Chodzi o pięć o przedszkoli funkcjonujących w gminnych budynkach, które sprywatyzowały się kilkanaście lat temu. To „Bajka” na os. Uroczym 6, „Pod Gwiazdkami” na ul. Szafera 2, „Iskierka” na ul. Staffa 6, „Kraina Uśmiechu” na ul. Jaremy 12 oraz „Pod Skrzydłami” na ul. Batalionu Skała AK 2.
Jak na ironię, w 2004 roku miasto zezwoliło na ich prywatyzację, żeby mniej do nich dopłacać. Placówki do dzisiaj dzierżawią gminne lokale za stawki o wiele niższe, niż rynkowe, ale przez lata same inwestowały w ich rozwój. W ostatnich latach miasto próbuje z powrotem je upublicznić.
Wiceprezydent chciała wyrzucić przedszkola, prezydent zmienił zdanie
Jesienią 2018 roku Katarzyna Król, ówczesna wiceprezydent ds. edukacji, poinformowała przedstawicieli niepublicznych placówek, że od września 2019 roku nie będą już mogli prowadzić przedszkoli w dotychczasowych lokalizacjach. Słowa wiceprezydent zbulwersowały rodziców przedszkolaków. Sprawę załagodził prezydent Jacek Majchrowski, który w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział, że przedszkola będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach, skoro tego chcą rodzice.
Teraz sprawa znów wraca, a rodzice po raz kolejni czują się oszukani. - W kampanii wyborczej Jacek Majchrowski obiecywał przedszkolom umowy na 5 lat, a teraz proponuje tylko roczną – mówi radny Grzegorz Stawowy, który zorganizował rodzicom spotkanie w prezydentem w zeszłym roku oraz kilka dni temu. W przeciwieństwie do spotkania jesiennego tym razem nie było na nim prezydenta Majchrowskiego.
Kończą się umowy, inni są zainteresowani
Umowy pięciu placówek na najem lokali kończą się z dniem 31 lipca. Zostaną przedłużone tylko na rok. - Zostały złożone wnioski o dzierżawę tych nieruchomości przez inne podmioty, więc miasto musi zgodnie z prawem zastosować tryb przetargowy – mówi Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.
Wnioski o dzierżawę gminnych lokali złożyły spółka Genus Polska (prowadzi publiczne przedszkole „Wesoła Pomarańcza”) oraz trzy inne osoby. Spółka Genus apeluje, aby również podmioty prowadzące przedszkola publiczne miały możliwość korzystania z zasobu gminnego na równych, uczciwych zasadach oraz aby umożliwić każdemu udział na równych prawach w przetargu.
O „swoje” przedszkola chcą walczyć rodzice. - Jesteśmy zadowoleni z poziomu nauczania. Są ciekawe zajęcia, wycieczki. Dzieci są przywiązane do nauczycieli. Zmienianie im przedszkola będzie dla nich traumą – mówi Grzegorz Łoboda, który posyła córkę
- Rodzice płacą, dostają za to dobrą jakość i dalej chcą korzystać z takiego rozwiązania – wtóruje radny Stawowy. W niepublicznych przedszkolach rodzice dopłacają o ok. 400-450 zł więcej niż w placówkach niesamorządowych publicznych. Rodzice nie chcą publicznych przedszkoli za złotówkę od godziny za opiekę nad dzieckiem. Wolą płacić czesne.
Rodzice wytykają władzom miasta hipokryzję, które twierdzą, że dopiero teraz pojawiły się apele innych podmiotów, aby dopuścić je do gminnych budynków. - Próbowano nam mydlić oczy. Od dłuższego czasu wpływają zapytania ze wskazaniem na budynki gminne – mówi Grzegorz Łoboda i wskazuje komunikat na stronie krakow.pl z października zeszłego roku, gdzie rzeczywiście miasto informowało o zainteresowaniu innych podmiotów.
Gmina dopłaca do przedszkoli
Gmina ma obowiązek dotować przedszkola. W placówkach niesamorządowych publicznych miasto powinno dopłacać tyle, ile kosztuje utrzymanie dziecka w placówce samorządowej. Z kolei dopłata dla przedszkoli niepublicznych powinna wynosić 75 proc. Kraków płaci więcej. Odpowiednio 120 i 80 proc.
Przedszkola niepubliczne mogą pobierać od rodziców czesne. Miasto dopłaca do takich placówek, ale mniej niż w przypadku przedszkoli publicznych niesamorządowych. Te dostają większą dotację, ale nie mogą pobierać czesnego. W przedszkolach publicznych (samorządowych i nie) pobiera się opłatę w wysokości 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka (powyżej pierwszych 5 godzin) oraz za wyżywienie.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce
- Wstyd! Tak Polacy biją się o towar w sklepach
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane - mogą szkodzić
- Wybory Miss Małopolski 2019. Tak wyglądały zmagania kandydatek [ZDJĘCIA]
- Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych. Widok jest przerażający
- Najlepsze memy o krakowskich uczelniach
- Skoczek narciarski Dawid Kubacki wziął ślub! [ZDJĘCIA]
