłóceń, dlatego będziemy się przemieszczać ulicami, gdzie ruch jest najmniejszy i w godzinach poza szczytem komunikacyjnym – dodaje.
W poniedziałek do Prokocimia zostanie przeniesiony oddział nefrologii, stacja dializ, oddział chorób zakaźnych oraz dwa oddziały intensywnej terapii (z ul. Kopernika 40 i ul. Śniadeckich 5). We wtorek na południu Krakowa zacznie pracę oddział chirurgii ogólnej, onkologicznej, gastroenterologicznej i transplantologii, oddział diabetologii, oddział reumatologii i immunologii oraz oddział angiologii. W środę do nowej siedziby przeprowadzi się jeszcze pulmonologia i alergologia, intensywna terapia z ul. Śniadeckich 8 oraz gastroenterologia.
Wszyscy pacjenci, którzy mają wyznaczony termin przyjęcia na któryś z tych oddziałów, przypadający na dzień przeprowadzki, powinni zgłosić się do izby przyjęć już w nowym miejscu (ul. Jakubowskiego 2, budynek H, poziom -1). Będą tam przyjmowani od godz. 7.30. W przyszłym tygodniu w Prokocimiu zaczną pracę także poradnie specjalistyczne powiązane z przeniesionymi klinikami.
Pozostałe uniwersyteckie oddziały – w tym ostry dyżur – na razie bez zmian będą funkcjonować w centrum Krakowa. Kolejny etap przenosin jest zaplanowany na przełom grudnia i stycznia. Wtedy do Prokocimia z Kopernika 50 przeniesie się także Szpitalny Oddział Ratunkowy i całe jego zaplecze.

- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
