„Financial Times” przytoczył listę Światowej Organizacji Zdrowia, na której wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 33 znajdują się w Polsce. Kraków jest wysoko, na 11 miejscu. Wszystkich przebiła ostatnio podkrakowska Skała, gdzie stężenie pyłu PM10 sięgnęło prawie 1000 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50.
Ostatnie dni potwierdzają wysokie miejsce Krakowa - powietrze jest fatalne od Sylwestra. W ostatni dzień roku stężenie pyłu PM10 przekraczało ponad 100 mikrogramów. Tymczasem władze miasta beztrosko zapraszały na Bieg Sylwestrowy, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób, w tym dzieci.
Lekarze od dawna powtarzają, że uprawianie sportu przy dużym smogu jest szkodliwe. Mieszkańców w sobotę nikt o tym jednak nie poinformował.
Jacek Majchrowski w Radiu Kraków tłumaczył, że bieg jest co roku, niezależnie od wszystkiego. - I jest on promowany. Informacja o jakości powietrza zmienia się z dnia na dzień. Nie widzę tutaj niekonsekwencji. To po prostu niefortunny zbieg okoliczności - mówił prezydent.
Jeszcze gorsze powietrze było w Nowy Rok. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informowało o wysokim stężeniu pyłów - 177 mikrogramów, ale według średniej 7-godzinnej z godzin nocnych i rannych. Wydawało się, że w poniedziałek mieszkańcy będą mieć bezpłatną komunikację.
Ta jest wprowadzana, gdy uśredniony pomiar ze wszystkich stacji monitoringowych w mieście (od Nowego Roku mamy ich już osiem) przekracza stężenie 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pod uwagę bierze się dwie średnie z godziny 1-16 lub 12-22/23. System ten jest jednak dość bezduszny. Pierwszy pomiar wskazał 142,6 mikrogramów, a drugi 144,7. I bezpłatnej komunikacji nie było...
Miasto przyjęło taki model i kurczowo się go trzyma, nawet jak sytuacja jest bardzo zła.
Za powstawanie smogu w największej mierze odpowiada palenie węglem i drewnem lub nawet śmieciami .
Tu Kraków ma sukcesy, bo od paru lat realizuje Program Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego dopłaca mieszkańcom do wymiany palenisk. Miniony rok był ostatnim, kiedy można było dostać 100 proc. dofinansowania. Dlatego był rekordowy pod względem liczny wniosków o wymianę. Złożono ich ok. 6,3 tys. na ok. 10 tys. pieców.
Tylko w grudniu chęć wymiany wyraziło 1500 osób.
Krakowianie muszą się śpieszyć, bo od września 2019 roku w mieście zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To efekt uchwały antysmogowej przyjętej rok temu.
WIDEO: Smog w Krakowie
Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?